Aplikacje do nauki języków obcych

Aplikacja do nauki języków obcychSamodzielna nauka języków obcych nigdy nie była łatwiejsza. Uczyć możemy się praktycznie wszędzie - w domu, w autobusie, w poczekalni do lekarza. Umożliwiają nam to korzystanie z dostępnych online, zarówno za darmo, jak i w wersjach płatnych, aplikacje mobilne do nauki języków obcych.

Wszyscy mamy przy sobie telefon komórkowy niemal przez cały czas. Możemy więc szlifować swoją znajomość języków obcych zawsze, gdy mamy, choć 5 minut wolnego czasu. Aplikacje językowe pomogą nauczyć się języka od podstaw, ale również pogłębić umiejętności, jeśli już wcześniej uczyliśmy się jakiegoś języka.

Najpopularniejszych aplikacji do nauki języków obcych

1. Babbel

Jest to aplikacja skierowana zarówno dla początkujących, jak i osób, które znają już język na poziomie zaawansowanym i chcą dalej udoskonalać jego znajomość. Aplikacja oferuje możliwość nauki kilkunastu różnych języków na każdym poziomie zaawansowania.

Babbel nauczy Cię zarówno nowego słownictwa i wyrażeń, jak i gramatyki oraz prawidłowej wymowy. Lekcje są krótkie i przejrzyste, dzięki czemu łatwiej przyswoić materiał. Są one podzielone na moduły, a co szczególnie cenne aplikacja stawia duży nacisk na umiejętności komunikacji w języku obcym. Dodatkową zaletą tej aplikacji jest duży stopień personalizacji nauki. Zanim rozpoczniemy kurs, odpowiadamy na szereg pytań, co ma na celu jak najlepsze dostosowanie treści kursu do naszych potrzeb i umiejętności. Możemy więc kupić się bardziej na tych aspektach, które nas interesują.

Lekcje rozliczane są czasowo. Najlepsze efekty osiągniemy, systematycznie poświęcając na naukę minimum 15 minut dziennie. Aplikację możemy przetestować za darmo, jednak jej pełna wersja jest płatna. Zdaniem osób, które z niej korzystają, zdecydowanie jest ona warta swojej ceny (kilkadziesiąt złotych miesięcznie), ponieważ pozwala zrobić naprawdę znaczny progres w znajomości języka.

2. Duolingo

Jest to aplikacja dostępna zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Umożliwia ona naukę kilkudziesięciu różnych języków. Jest bardzo łatwa w obsłudze i pozwala szybko uzyskać zadowalające efekty nauki.

Korzystając z Duolingo możemy liczyć na dostosowywanie kursu na bieżąco do naszych umiejętności, skuteczne powtórki i testy sprawdzające. Nauczymy się słownictwa, wymowy oraz przydatnych wyrażeń.

Ćwiczenia są pogrupowane na działy, w których obrębie występują różne poziomy trudności. Sami decydujemy, ile czasu poświęcimy każdego dnia na naukę. Możemy zacząć już od zaledwie 5 minut dziennie, więc wymówka o braku czasu na doskonalenie umiejętności językowych nie ma racji bytu.

Możemy zacząć naukę od zera lub wykonać testy kwalifikacyjny, który pozwoli ocenić nasz stopień zaawansowania znajomości danego języka i rozpocząć ćwiczenia od razu z wyższego poziomu.

Duolingo kładzie bardzo duży nacisk na powtórki. Może się to początkowo wydawać nużące, jednak daje rewelacyjne i trwałe efekty, a przy zaledwie kilkunastu minutach nauki dziennie, nie jest zbyt męczące.

3. Hello Talk

To bardzo interesująca aplikacja, ponieważ daje możliwość nauki metodą czatu językowego. Nic tak nie podnosi umiejętności językowych, jak interakcja między dwoma osobami.

Zaczynając naukę przy pomocy Hello Talk, deklarujemy jakich języków chcielibyśmy się nauczyć i w jakich już czujemy się mocni i możemy pomóc innym użytkownikom.

Prowadząc konwersacje z ludźmi z całego świata, doskonalimy nasze umiejętności w zupełnie innym wymiarze niż podczas tradycyjnej metody nauki. Możemy wynieść z tej aplikacji naprawdę bardzo wiele- poznać nie tylko nowe słownictwo, ale również nabrać biegłości w tak zwanym języku potocznym, który ciężko znaleźć na konwencjonalnych kursach.

Samo korzystanie z Hello Talk jest proste, interfejs aplikacji jest przejrzysty i intuicyjny. Pamiętajmy jedna, że nie jest to propozycja skierowana dla osób, które chcą nauczyć się języka całkowicie od podstaw. Aby móc efektywnie z niej korzystać, powinniśmy znać wybrany język co najmniej w stopniu komunikatywnym.

4. Memrise

Ta bardzo prosta w obsłudze i efektywna aplikacja umożliwia naukę dowolnego języka praktycznie na każdym możliwym poziomie zaawansowania. Dzięki niej bardzo szybko poszerzymy swój zasób słownictwa i poprawimy wymowę.

Nauka podzielona jest na moduły, a poszczególne lekcje są zwięzłe i ułożone w porządku logicznym, tak aby stopniowo podnosić poprzeczkę od prostych zagadnień, po te mocno zaawansowane. Punktowa ocena pozwala nam na bieżąco monitorować nasze postępy w nauce. Kursy podzielone są na standardowo przyjęte poziomy umiejętności językowych od A1 do C1, co pozwala nam realnie ocenić nasze aktualne umiejętności i postawić sobie konkretny mierzalny cel nauki.

Jedyną wadą tej aplikacji wydaje się to, że zanim rozpoczniemy naukę, musimy zupełnie sami oszacować nasz aktualny poziom znajomości języka i dokonać wyboru odpowiedniego kursu. Niestety, brakuje mechanizmu testu sprawdzającego, który pomogły w wyborze odpowiedniego punktu startowego. Poza tym aplikacja działa bez zarzutu, a nauka za jej pomocą przynosi naprawdę dobre efekty.

Znajomość języków obcych to jedna z najbardziej przydatnych i wysoko cenionych umiejętności zawodowych i to niezależnie od profesji. Ze statystyk wynika, że znajomość jednego dodatkowego języka może realnie podnieść nasze wynagrodzenie za pracę nawet o 35%. Ponadto otwiera przed nami cały świat, dzięki czemu nic nie ogranicza rozwoju naszej kariery w międzynarodowym środowisku. Nadal najbardziej użyteczny jest język angielski uznawany za międzynarodowy język kongresowy i używamy przez miliony ludzi w wielu krajach świata. Ponad 80% stron internetowych tworzona jest po angielsku. Znajomość tego języka daje nam nieograniczone możliwości poszerzania swoich kompetencji zawodowych i prywatnych. Cały czas szlifujmy więc swój angielski, a jeśli dodatkowo nauczymy się jeszcze jednego lub dwóch innych języków, to możemy być pewni, że nigdy nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy.

Komentarze