Inteligentne urządzenia dla domu

Inteligentne urządzenia dla domuNowoczesna technologia staje się coraz przydatniejsza w codziennym życiu. Większość dziedzin życia polega w mniejszym lub większym stopniu na różnorodnych urządzeniach które pozwalają na komfort. Domy, mieszkania można wyposażyć w inteligentne urządzenia dzięki czemu nie tylko będzie się żyło lżej ale również uzyska się liczne korzyści choćby finansowe. Warto przyjrzeć się bliżej takowym urządzeniom i zadecydować które z nich mogą zostać wykorzystane.

Specjaliści od inteligentnych domów, producenci sprzętu oferują multum możliwości związanych z inteligentnymi urządzeniami elektronicznymi, które z jednej strony ułatwiają panowanie nad kosztami energii elektrycznej, a z drugiej dają ogromny komfort życia.

Niższe wydatki na energię

Czujniki ruchu to obecnie coraz szerzej stosowane urządzenie w domach. Takie czujniki ruchu odpowiadają za włączanie i wyłączanie światła kiedy jest to potrzebne. Jak nazwa wskazuje reagują na ruch. Światło zostaje włączone tylko w miejscach gdzie przebywają domownicy, w pustych pomieszczeniach będzie wyłączone. Wiele osób zapomina wyłączyć światło przez co traci pieniądze. Istnieją również urządzenia dopasowujące swoje działanie pod użytkownika. To wyższy stopień zaawansowana ale poprzez prawidłowe zaprogramowanie można otrzymać konkretne natężenie światła w momencie pracy przy biurku, a inne w salonie czy łazience.

Dodatkowo warto pomyśleć o niedrogim urządzeniu jakim jest miernik zużycia energii. Pozwoli on mieć świadomość ile energii dziennie zużywają urządzenia, nawet te będące w trakcie uśpienia. To pozwoli kompleksowo panować nad wydatkami na energię elektryczną.

Gospodarowanie wodą

Wydaje nam się że zapasy wody są niewyczerpalne, a prawda jest zgoła inna. Dlatego warto dbać o ekonomiczne użytkowanie wody i to zarówno z uwagi na ekologiczne podejście do tematu jak i dbanie o stan własnych finansów.

Stosowanie "dogrzewaczy" pozwala na natychmiastowe uzyskanie gorącej wody. Ważne urządzenie gdyż większość instalacji w domach, mieszkaniach jest tak skonstruowana, że trzeba chwilę odczekać na gorącą wodę. Taka woda jest marnotrawiona i może jednorazowo są to małe ilości ale patrząc długofalowo zbierze się tego naprawdę wiele.

Równie ważnym aspektem jest gromadzenie "deszczówki" i możliwość jej wykorzystania do podlewania czy też na cele gospodarcze. Zakup specjalnych zbiorników i instalacja systemu pozwoli na spore oszczędności w skali roku. Specjaliści z branży polecają również wykorzystywanie np. wody z kąpieli do spłukiwania toalety. Jednorazowa inwestycja w tego typu rozwiązania jest kosztowna, jednak na przestrzeni lat wychodzi się zdecydowanie na plus.

Inteligentne ogrzewanie pomieszczeń

Bardzo trudno zadbać o właściwie ogrzanie pomieszczeń w domu, szczególnie kiedy jest ich wiele i to na różnych piętrach. Przy montażu systemu ogrzewania warto pomyśleć o inteligentnych urządzeniach, które będą przekazywały energię cieplną według potrzeb. Na czym to polega? Mianowicie można ustawić konkretne przedziały czasu oraz wysokość temperatury pożądanej w danym pomieszczeniu. System grzewczy będzie dystrybuował energię cieplną według tych wskazań. To zdejmuje z właściciela domu ręczne ustawianie ogrzewania, pozwoli to również dopasować adekwatną temperaturę w pokoju dziecka, sypialni czy w salonie. Zaletą nowoczesnych systemów grzewczych jest również to, że można nimi sterować na odległość. Wyjeżdżając więc na wakacje możemy ustawić minimalną temperaturę, a kilka godzin przed powrotem rozpocząć nagrzewanie pomieszczeń.

Stacje pogody

Stacja pogody kojarzy się jednoznacznie z urządzeniem które ma wskazywać temperaturę czy wilgotność powietrza, zarówno wewnątrz domu jak i na zewnątrz. Obecnie można wykorzystać te urządzenia szerzej, można je „sprężyć” z systemami zabezpieczeń domu takimi jak choćby rolety.

Dopasować ustawienia w taki sposób aby w razie zmian pogody zwinąć, otworzyć rolety. To bardzo przydatne urządzenie w momencie kiedy nie jest się w domu, a pragnie się zabezpieczyć na wypadek wichury.

Monitoring online

Dość popularne rozwiązanie i coraz tańsze czyli możliwość śledzenia tego co się dzieje w naszym domu. Dziś za pomocą odpowiedniego systemu kamer i smartfona możemy śledzić sytuację w naszych czterech ścianach. Wystarczy w odpowiednich miejscach zamontować kamery, zainstalować w telefonie odpowiednią aplikację producenta monitoringu i kiedy tylko chcemy sprawdzamy co się dzieje w naszych czterech ścianach.

Smartfon jako centrum dowodzenia

Nowoczesne smartfony pozwalają nam na automatyzację naszego mieszkania. Producenci proponują rozmaite gadżety, urządzenia które wymagają tylko zintegrowania ich ze smartfonami. Zastąpić nam mogą pęk kluczy, pilotów. Za pomocą aplikacji można w prosty sposób otwierać bramę, szlaban, mogą służyć jak klucz do drzwi wejściowych. Jako ciekawostkę warto podać również fakt, że poprzez specjalną nakładkę możemy za pomocą smartfonów lokalizować zagubione klucze, lub inne przedmioty niezwykle ważne z punktu codziennego życia.

Sprzątanie i gotowanie jeszcze prostsze

Sprzątanie nie należy do ulubionych zajęć. Dlatego dbając o własną wygodę i czysty dom warto inwestować w nowoczesne odkurzacze. Tego typu sprzęt wyposażony w odpowiednie czujniki i detektory podczerwieni potrafi sprzątać podłogi, poruszać się pomiędzy nogami stołu czy też sprzątnąć pod meblami (ulokowana podstawa mebli kilkanaście centymetrów nad ziemią). Ogromne ułatwienie dla każdego kto chce sprawnie posprzątać podłogi w domu.

Warto zainteresować się wielofunkcyjnymi robotami kuchennymi na których praktycznie w sposób szybki i praktyczny można przygotować wszystko. Od zup, gotowych obiadów, po desery czy pieczywo. Inwestycja w takie urządzenie wynosi kilka tysięcy złotych jednak w wielu przypadkach szybko się zwraca.

Autor artykułu

Zainteresował Cię temat? Przeczytasz więcej na: Nowe-nieruchomosci.pl.

Komentarze


Głośniki BluetoothMożesz zabrać go ze sobą wszędzie. I słuchać muzyki na rowerze, na pikniku w


Dysk SSDCoraz więcej osób rezygnuje z dysków HDD, wybierając nowoczesnego zastępcę: dysk SSD. Gadżet ten


Pamięc RAM do laptopaKupując nowy komputer zwykle nie zakładamy szybkiej konieczności jego modernizacji


Solidność zasilaczyChoć wielu osobom wydaje się, że zasilacz to jedynie jedna z wielu części składowych ko