Dzień Wikipedii - o co chodzi i jak to się zaczęło?

Dzień WikipediiNie wyobrażamy sobie życia bez wujka Google. W pole wyszukiwania wpisujemy niemal wszystko - sprawdzamy w nim informacje medyczne, nieznane terminy i obcojęzyczne słówka. Bez niego nie znaleźlibyśmy wielu mniej lub bardziej pożytecznych informacji. Oczywiście niekwestionowaną królową internetowej wiedzy jest Wikipedia - wolna elektroniczna encyklopedia, dostępna w niemal każdym języku świata.

Korzystają z niej niemal wszyscy - zarówno żądni wiedzy amatorzy, jak i studenci i ich wykładowcy. Można tu znaleźć absolutnie wszystko, chociaż, ze względu na otwartą formułę portalu, nie wszystkie artykuły są sporządzone sumiennie i poprawnie pod względem naukowym. Na pewno jednak Wikipedia jest oknem na świat dla milionów ludzi na całym świecie i każdy z nas zetknął się z nią w czasie internetowych podróży. 15 stycznia obchodzimy jej święto, warto więc tego dnia okazać serwisowi naszą wdzięczność i przywiązanie.

Wikipedia - jak to się zaczęło

Słowo wiki w języku hawajskim oznacza "szybko", "prędko" i nie bez przyczyny to właśnie ono stało się pierwszym elementem nazwy powstającej właśnie encyklopedii internetowej. Jej autorom przyświecały wzniosło cele - chcieli stworzyć serwis, dzięki któremu absolutnie każdy człowiek będzie mógł w szybki sposób otrzymać wiarygodną i wyczerpującą odpowiedź na swoje pytanie. 15 stycznia 2001 roku Wikipedia wystartowała i od tego czasu w zasadach jej funkcjonowania niewiele się zmieniło - wciąż jest darmowa, wciąż pozostaje aktualne także jej hasło przewodnie - "wolna encyklopedia, którą każdy może redagować". Oznacza ono, że za wprowadzanie i edycję treści odpowiadają sami użytkownicy. Każdy może także do woli posługiwać się treścią, która została umieszczona na jej łamach. Wikipedia stale rośnie. Obecnie można na niej znaleźć ponad 41 milionów artykułów w 288 wersjach językowych. Oczywiście największymi zasobami może poszczycić się anglojęzyczna wersja serwisu (5,3 mln haseł), ale i my nie mamy się czego wstydzić.

Polska wikipedia

Polska wersja Wikipedii należy do jednych z większych i na chwilę obecną może poszczycić się dokładnie 1 201 056 artykułów. Liczba ta zmienia się jednak w błyskawicznym tempie - każdego dnia przybywa bowiem około 200 nowych haseł. Specjaliści z portalu obliczyli nawet, ile zajęłoby przeczytanie całej polskiej wersji serwisu - biorąc pod uwagę, że znajduje się na nim blisko 380 milionów słów, przeciętnej osobie, która poświęciłaby zgłębianiu wiedzy 16 godzin dziennie, zajęłoby to… blisko 2 lata.

Za co jesteśmy wdzięczni Wikipedii

Statystyki są najlepszym świadectwem poświęcenia i zaangażowania Wikipedystów. Popularny portal to jednak nie wszystko. Opiekująca się nim fundacja uruchamia także wiele programów, które łączy jeden cel - rozpowszechnianie wiedzy i niszczenie barier. Ideały założycieli Wikipedii nie zmieniły się - wciąż zależy im na stworzeniu rzetelnego projektu, umożliwiającego zgłębianie wiedzy nosicielom różnych języków i przedstawicielom wszystkich kultur. Sama fundacja jest organizacją non-profit, co oznacza, że nie czerpie żadnych zysków ze swojej działalności, chociaż te - biorąc pod uwagę fakt, że serwis jest jedną z najchętniej odwiedzanych stron internetowych na świecie - byłyby olbrzymie. Poza tym silnik i idea Wikipedii stały się podstawą wielu podobnych projektów. Dziś swoje wersje wolnej encyklopedii zakładają przedstawiciele różnych gałęzi wiedzy, fani zespołów rockowych, a nawet miłośnicy gier.

Jak świętować Dzień Wikipedii?

Powodów do zaakcentowania naszej wdzięczności wszystkim wikipedystom jest mnóstwo. W jaki sposób to zrobić? Świetnym rozwiązaniem może okazać się t-shirt z odpowiednim nadrukiem. Dzięki serwisom umożliwiającym tworzenie tego typu gadżetów, zaprojektowanie własnej koszulki będzie nie tylko bardzo efektowne i trwałe, ale także tanie. Motywy związane z popularnymi serwisami internetowymi są zawsze w modzie i pokazują naszemu otoczeniu, że sami także jesteśmy na bieżąco z obowiązującymi trendami. 15 stycznia idealnym wzorem okażą się dowolne wariacje z logiem Wikipedii lub Google'a. Takim rozwiązaniem powinny zainteresować się szczególnie mamy. W końcu to właśnie one zazwyczaj wiedzą więcej od naszej ulubionej wyszukiwarki.

Tekst napisany we współpracy ze sklepem stimago.pl

Stimago.pl - sprawdź platformę dającą możliwość zaprojektowania koszulki z własnym nadrukiem, za pomocą prostego w obsłudze kreatora lub założenie własnego sklepu internetowego z koszulkami.

Komentarze


Filtr GoogleKara w postaci filtra to sposób, w jaki Google walczy z pozycjonerami stosującymi p


Teksty na stronie WWWProjektowanie strony www jest zadaniem wymagającym znacznego nakładu pr


Funkcjonalność strony wwwPierwszym krokiem, jakim powinieneś zrobić po otworzeniu firmy to zało


Sklepy internetoweSklepy internetowe pojawiają się wszędzie i to nie powinno nikogo dziwić, poni