Automaty wydające narzędzia - dlaczego warto?

Automaty wydające narzędziaPełna kontrola nad procesem wydawania narzędzi niezbędnych do pracy, a także zapewnienie, że proces wydawczy będzie maksymalnie szybki i bezproblemowy, to wyzwanie dla wielu fabryk. Można próbować się z nim mierzyć na wiele sposobów, natomiast w ostatnich latach na pierwszy plan wysuwają się specjalne automaty wydawcze.

Specjalne automaty wydające narzędzia mają wiele istotnych zalet, które sprawiają, że warto bliżej się z nimi zapoznać. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich, które wyjaśniają, dlaczego tego typu maszyny cieszą się coraz większą popularnością.

Szybkie i sprawne wydawanie - i to bez magazyniera

Automaty wydające nie zajmują wiele miejsca, w związku z czym można ustawić je w niemal dowolnym miejscu, w tym w niewielkiej odległości od stanowisk pracy. W przeciwieństwie do tradycyjnego modelu wydawania narzędzi, tutaj nad procesem nie musi bezpośrednio czuwać magazynier.

Pracownik może samodzielnie pobrać potrzebne mu przedmioty, potwierdzając swoją tożsamość za pomocą karty RFID lub PIN-u. Nie ma możliwości, aby narzędzie trafiły w nieodpowiednie ręce (czy to do osoby z zewnątrz, czy np. do pracownika, który na swoim stanowisku danego narzędzia nie potrzebuje).

Cały proces jest bardzo szybki i sprawny. Po zakończeniu pracy narzędzia mogą być umieszczone z powrotem w maszynie, a niektóre automaty wydające narzędzia mają nawet funkcję ładowania znajdujących się w nich sprzętów. Z uwagi na dostępność różnych rozmiarów skrytek, nie ma problemu z wydawaniem zarówno niewielkich, jak i stosunkowo dużych przedmiotów.

Inteligentne wydawanie oznacza mniejsze zużycie

Automat wydający narzędzi to skuteczny sposób nie tylko na przyspieszenie procesu wydawczego, ale też zmniejszenia zużycia produktów. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, określone narzędzia mogą zostać przypisane do konkretnych pracowników lub grup (np. elektrycy mogą pobrać narzędzia X i Y, stolarze narzędzie Z i tak dalej), a przy tym wyznaczyć konkretny limit częstotliwości pobrań.

Inaczej mówiąc, żaden pracownik nie pobierze narzędzi innych lub w większej ilości niż powinien. Konieczność dokonania autoryzacji przed pobraniem narzędzia (czy to przez wpisanie PIN-u, czy przyłożenie karty) sprawia, że firma może z powodzeniem kontrolować, kto, co i kiedy będzie pobierał.

Ponadto, maszyny są w stanie śledzić poziom zużycia narzędzi i brać to pod uwagę przy wydawaniu. Jeśli więc w automacie jest kilka narzędzi tego samego typu, pracownik w pierwszej kolejności otrzyma ten, w przypadku którego stopień zużycia został oceniony na najwyższy. Mniejsze zużycie narzędzi i odpowiednie kolejkowanie ich wydawania na dłuższą metę przyczynia się do oszczędności.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/spawalniczy-blacharz-spawacz-7104637/ .

Komentarze