Bankowość internetowa: jak to działa?

Bankowość internetowaJuż od kilkunastu lat banki umożliwiają swoim klientom intensywne korzystanie z opcji, jakie daje bankowość internetowa.

Choć zdecydowana większość z nas już z niej korzysta, to mało kto zdaje sobie sprawę z istoty jej działania. Wszystko opiera się o systemy informatyczne, które i tak muszą być prowadzone przez banki - gromadzą one wszystkie informacje o klientach, ich transakcjach czy wykorzystywanych produktach.

Bankowość internetowa jest więc jedynie oprogramowaniem pozwalającym każdemu klientowi na dostęp do części funkcji systemu. Wystarczy założenie konta w banku i uruchomienie specjalnej funkcji dostępu internetowego (która coraz częściej uruchamiana jest automatycznie). Podpisanie ramowej umowy kredytowej może nam pozwolić na przykład na zaciąganie zobowiązań automatycznie, z poziomu konta internetowego.

Z jakich produktów możemy korzystać?

Standardowy dostęp udzielany nam przez banki przy wykorzystaniu bankowości internetowej umożliwia pełen nadzór nad kontem: kontrolę wydatków, analizę historii, wykonywanie przelewów czy też zakładanie lokat bankowych. Większość banków, jak np. Eurobank, umożliwia również możliwość złożenia wniosków o dodatkowe produkty, jak karta kredytowa, kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny czy samochodowy. Z reguły też po uruchomieniu takich produktów bezproblemowo możemy zarządzać nimi z poziomu panelu klienta. Pozwala nam to na dostęp do informacji o naszym koncie przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu - nawet w święta, kiedy to banki są zamknięte. Możemy więc samodzielnie nadzorować nasze finanse w dogodnym dla nas czasie.

Jakie zalety ma bankowość internetowa?

Korzystanie z bankowości internetowej umożliwia nam na osiągnięcie większych korzyści, niż w przypadku standardowej obsługi konta. Banki nie ponoszą bowiem olbrzymich kosztów na utrzymanie obsługi - większość czynności dokonujemy automatycznie przez Internet. Warto pamiętać, że założenie lokaty przez Internet często zagwarantuje nam wyższe odsetki niż założenie takiej samej lokaty w punkcie naziemnym. Podobnie w przypadku kredytów – często ich nieorientowanie może być niższe, a formalności o wiele mniejsze. Konsolidacja wszystkich tych funkcji w jednym miejscu sprawia, że w najbliższych latach jeszcze intensywniej będziemy korzystać z bankowości internetowej, a ilość dostępnych dzięki niej możliwości będzie systematycznie rosła.

Komentarze


Ulga na Internet - podatek PITUlgi podatkowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród podatni


Internetowy klientWielu przedsiębiorców działających za pomocą internetu zastanawia się, jak zdobyć kl


Bezpieczne korzystanie z internetuKorzystanie z internetu każdego dnia przynosi człowiekowi wiele korzyści. Il


Przeglądarki internetowePrzeglądarki internetowe to oprogramowanie użytkowe z którym styka się n