Zasady ochrony bezpieczeństwa w sieci internetowej

Bezpieczeństwo w sieci internetowejPrzestrzeń internetowa to źródło wiedzy, zabawy oraz interakcji społecznych. Każdego dnia setki milionów ludzi korzysta z tego rozwiązania technologicznego, by móc się wymieniać informacjami, czy też publikować różnego rodzaju treści.

Jak każde nowoczesne narzędzie także Internet ma swoje plusy oraz minusy. Plusem z pewnością jest ogromna dostępność i szerokie spektrum możliwości jakie daje to medium. Ogromnym minusem natomiast jest ograniczone bezpieczeństwo oraz podatność na różnego rodzaju oszustwa czy wyłudzenia. Jak zadbać o bezpieczeństwo w Internecie? Co zrobić, by nasza obecność w sieci nie naraziła nas na nieprzyjemności?

Badania pokazują, że z dobrodziejstwa Internetu korzystają najczęściej ludzie młodzi. Są to osoby między 15 a 25 rokiem życia. Użytkownicy ci wykorzystują to medium do publikowania różnego typu treści w mediach społecznościowych. Media społecznościowe to zdecydowany faworyt jeżeli chodzi o przestrzeń, którą udostępnia Internet. Na drugim miejscu są kanały o charakterze informacyjnym. Należą do nich popularne platformy publikujące filmy, muzykę oraz zdjęcia. Dalej znajduje się pozyskiwanie informacji oraz transmisje na żywo. Warto zaznaczyć, że Internet to miejsce w którym każdy może być twórcą. Mamy cały wachlarz możliwości do prezentowania własnych przemyśleń oraz interesujących nas zagadnień. Aby zachowanie w sieci nie generowało problemów należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dzięki nim każdy użytkownik Internetu będzie bardziej bezpieczny.

Prywatność na portalach społecznościowych

Portale społecznościowe to zdecydowanie ulubione miejsce wielu młodych ludzi. Tam mogą wrzucać swoje zdjęcia, krótkie wiadomości tekstowe czy obszerne artykuły. Ogrom możliwości sprawia, że chętnie korzystają oni ze swoich praw. Każdego dnia portale społecznościowe typu Instagram, Facebook czy Twitter zalewają tony różnego rodzaju treści. Użytkownicy mają poczucie anonimowości, ponieważ stanowią jedną z wielu milionów takich jednostek. Wydaje im się, że nie muszą się martwić o swoje bezpieczeństwo. To bardzo krótkowzroczne myślenie. Każda osoba publikująca swoje dane, w tym wizerunek, w sieci może paść ofiarą oszustów. Zdjęcia mogą zostać skradzione i wykorzystane w sposób, który użytkownikowi na pewno by się nie spodobał. Udostępnianie swoich danych osobowych również nie jest dobrym pomysłem. Dane mogą wpaść w niepowołane ręce i stać się narzędziem wyłudzeń, szantażu czy zastraszania. Aby chronić siebie i swoich bliskich przed ciemną stroną Internetu powinniśmy wszelką naszą aktywność na mediach społecznościowych oznaczyć jako prywatną. Można to bardzo prosto zrobić w ustawieniach. Wówczas dostęp do naszych treści mają jedynie osoby, którym to umożliwimy. W praktyce niweluje to zagrożenie utraty danych czy treści do zera.

Zmienianie haseł

Hasła do poczty elektronicznej, mediów społecznościowych, przeróżnych portali są zmorą wielu użytkowników. Często o nich zapominamy, a kiedy są potrzebne pojawia się problem. Dlatego warto mieć ten aspekt sieci pod kontrolą. Zaleca się nie tylko skrupulatne notowanie wszystkich haseł, by ich nie zgubić czy nie zapomnieć, ale również częste zmienianie tych haseł. Hasło powinniśmy wymieniać raz w miesiącu i zawsze wtedy, gdy zauważymy jakieś niepokojące zachowania. Mogą to być potwierdzenia prób logowania się na nasze konto lub inne tego typu działania. Należy dodać, że wybieranie trudnych haseł o skomplikowanym układzie jest najlepszym rozwiązaniem. Utrudnia to oszustom pracę. To zdecydowanie pomoże zabezpieczyć się przed włamaniem czy kradzieżą.

Blokada telefonu

Nowe technologie to nie tylko rozwój Internetu, ale także coraz lepsze i bardziej rozbudowane telefony komórkowe. Obecnie możemy spersonalizować swój aparat nie tylko wizualnie, korzystając ze specjalnych nakładek, zwanych obudowami, ale także dokonując własnoręcznych ustawień. Najwięksi producenci telefonów komórkowych coraz częściej stawiają na bezpieczeństwo. Aby drogi aparat nie został skradziony można zablokować go czytnikiem linii papilarnych, skanowaniem twarzy lub wpisywaniem skomplikowanego hasła. Zachęca się użytkowników do korzystania z takich form zabezpieczeń. Warto również włączać system GPS, który w razie kradzieży telefonu pomoże go namierzyć.

Ograniczone udostępnianie informacji

Najlepszym sposobem, by uniknąć zagrożenia w sieci jest niepublikowanie tam żadnych treści. Niestety, niezwykle trudno wymagać od użytkowników takiego zachowania. Wielu z nich mimo ryzyka udostępnia wszystkie swoje dane na portalach społecznościowych czy różnego typu platformach. Trzeba robić to z umiarem i monitorować wszystko co dzieje się w sieci, szczególnie wokół naszego konta. Odradza się podawanie numeru telefonu, adresu, numeru PESEL, danych medycznych czy numerów rachunków bankowych. Takie informacje są tak zwanymi wrażliwymi danymi i mogą zostać wykorzystane przeciwko nam. Ograniczymy swoją obecność w Internecie do imienia i nazwiska oraz kilku ładnych zdjęć. Nie musimy wszystkiego o sobie pisać.

Bezpieczeństwo w Internecie nie jest tylko zwykłym sloganem, który nauczyciele i rodzice nieustannie powtarzają, by zniechęcić młodzież do publikowania treści w sieci. Brak bezpieczeństwa to realne zagrożenie z którym trzeba walczyć. Pamiętaj o ustawianiu prywatności na portalach społecznościowych, dokonywaniu częstych zmian haseł, korzystaniu z blokady w telefonie czy umiarkowanym dzieleniu się informacjami o sobie. Musimy mieć świadomość, że po drugiej stronie komputera są miliardy ludzi. Wielu z nich tylko czeka na możliwość wykorzystania treści, które opublikujemy w nie do końca legalny sposób. Chronimy siebie, swoją rodzinę i swoich przyjaciół. Niech Internet będzie miejscem zdobywania informacji, poznawania nowych ludzi i tworzenia kreatywnych treści, a nie przestrzenią do nadużyć i oszustw.

Komentarze