Kupujemy pamięć RAM do laptopa - o czym powinniśmy pamiętać?

Pamięc RAM do laptopaKupując nowy komputer zwykle nie zakładamy szybkiej konieczności jego modernizacji. W niektórych sytuacjach taka drobna modernizacja może okazać się jednak bardzo korzystna. Sprzęt będzie pracował bardziej wydajnie i stabilnie, a to wpłynie na komfort naszej codziennej pracy. Oczywiście w przypadku laptopów zakres modernizacji sprzętu jest zwykle mocno ograniczony.

Bez problemu możemy jednak dodać dodatkową pamięć do laptopa, co pozwoli przyspieszyć działanie systemu operacyjnego, czy poprawi płynność działania niektórych programów lub gier komputerowych, w które chcielibyśmy zagrać. Kiedy zatem kupić dodatkową pamięć do laptopa i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Rodzaje pamięci RAM

W przypadku komputerów przenośnych - laptopów, interesować będzie nas RAM wykonany w standardzie SO-DIMM. Jest to specjalny rodzaj pamięci do laptopów, charakteryzujący się nieco mniejszymi wymiarami niż pamięć RAM dedykowana dla komputerów stacjonarnych (ten rodzaj pamięci wykonany jest w standardzie DIMM). Jeśli zatem chcemy zwiększyć ilość RAM-u w laptopie, koniecznie rozglądamy się za pamięcią SO-DIMM. Kolejna ważna sprawa to konkretny rodzaj tej pamięci. Najnowsza pamięć do laptopa wykonana będzie w standardzie DDR4. W sprzedaży znajdziemy jednak laptopy wciąż bazujące na pamięciach wykonanych w starszym standardzie DDR3. Jeśli korzystamy ze starszego laptopa, być może jest on wyposażony w pamięć wykonaną w standardzie DDR2. Co ważne, pamięci nie są ze sobą kompatybilne, dlatego przed zakupem musimy się upewnić, jaki rodzaj pamięci jest obsługiwany przez płytę główną naszego laptopa.

Pamięć w zestawach

Szukając dodatkowej pamięci do laptopa, warto zwrócić uwagę na układ pamięci wykorzystywany przez dany model komputera. Może to być układ DUAL (dwie kości pamięci tj. 2x2GB), TRIPLE (trzy kości pamięci tj. 3x2GB) lub QUAD (cztery kości pamięci tj. 4x2GB). Chodzi o to, że w zależności od modelu płyty głównej, pamięci powinny być zainstalowane jednocześnie w dwóch, trzech lub czterech gniazdach.

Kości pamięci

Ile pamięci RAM?

To pytanie, które zadaje sobie wielu użytkowników komputerów. Standardowa ilość pamięci RAM zalecana dla użytkowników prywatnych zmienia się w czasie. Dawniej było to zaledwie kilkanaście, później kilkadziesiąt i kilkaset MB. Dzisiaj powszechnie przyjmowanym standardem jest 4-6GB RAM. Jeśli jednak zajmujesz się obróbką materiałów wideo, projektowaniem 3D lub korzystasz z innych aplikacji, które potrzebują do płynnego działania większej ilości pamięci RAM, z powodzeniem możesz załadować do swojego komputera nawet 16-32GB RAM lub więcej, jeśli tylko pozwolą na to techniczne możliwości konkretnego komputera.

Pamięc RAM do laptopa

Częstotliwość pamięci do laptopa

To kolejny parametr techniczny, który trzeba wziąć pod uwagę szukając dodatkowej pamięci do laptopa. Na rynku znajdziemy układy pracujące z różną częstotliwością. Przyjmuje się, że im wyższa częstotliwość, z jaką działa układ pamięci, tym lepiej dla wydajności jego działania. W przypadku laptopów obecnie najczęściej spotykanym standardem są pamięci pracujące z częstotliwością 1333MHz. Niebawem układy te zostaną pewnie zdominowane przez pamięć RAM DDR4, która pracuje z częstotliwością co najmniej 2133MHZ.

Autor artykułu

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Esus- IT, która oferuje pamięci ram do laptopa na stronie http://www.esus-it.pl.

Komentarze


Głośniki BluetoothMożesz zabrać go ze sobą wszędzie. I słuchać muzyki na rowerze, na pikniku w


Inteligentne urządzenia dla domuNowoczesna technologia staje się coraz przydatniejs


Dysk SSDCoraz więcej osób rezygnuje z dysków HDD, wybierając nowoczesnego zastępcę: dysk SSD. Gadżet ten


Solidność zasilaczyChoć wielu osobom wydaje się, że zasilacz to jedynie jedna z wielu części składowych ko