PIT 2016. Kiedy możesz skorzystać z ulgi na internet?

Ulga na Internet - podatek PITUlgi podatkowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród podatników. Rozliczając się z fiskusem z dochodów uzyskanych w roku poprzednim, powinieneś o nich pamiętać. Kiedy możesz skorzystać z ulgi na internet?

Wśród ulg podatkowych, z których mogą korzystać podatnicy, należy wskazać ulgę na internet. Jeżeli jeszcze nie wypełniłeś odpowiedniego PIT-u, rozliczając się tym samym z dochodów uzyskanych w roku poprzednim i korzystasz z internetu, to powinieneś wiedzieć, kiedy będziesz mógł skorzystać właśnie z ulgi na internet. Okazuje się, że zasady skorzystania z tej ulgi wcale nie są skomplikowane.

Kiedy możesz skorzystać z ulgi na internet?

Zanim skorzystać z ulgi na internet, musisz wiedzieć, że taka została przewidziana dla osób:

  • fizycznych, które użytkują internet,
  • przedsiębiorców, ale dotyczy to wyłącznie tych, którzy z internetu korzystali w celach prywatnych, czyli nie zaliczali widniejących na rachunkach kwot w koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli prowadzisz firmę i wykorzystywałeś internet do celów zawodowych, to nie będziesz mógł skorzystać z ulgi na internet, rozliczając się z fiskusem z uzyskanych dochodów, na którym przedsiębiorcy znajdą cenne porady dotyczące prowadzenia firmy i zatrudnienia pracowników.

Korzystasz z ulgi na internet? Pamiętaj o formalnościach

Skoro masz zamiar skorzystać z ulgi na internet, to w każdej chwili powinieneś potrafić udowodnić, że poniosłeś wydatek związany z opłaceniem takiej usługi. Inaczej mówiąc, potrzebujesz rachunków wystawionych przez dostawcę internetu.

Aby rachunek był ważny, musisz zwrócić uwagę, czy widnieją na nim twoje dane osobowe. Niezależnie od tego, czy PIT wypełniasz we własnym zakresie, czy też korzystasz z pomocy specjalistów, powinieneś pamiętać o tym, aby np. wydrukować potwierdzenia dokonania przelewu. Będzie to dowód, że faktycznie regulowałeś otrzymane rachunki, zatem masz prawo do dokonania odliczenia - radzi specjalista portalu praca-gliwice.info.

Ile wynosi ulga na internet i o czym musisz pamiętać, korzystając z niej?

Chcąc skorzystać z ulgi na internet, powinieneś wiedzieć, że wynosi on 760 zł na osobę (w przypadku małżeństw 1 520 zł łącznie, ale wówczas na rachunkach otrzymywanych od dostawcy internetu muszą znaleźć się ich dane osobowe).

Z ulgi o wysokości wyżej wskazanej podatnik może skorzystać wyłącznie przez dwa następujące po sobie lata. Oznacza, że to osoba, która skorzystała z ulgi rozliczając się za rok 2014 i nie skorzystała z takiej ulgi sporządzając rozliczenie za 2015 rok, nie będzie mogła z niej skorzystać, wypełniając stosowny PIT za rok 2016.

Kto nie może skorzystać z ulgi na internet?

Jest grupa osób, która przygotowując rozliczenie dla fiskusa, nie będzie mogła skorzystać z ulgi na internet. Mowa tu o osobach, które:

  • skorzystały z ulgi w latach poprzednich,
  • korzystają z dostępu do sieci w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • wynajmują np. mieszkanie i z usługi internetu, która została tam włączona, korzystają osoby wynajmujące lokal.

Jeżeli masz wątpliwości dotyczące tego, czy możesz skorzystać z ulgi na internet, to najlepiej zrobisz, kontaktując się z właściwym urzędem skarbowym lub kierując zapytanie do Ministerstwa Finansów. Urzędnicy rozwieją twoje wątpliwości, podając przy tym podstawę prawną. Alternatywą jest skorzystanie z pomocy specjalistów zatrudnionych w biurze rachunkowym lub doradców podatkowych, którzy są również w stanie pomóc ci przygotować dokumenty do urzędu skarbowego.

Komentarze


Internetowy klientWielu przedsiębiorców działających za pomocą internetu zastanawia się, jak zdobyć kl


Bezpieczne korzystanie z internetuKorzystanie z internetu każdego dnia przynosi człowiekowi wiele korzyści. Il


Bankowość internetowaJuż od kilkunastu lat banki umożliwiają swoim klientom intensywne korzystanie


Przeglądarki internetowePrzeglądarki internetowe to oprogramowanie użytkowe z którym styka się n