Backup danych - dlaczego należy o nim pamiętać?

Backup danych31 marca obchodzimy Światowy Dzień Backupu, który jest okazją do zwrócenia uwagi użytkowników na niebezpieczeństwo utraty danych w wyniku awarii urządzenia. Czy jednak wszyscy dbamy o kopie zapasowe? Czy firmy zdają sobie sprawę z tego, jakie mogą być konsekwencje utraty danych?


Ryzyko utraty danych

Świadomość konieczności tworzenia kopii zapasowych rośnie. Z badań Kroll Ontrack - firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych - wynika, że 75 proc. użytkowników indywidualnych i firm, którzy uczestniczyli w badaniu, robi kopie zapasowe, z czego 33 proc. przechowuje je w chmurze. Firmy, które oferują backup danych podkreślają, że zainteresowanie Polaków tworzeniem kopii zapasowych stale rośnie. Koszt ich tworzenia nie jest wysoki, czego przykładem może być oferta Acronis Backup od HomeCloud, która zapewnia klientom biznesowym nawet aż 6 TB do przechowywania danych. Informacje gromadzone przez przedsiębiorstwa trudno wycenić. Mogą one obejmować m.in. bazy klientów. Utrata danych może utrudnić działanie firmy, a nawet doprowadzić do poważnych strat finansowych. Dlatego tak ważne jest dbanie o regularne tworzenie oraz testowanie kopii zapasowych.

W jakim celu należy testować kopie zapasowe danych? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kroll Ontrack w marcu 2018 roku 20 proc. respondentów utraciło dane pomimo tego, że posiadali oni kopie zapasowe. Zaledwie 43 proc. badanych odzyskało je w całości lub zdecydowanej większości, a 11 proc. udało się przywrócić do 40-75 proc. danych. W przypadku 46 proc. doszło zaś do całkowitej utraty plików - odtworzenie kopii zapasowej nie było możliwe. Wyniki te uświadamiają, jak ważna jest kwestia testowania tworzonych kopii zapasowych. Badanie wskazuje jednak, że tylko 27 proc. respondentów testuje backup raz w tygodniu, a 32 proc. robi to raz w miesiącu. Pozostałe osoby albo w ogóle nie tworzą kopii zapasowych, albo robią to tylko raz do roku. Zainteresowanie testowaniem backupu danych jest niewielkie, a tymczasem ma ono ogromne znaczenie. Możemy posiadać kopię zapasową, ale na nic się nam to nie zda, jeśli plik będzie uszkodzony i danych nie da się odtworzyć.

Badanie Kroll Ontrack dało również odpowiedź na pytanie: jak często tworzymy kopie zapasowe? Otóż spośród osób, które przyznały, że tworzą backup danych:

  • 58 proc. wykonuje kopie codziennie,
  • 20 proc. robi to raz w tygodniu,
  • 12 proc. raz w miesiącu,
  • 3 proc. raz do roku.

Najczęściej wykonujemy pełne kopie zapasowe, co przyznaje 42 proc. badanych. Kopie przyrostowe robi 25 proc. użytkowników, a 15 proc. różnicowe. Natomiast 7 proc. wykonuje migawkowy backup danych.

Tworząc kopie zapasowe, należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Warto posiadać dysk zewnętrzny, na którym będzie znajdować się jedna z kopii naszych danych.
  • Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kopii zapasowej na kilku nośnikach danych. Backup możemy na przykład umieścić w chmurze, na wspomnianym dysku zewnętrznym czy pendrivie. Ważne, żeby kopia danych nie była zapisana wyłącznie w jednym miejscu.
  • Dużym ułatwieniem jest korzystanie z aplikacji, które za nas pamiętają o konieczności wykonania kopii zapasowej danych. Można ustalić, że będą one tworzyły backup o wybranej godzinie.

Wykonywanie kopii zapasowych dotyczy nie tylko danych, które znajdują się na dyskach twardych komputerów czy smartfonów. Obecnie, zdecydowana większość przedsiębiorstw posiada własne strony internetowe, których pliki znajdują się na serwerach firm hostingowych. Bardzo ważne jest skorzystanie z takiej oferty, w której kopie zapasowe są generowane automatycznie i utrzymywane na serwerze jak najdłużej. Dzięki temu, na przykład w razie awarii, mamy możliwość odtworzenia wersji strony sprzed kilku dni. W przypadku samodzielnego tworzenia kopii przez użytkownika, również należy pamiętać o tym, żeby dane znajdujące się na serwerze zapisać także na przykład na dysku twardym i w chmurze.

Komentarze