Android czy iOS plusy i minusy obu systemów

System androidMobilne urządzenia cieszą się coraz większą popularnością. Są to różnego rodzaju smartfony, tablety i tym podobne urządzenia. Telefony komórkowe wchodziły długo. Ale kiedy już weszły to zagościły u nas na dobre. Urządzenia te rozrosły się do miary mikrotelefonów. Tak, to sprawne, wielofunkcyjne urządzenia, która pozwalają nam na bardzo dużo. Dzięki nim możemy łatwo i przyjemnie spędzać wolny czas i rozmawiać ze znajomymi.

Urządzenie te posiadają nawet własne systemy operacyjne.

Dwa główne systemy operacyjne dostępne użytkownikom smartfonów to Android oraz iOS. Każdy z nich ma swoje dobry i złe strony. Zaletą rozwijanego przez Google systemu Android jest jego wielozadaniowość. Na tym systemie będziemy mogli uruchomić kilka aplikacji. Urządzenie posiada również możliwość przełączania się pomiędzy kilkoma aplikacjami, które działają w tle. System ten możemy łatwo dostosować do naszych potrzeb i mamy w tym zakresie naprawdę sporo możliwości. System ten jest stabilny i wydajny. Dzieła on bardzo szybko. Oczywiście warunkiem tejże stabilności jest prawidłowa konfiguracja systemu. Jednak jeżeli wszystko przebiega prawidłowo, system działa bez zarzutów.

Dodatkowe zalety systemu Android to tzw. Android Market, na którym znajdziemy wiele ciekawych aplikacjami, w dodatku są one darmowe, intuicyjny interfejs, który jest prosty i łatwy w obsłudze, technologia Multitouch oraz duża liczba pulpitów. System ten pozwala również na obsługę różnych kart pamięci i obsługuje Adobe Flash Player w wersjach 10.1 i 10.2.

Ale ten wspaniały system nie jest pozbawiony wad. Ponieważ na rynku występują trzy wersje, które są dedykowane dla różnych modeli telefonów aplikacje mogą funkcjonować na jednych modelach, a na drugich nie. System ten nie był projektowany pod konkretne podzespoły. I dlatego Android powinien współpracować ze sprzętem o różnej rozdzielczości i układzie klawiszy. System ten nie obsługuje USB OTG w pełnym zakresie, a jego konfiguracja bywa kłopotliwa.

Przyjrzyjmy się teraz systemowi iOS. Przede wszystkim system ten szybciej reaguje na nasze polecenia niż Android. Wszystkie aplikacje działają na nim z jednakową prędkością. System iOS jest systemem prostym w obsłudze. System ten oferuje do dziesięciu pulpitów, na których można umieszczać różnego rodzaju elementy. Obsługuje on serwisy, takiej jak Facebook, Twitter, MySpace, Flash, formaty takie jak DivX/Xvid i wiele innych przydatnych rzeczy. Do wad systemu należy zaliczyć dostępność tylko na telefony Samsung. W niektórych wersjach oprogramowania zdarzają się wycieki pamięci. Poza tym na ten system nie napisano zbyt wielu programów.

Mamy tutaj pewne wstępne porównanie obu mobilnych systemów operacyjnych. A który z nich jest lepszy? Który spełni nasze wymagania? To już jest sprawa indywidualnych gustów. Musimy się dokładniej zorientować. Zresztą przede wszystkim będziemy kupowali konkretne urządzenie. A więc obejrzymy jego parametry i na tej podstawie podejmiemy decyzje. A być może będziemy mieli okazję porównać oba systemy w jakiś okolicznościach.

Źródło: www.it-blog.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze