Dlaczego zasilacze muszą być solidne?

Solidność zasilaczyChoć wielu osobom wydaje się, że zasilacz to jedynie jedna z wielu części składowych komputera, telefonu komórkowego, czy też kasy fiskalnej, eksperci przestrzegają przed takim podejściem zwracając uwagę na to, że może ono pociągać za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Owszem, istnieją elementy wspomnianych urządzeń, które wymagają od nas większych nakładów finansowych, ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy jednak od tego, jaki zasilacz wybierzemy.

Na co zwracać uwagę wybierając zasilacze?

Nie brakuje osób, które uważają, że podczas zakupu zasilacza kluczowym czynnikiem powinna być cena. Teza ta znajduje spore grono zwolenników zwłaszcza, gdy mówimy o urządzeniach wspomagających komputer i trudno być tym zaskoczonym mając na uwadze to, że dobry sprzęt nadal generuje spore koszty. Sprzedawcy zgadzają się z tym, że czynnik finansowy nie pozostaje bez znaczenia, podkreślają jednak, że istnieje przynajmniej kilka innych cech zasilacza, które należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności.

  1. Producent - zasilacze dostępne na polskim rynku to rozwiązania stanowiące element oferty wielu firm. Trudno przy tym nie zauważyć, że nazwy większości z nich nic nam nie mówią. Takie anonimowe zasilacze są jednak nie tylko najtańsze, ale i najbardziej awaryjne, jeśli więc istnieje taka możliwość, wskazane jest wystrzeganie się ich.
  2. Sprawność - wbrew temu, o czym starają się nas przekonać niektórzy producenci, każdy zasilacz pobiera moc większą niż ta, którą oddaje. Różnica nie zawsze jest jednak taka sama, a przecież właśnie od niej uzależniona jest wysokość płaconych przez nas rachunków za prąd.
  3. Wykonanie - jakość wykonania zasilacza to jedna z tych cech, które obecnie nie są już widoczne gołym okiem. Producenci starają się, aby polecane przez nich rozwiązania sprawiały wrażenie solidnych, nie da się jednak ukryć, że nie zawsze tak jest. Jeśli chcemy samodzielnie oceniać ten parametr, z pomocą przychodzi nam Internet, w sieci istnieje bowiem przynajmniej kilka zagranicznych serwisów, które rozbierają zasilacze na części.
  4. Moc ciągła i moc na poszczególnych liniach - moc zasilacza jest jedną z tych wartości, którą najczęściej manipulują producenci niskiej klasy zasilacze. Jeśli więc tanie rozwiązanie charakteryzuje się imponującą mocą, warto zainteresować się tym, jaka jest moc głównej linii. Brak informacji na ten temat może sugerować, że nie jest ona najwyższa.

Dlaczego solidność zasilaczy powinna mieć dla nas znaczenie?

Jakość zasilacza ma ogromny wpływa na bezpieczeństwo urządzenia, którego pracę wspiera ten element. Jeśli więc mamy do czynienia z solidnym zasilaczem, możemy liczyć na wieloletnie użytkowanie bez ryzyka spadków napięcia, przegrzania oraz spięć. Jeśli zasilacz charakteryzuje się niską klasą, również może pracować latami, często jednak jego nieprawidłowe działanie odbija się niekorzystnie na innych częściach składowych sprzętu. Komputer nie musi wcale eksplodować, przed czym przestrzegają nas najczęściej sprzedawcy, jego komponenty mogą jednak zużywać się wyjątkowo szybko nawet pomimo tego, że są produkowane przez solidne firmy.

Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez firmę Tatarek, producenta wysokiej klasy zasilaczy i systemów sterowania.

Komentarze

Kara B.
Właśnie zdałam sobie sprawę, że od 18 lat jadę na tym samym zasilaczu, i to nie żart. Listwę kupiła mama, gdy sprowadziłyśmy do domu pierwszy komputer (byłam w 3. klasie podstawówki). Działa, absolutnie nigdy nie nawaliła, to nie mam potrzeby zmieniania. Jednakowoż brzmi to trochę dziwnie, że tyle lat się czegoś używa, zwłaszcza dziś, gdy wszystko się wymienia co roku ;-)


Głośniki BluetoothMożesz zabrać go ze sobą wszędzie. I słuchać muzyki na rowerze, na pikniku w


Inteligentne urządzenia dla domuNowoczesna technologia staje się coraz przydatniejs


Dysk SSDCoraz więcej osób rezygnuje z dysków HDD, wybierając nowoczesnego zastępcę: dysk SSD. Gadżet ten


Pamięc RAM do laptopaKupując nowy komputer zwykle nie zakładamy szybkiej konieczności jego modernizacji