Inteligentny dom na przykładzie dowolnego systemu

Inteligentny domLodówka, która sama wie, czego nam brakuje, drzwi, które doskonale wiedzą, kiedy mają się otworzyć i zamknąć, zaawansowany system przeciwpożarowy, który nas poinformuje nas dzięki specjalnej aplikacji w telefonie komórkowym o czyhającym w naszym domu zagrożeniu, to tylko niektóre elementy nowoczesnego, inteligentnego domu.

Plan dnia

Na rynku pojawiają się coraz liczniej producenci zintegrowanych systemów zaawansowanej automatyki budynkowej. Jak wygląda dzień w całkowicie zautomatyzowanym domu? Na przykładzie modelowego, wybranego systemu z najczęściej preferowanymi przez konsumentów funkcjami, można określić jego przebieg. Osobom zorganizowanym, automatyzacja znacznie ułatwi życie.

Pobudka?

Zsynchronizowany z systemem radioodbiornik, uruchomi się o preferowanej przez nas godzinie, budząc nas dźwiękiem naszej ulubionej stacji radiowej. Rolety rozsuną się, wpuszczając do naszej sypialni światło. Lampy w kuchni i łazience, wyczuwając za pomocą fotokomórki nasz ruch, same się włączają. Ekspres do kawy zaczyna pracować, a wanna wypełnia się odpowiednią ilością wody, o wybranej temperaturze. Telewizor nadający poranny serwis informacyjny zostaje automatycznie włączony, okno w sypialni otwiera się, aby przewietrzyć pomieszczenie. Gdy wychodzimy do pracy, system sam wyłącza wszystkie urządzenia, gasi światło, zamyka drzwi. Poranek idealny? Choć brzmi jeszcze jak fragment scenariusza filmu science fiction, w świetle osiągnięć dzisiejszej technologii jest to jak najbardziej możliwe do zrealizowania.

Bezpieczny dom

Pod naszą nieobecność system czuwa, chroniąc posesję przed niebezpieczeństwem - atakiem włamywaczy czy pożarem. Gdy czujnik dymu wykryje zagrożenie, natychmiast cię o nim informuje i w ciągu kilku sekund zostają uruchomione wszystkie mechanizmy zapobiegające tragedii - wyłączony zostaje dopływ gazu, okna zamykają się, aby nie wpuszczać tlenu i tym samym utrudnić rozprzestrzenianie się płomieni. System wentylacyjny dodatkowo odsysa tlen z pomieszczeń. Nasz inteligentny dom sam wzywa straż pożarną. Wizyta nieproszonych gości także również zostaje błyskawicznie dostrzeżona, dzięki czemu natychmiast się o niej dowiadujesz. Firma ochroniarska zostaje zdalnie zawiadomiona.

Pustka w lodówce? Niemożliwe!

Wracamy do domu, oświetlenie przy wjeździe na naszą posesję samo się włącza, a brama garażowa sama się podnosi i w odpowiednim momencie opada. Specjalny czujnik zamontowany w garażu reaguje na zagrażającą naszemu zdrowiu i życiu ilość tlenku węgla pochodzącego ze spalin i za pomocą specjalnego układu wentylacyjnego, odprowadza je na zewnątrz. Alarm strzegący naszego domu przed nieproszonymi gości zostaje wyłączony. Nasza inteligentna lodówka nigdy nie jest pusta, nie musimy głodni po powrocie z pracy pędzić do sklepu spożywczego. System informuje nas o tym, których produktów brakuje. Zsynchronizowany z wybranym sklepem internetowym zamówi je za nas i za nie zapłaci. Wystarczy tylko odebrać dostawę. Dzięki temu nigdy nie zabraknie nam podstawowych artykułów spożywczych.

Opis uwzględnia i łączy tylko niektóre, najpopularniejsze funkcje inteligentnych systemów automatyki gospodarstwa domowego. O ile instalacja takiego systemu wydaje się idealną opcją dla osób prowadzących bardzo powtarzalny, uporządkowany tryb życia, o tyle może go skomplikować osobie niezorganizowanej, która nie lubi podporządkowywania się pod jakiekolwiek harmonogramy. Mimo wszystko jednak, zawsze możemy przystosować system do swoich własnych potrzeb, jednak ciągłe moderowanie ustawień może dla niektórych stać się dość męczące.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Asmex specjalizującej się w systemach zabezpieczeń, alarmach i kamerach do Twojego domu.

Komentarze

Kon
Inteligentne domy to z pewnością nasza przyszłość, która stanie się codziennością. Oby tylko nie chciały nas więzić w domach blokując zamek w drzwiach... :)
http://www.facebook.com/koniepl
SMart_Geek
Inteligentne domy powoli stają się standardem w nowych domach i mieszkaniach. Jest wiele systemów na rynku, ale ja polecam system Grenton - www.grenton.pl - najbardziej otwarty i uniwersalny system na rynku. Może komunikować się z innymi produktami bezprzewodowodo po wifi, z-wave, BLE, także po kablu pełna dowolność.


Interfejsy użytkownika w przemyśleAutomatyka jest dzisiaj nieodłącznym elementem przemysłu,


Bootcampy onlineBootcampy online zyskują coraz większą liczbą zwolenników na całym świecie. To dos


Wizualizacja danychWizualizacja danych to obecnie jeden z dynamiczniej rozwijających się trendów w za


Symulacja komputerowa Pojęcie symulacji zapożyczono do nauki z języka tradycyjnego. "Sy