Wirtualny asystent motocyklisty - nowa technologia Hondy

Wirtualny asystent motocyklistyHonda Live Computer Instructor System z pewnością powinno zainteresować wielu fanów motoryzacji, a przede wszystkim posiadaczy jednośladów. O co chodzi? W skrócie jest to system mający za zadanie zastąpić osobistego trenera dla każdego motocyklisty.

Wielu początkowych motocyklistów popełnia dużo błędów, które niejednokrotnie mogą okazać się tragiczne w skutkach. Pomimo odebrania prawa jazdy każdy powinien doskonalić swoją jazdę. I właśnie dla takich osób przeznaczony jest specjalny system od Hondy. Wydawać by się mogło, że nie jest to nic nowego, ponieważ w branży samochodowej mieliśmy już do czynienia z wieloma wirtualnymi trenerami jazdy. Yamaha również swojego czasu pokazywała swoje technologie, które ciągle są udoskonalane. Tym razem o rynek postanowiła zawojować Honda i jej najnowszy system.

Inteligentny doradca w głównym zamierzeniu ma pokazywać motocyklistom jak pokonywać trasę w najbardziej optymalny oraz bezpieczny sposób.  Analizuje ich styl jazdy pod wieloma czynnikami, a następnie podpowiada, które elementy powinny być poprawione.  System Hondy korzysta z żyroskopu, GPS-u, akcelerometru, czujnika kąta skrętu,  czujnika szybkości oraz kamery wideo. Wszystko to przekłada się na możliwość dokładnej analizy naszej jazdy oraz zminimalizowania ryzyka popełnianych błędów.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy tego typu systemy sprawdzą się lepiej niż prawdziwi instruktorzy jazdy. Warto zaznaczyć, że nie są one stworzone do nauki od podstaw, a jedynie do poprawiania stylu jazdy przez niedoświadczonych motocyklistów.  Nie ulega wątpliwościom żadna osoba nie będzie w stanie przeanalizować tak wielu elementów, w czasie rzeczywistym, jak specjalnie do tego stworzony system.  Komputer analizuje strumień danych i jest w stanie przesyłać nam sugestie, co dodatkowo wpływa na jego korzyść. Rady, które będziemy mogli usłyszeć mogą być najbardziej prozaiczne jak kontrola tempa, ale mogą być związane również z takimi aspektami jak moc hamowania, pozycja na drodze, otwarcie przepustnicy oraz wiele innych czynności, na które zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi. Najważniejszym a zarazem najbardziej innowacyjnym aspektem jest jednak możliwość uczenia się drogi.

"Prawdziwy trener jazdy jest oczywiście niezastąpiony, jednakże należy zdawać sobie sprawę z tego, że człowiek nie jest w stanie wychwycić wielu drobnych mankamentów jazdy w taki sposób jak komputer." - powiedział specjalista z Honda Plaza w Warszawie.

Biorąc pod uwagę szybkość rozwoju technologii w branży motoryzacyjnej, już niedługo powinniśmy doczekać się kolejnych informacji dotyczących wirtualnego asystenta od Hondy. Wszystkim fanom motoryzacji oraz tym oczekującym maksymalizacji bezpieczeństwa na drogach nie pozostaje nic innego jak kibicować tego typu technologiom. Być może już w najbliższym czasie będziemy świadkami nowej mody w świecie motoryzacyjnym, gdzie każdy kierowca będzie wyposażony w tego typu system. Należy jednak pamiętać, że poza wirtualnymi radami zawsze należy zachować chłodny umysł i nie pozostawiać analizy sytuacji na drodze wyłącznie komputerowi.

Komentarze


Wdrażanie chmury w firmieAnaliza techniczna, analiza finansowa, porównanie z tradycyjnymi rozwiązaniami i wybór od


Terminale płatniczeChociaż pierwsze karty płatnicze pojawiły się na świecie już w latach 60-tych XX w


Zintegrowane systemy informatyczneSystemy ERP, czyli Zintegrowane Systemy Informatyczn


Managed IT servicesNa czym polegają managed IT services i czym różnią się od outsourcingu usług IT? J