Bitcoin - bezpieczeństwo i popularność wirtualnej waluty

BitcoinW ostatnim czasie bitcoin staje się coraz bardziej popularny. Z tą nazwą spotykamy się bardzo często. Zatem czym tak dokładnie jest wspomniany bitcoin i dlaczego zyskuje coraz większą popularność?

Czym dokładnie jest bitcoin?

Bitcoin, nazywany inaczej bitmonetą, jest to bardzo popularna kryptowaluta. Po raz pierwszy została wprowadzona 7 lat temu, w 2009 roku. Stworzyła ją osoba lub też grupa osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa "bitcoin" to także nazwa oprogramowania, jak i również sieci peer-to-peer.

Warto wiedzieć, iż jest to jedna z pierwszych prób implementacji pewnej koncepcji, która została nazwana kryptowalutą. Po raz pierwszy opisano ją w 1998 roku. Autorem był Wei Dai, który dokonał tego na specjalnej liście mailingowej, nazywanej wówczas cypherpunks. System został stworzony, ponieważ oszacowano, iż moneta stanowi dowolny przedmiot lub też może być zapisem, które możemy akceptować jako zapłatę za różnego rodzaju dobra, a także usługi. Możliwe jest za jej pośrednictwem także spłacenie długów w wybranym kraju lub też w znaczeniu socjoekonomicznym. Tego typu moneta została stworzona w oparciu o ideę kryptologii, aby tworzyć, jak i również przekazywać pieniądze, a nie jak dotąd polegać tylko i wyłącznie na wydawcy centralnym.

Należy mieć świadomość, iż tego typu monety mogą zostać zapisane zarówno na naszym komputerze osobistym, w specjalnej formie pliku portfela. Także mogą być magazynowane w zewnętrznym serwisie, który jest prowadzony przez osoby trzecie i zajmuje się przechowywaniem właśnie takich portfeli. W obu przypadkach kryptowaluta może zostać przesłana do innych osób za pośrednictwem internetu lub też możemy je wysłać do osoby, która posiada adres bitcoin. Warto pamiętać, iż wspomniana kryptowaluta dzieli się na aż 100 000 000 jednostek, które popularnie nazywane są satoshi.

W jaki sposób działa popularna kryptowaluta?

Należy mieć świadomość, iż tego typu kryptowaluta wykorzystuje tak zwaną kryptografię klucza publicznego. Oznacza to, iż monety posiadają odpowiedni klucz publiczny swojego właściciela. Podczas gdy przykładowo decydujemy się na wysłanie pieniędzy od użytkownika A do innego użytkownika B. Wówczas użytkownik, który wysyła monety (w tym przypadku użytkownik A) dodaje do wspomnianych monet unikalny klucz publiczny użytkownika, do którego wysyła monety (w tym przypadku do użytkownika B). Całą transakcję powinien jeszcze podpisać swoim prywatnym kluczem. Monety na koncie użytkownika B znajdują się bardzo szybko i od tej chwili może już w pełni nimi dysponować, wedle swojego życzenia. Warto pamiętać o tym, iż aby przykładowo użytkownik A nie wydał monet ponownie, jeżeli nie należą już do niego, wszystkie transakcje, jakie są przeprowadzane za pomocą kryptowaluty są przetrzymywane jawnie przez wszystkich w sieci. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, iż przed każdą operacją, ważność monet, jakie posiada użytkownik jest dokładnie sprawdzana.

Czy bitcoin jest bezpieczny?

Z pewnością bardzo wiele osób zastanawia się, czy tego typu transakcje są bezpieczne. Należy mieć świadomość, iż nie ma praktycznie żadnego zagrożenia. Warto widzieć, że jesteśmy w pełni zabezpieczeni szczególnie przed niestabilnością waluty, która może się zdarzyć na skutek nieodpowiedniego zarządzania przez centralny bank. Pamiętajmy, iż inflacja nie występuje, ponieważ bitcoin jest równomiernie dystrybuowany przez sieć, dzięki użyciu specjalnej mocy obliczeniowej. W przeciwnym wypadku jego dystrybucja odbywałaby się w sposób w pełni zdominowany przez banki.

Skąd wzięła się popularność bitcoina?

W ostatnim czasie kryptowaluta stała się bardzo popularna. Obecnie inwestorzy, jak i również brokerzy nieustannie dyskutują nad tym, co przyczynia się do jego popularności. Bardzo wiele wskazuje na to, iż wzrost bitcoina był możliwy, ponieważ znacznie wzrósł popyt na tę wirtualną walutę wśród Chińczyków. Jednak także należy mieć świadomość, iż handel tą walutą jest wyłączony z podatku VAT.

Aktualnie coraz bardziej popularną kryptowalutą staje się bitcoin. Warto w nią zainwestować, ponieważ tego typu monety wysyłamy bezpośrednio przez internet i nie potrzebujemy do tego zaufanych pośredników.

Źródło: http://odkryjbitcoin.pl.

Komentarze


GlobalizacjaGdy słyszymy termin "globalizacja", zwykle mamy dość sprzeczne odczucia. Nie bez powodu, gdyż pr


Przestępstwa w internecieRozpowszechnienie Internetu, z którym mamy do czynienia współcześnie, jest oczywiście bar


Piractwo internetowe By w pełni zrozumieć piractwo internetowe, czyli nielegalne kopiowanie


Jak wspomóc naukę języka?We współczesnym systemie nauczania największy nacisk kładzie się na znajomość słown