5 niezawodnych tricków, które przyśpieszą Twojego laptopa!

ProgramowanieTwój laptop od jakiegoś czasu gorzej działa? Wydaje Ci się, że praca systemu znacząco się pogorszyła, jest wolniejsza, a uruchomione aplikacje zdają się ładować całe wieki? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego sprzętu zaczekaj - wypróbuj wcześniej nasze 5 sposobów na przyśpieszenie komputera!

1. Wyczyść wnętrze komputera

Kurz zalegający na stykach we wnętrzu komputera może w znaczący sposób obniżyć wydajność sprzętu. Dlatego warto jest od czasu do czasu go przeczyścić. Zastanawiasz się pewnie, jak można wyczyścić wnętrze laptopa? Wystarczy użyć do tego celu sprężone powietrze. Takie akcesorium zakupisz w każdym sklepie z artykułami do komputerów. Dyfuzor przystawiasz do wszystkich otworów i szczelin w obudowie komputera. Pamiętaj tylko, aby robić to wtedy, gdy jest on wyłączony!

2. Posprzątaj na dysku twardym

Stare, nieużywane aplikacje, które zainstalowałeś dawno temu, ale z już z nich nie korzystasz, również spowalniają działanie systemu. Wiele z nich uruchamia się bez Twojej wiedzy w tle, często już na starcie, przez co sam ten proces zajmuje wiele czasu. Przejrzyj zatem swoje aplikacje i programy i odinstaluj te, których nie używasz. Jeśli kiedyś jeszcze będą Ci potrzebne - zainstalujesz ich nowsze wersje.

Laptop biznesowy

3. Opróżnij kosz

Częścią sprzątania na dysku powinno być także opróżnienie kosza. Znajdujące się w nim pliki mogą wydawać się nieużywane i zbędne, ale Twój laptop musi je przeliczyć za każdym razem, gdy się uruchamia. Dlatego kiedy tylko widzisz, że są w nim jakieś dane, koniecznie sprawdź ich użyteczność i wyrzuć w pustkę, jeśli faktycznie znalazły się tam nieprzypadkowo.

4. Wyłącz aplikacje włączające się przy starcie systemu

Przy instalacji wielu aplikacji często nie zwracasz uwagi na to, jakie komponenty aktywujesz. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele z tych programów uruchamia się samoistnie przy starcie systemu, co znacząco spowalnia cały ten proces, a później pracę komputera. Dlatego warto zajrzeć do ustawień laptopa i wyłączyć włączanie się zbędnych aplikacji, kiedy ich nie używasz. Są to często takie programy jak odtwarzacz filmów lub muzyki, aplikacje zakupowe czy komunikatory.

Laptop biznesowy

5. Przeinstaluj system

Gdyby poprzednie 4 wskazówki nie zadziałały i pomimo ich zastosowania Twój laptop nadal wydawałby się powolny, warto rozważyć reinstalację systemu. Czasami usunięcie wszystkiego z dysku i wystartowanie go od początku jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu będziesz miał dokładny wgląd w to, co instalujesz i jakie komponenty zaznaczasz przy aktywowaniu każdej aplikacji z osobna. Zastanawiasz się, jakie programy są niezbędne na Windows 10? Przeczytaj o tym tutaj.

Pamiętaj, by przed podjęciem się reinstalacji systemu, skopiować wszystkie ważne dane na przenośny nośnik pamięci. Dzięki temu nie stracisz ulubionych zdjęć, filmów i plików zapisu z przechodzonych właśnie gier. Następnie przy przeinstalowywaniu usuń wszystko z twardego dysku. W ten sposób będziesz miał pewność, że zniknie z niego wszystko, co spowalniało pracę laptopa.

Ocena: 5.0

Komentarze