5 zasad wyboru software house'u / dostawcy oprogramowania

Software houseWybór odpowiedniego dostawcy oprogramowania w dzisiejszych czasach to kluczowa kwestia, by usprawnić pracę swojego przedsiębiorstwa. Rozwiązania IT są różne, dlatego warto wiedzieć, na jakie elementy zwracać uwagę, wybierając software house. Co to takiego? Sprawdź krótki poradnik i dowiedz się, jaki software house warto wybrać.

Czym jest software house?

W praktyce software house to przedsiębiorstwo, które zajmuje się tworzeniem oprogramowania na zamówienie dla konkretnego klienta, ale nie tylko. W wielu przypadkach software house zajmuje się też analizowaniem gotowych rozwiązań pod kątem integracji z aktualnym oprogramowaniem klienta. Firmy tego typu na etapie projektowania rozwiązań IT uwzględniają przede wszystkim dokładną analizę procesów biznesowych swojego klienta.

Tylko dzięki temu możliwe jest stworzenie dedykowanej aplikacji, która będzie w 100% zintegrowana z innymi systemami działającymi w firmie. Warto mieć na uwadze, że oprogramowanie dedykowane dla firm tworzone przez software house to mocno skomplikowane programy, które są nie tylko niezawodne, ale i idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Software house, czyli dostawca oprogramowania tworzonego na potrzeby konkretnego klienta zajmuje się głównie: projektowaniem, analizowaniem i wdrażaniem rozwiązań IT w firmach.

Jak wybrać software house? 5 praktycznych porad

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób wybrać odpowiedni software house, który stworzy dedykowane oprogramowanie dla Twojego przedsiębiorstwa i przeanalizuje jego zgodność z obecnie działającym systemem? Rozwiązania IT na indywidualne zamówienie to często kosztowne przedsięwzięcie, które generuje wiele pozytywnych skutków dla przedsiębiorstwa. Dzięki temu można nieco usprawnić np. procesy komunikacyjne w firmie. Oto kilka elementów, na jakie warto zwrócić uwagę przed wyborem software house:

Software house

  1. budżet - szerokie pojęcie, z jednej strony warto wybierać software house, który realizuje rozwiązania w cenach odpowiadających naszym możliwością w ramach projektu. Warto mieć tui na względzie, że podejrzanie niski koszt developmentu może skutkować równie niską jakością
  2. brief - o tym, z jaką firmą mamy do czynienia, może świadczyć to w jaki sposób zbiera ona wymagania na temat projektu, terminów realizacji, budżetu;
  3. opinie innych klientów - wśród własnych partnerów biznesowych, znajomych, lub te dostępne na popularnych serwisach agregujących dane na temat firm technologicznych
  4. doświadczenie firmy - również to kierunkowe, dla konkretnej branży;
  5. wykorzystywane technologie - w przypadku potrzeby ich integracji z innymi technologiami, warto sprawdzić na ile nieinwazyjnie będzie przebiegał proces. Warto też zwrócić uwagę na to, czy za proponowanymi do projektu technologiami stoją na tyle pewne firmy, aby nie spotkać się z problemem projektu, którego technologie przestają być wspierane;

Uwzględnienie tych elementów na etapie poszukiwania odpowiedniej firmy może pomóc Ci na etapie wstępnej weryfikacji i finalnego wyboru.

Ostatecznie może okazać się, że stworzone rozwiązania IT nie spełnią w 100% Twoich oczekiwań, potrzeby z czasem zmienią się, lub w trakcie użytkowania otrzymanego produktu ulegnie on awarii, dlatego dodatkowym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest zakres wsparcia po oddaniu gotowego produktu przez firmę, możliwości dalszej rozbudowy
i responsywność firmy w przypadku zgłaszanych bugów.

Dostawca IT powinien przed przystąpieniem do tworzenia dedykowanych rozwiązań IT dokładnie przeanalizować metody działania swojego klienta, a także uwzględnić aktualnie używane w przedsiębiorstwie aplikacje, oprogramowanie i wszelkie rozwiązania IT. Na etapie tworzenia oprogramowania dedykowanego dla firm, zawsze warto mieć stały dostęp do podglądu postępu prac. Dobry software house kontaktuje się ze swoimi klientami poprzez różne aplikacje komunikacyjne np. Trello, gdzie udostępniane są aktualne efekty działania. Możliwość kontaktu da Ci komfort komunikacyjny.

Testowanie a tworzenie oprogramowania na zamówienie - czy dobry software house powinien testować swoje rozwiązania?

Dedykowane rozwiązania IT tworzone na specjalne zamówienie przez software house powinny być przede wszystkim kompleksowo testowane przed ich wdrożeniem u klienta. Dzięki temu pojawia się możliwość wyeliminowania poważnych błędów w oprogramowaniu. Oczywiście pozbycie się błędów w 100% jest niemalże niemożliwe, jednak wykluczenie większości problemów zapewni względną bezawaryjność dedykowanego oprogramowania.

Dobry software house to firma, która ma doświadczenie, zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów i aktywnie podchodzi do współpracy. To kluczowe, aby wybrać sprawdzony software house, który stworzy dedykowaną aplikację dla Twojej firmy.

Komentarze