Bezpieczne przechowywanie zdjęć

Bezpieczne przechowywanie zdjęćPrywatne dane przechowywane najczęściej na komputerach stacjonarnych i laptopach są nie do przecenienia. Znajdują się na nich różne dokumenty tekstowe jak na przykład prace potrzebne do szkoły, na uczelnię lub do pracy oraz materiały wideo. Dużo przestrzeni dyskowych zajmują też zdjęcia - między innymi te z corocznych wakacji albo te, które uwieczniają błyskawicznie rosnące pociechy - w tym ich narodziny, raczkowanie oraz pierwsze stawiane kroki i wypowiadane słowa. Wszystko to bezcenne archiwa, przed utratą których warto się zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć się przed utratą zdjęć?

Przechowywanie tego rodzaju danych tylko na komputerze jest bardzo powszechne. Jednak brak utworzonych kopii może skończyć się bardzo przykrą niespodzianką. Nietrudno znaleźć wśród swoich znajomych, czy rodziny osoby, której laptop został zalany, najzwyczajniej wypadł z rąk i w kontakcie z podłogą nie miał żadnych szans, czy w inny sposób został mocno albo nawet "śmiertelnie" uszkodzony. Urządzenia takie niestety nie są wieczne, mają określoną żywotność i dużo wskazuje na to, że tak jak w przypadku samochodów - im są one nowocześniejsze, tym bardziej delikatne i mniej trwałe. Wielu problemów z odzyskaniem danych może naprzykrzyć również poważna awaria, dlatego dbanie o swój sprzęt nie daje żadnej gwarancji przed utratą zdjęć.

Nośniki zewnętrzne i tworzenie kopii

Sposób na bezpieczeństwo zdjęć jest bardzo prosty - wystarczy tworzyć kopie swych katalogów z albumami. Warto pamiętać, że powielenie ogromnej liczby folderów tylko w jednym dodatkowym miejscu może okazać się niewystarczające. Dlaczego? Bo nośniki takie jak karty pamięci, pendrive, czy płyty CD, DVD albo Blu-Ray nie są wieczne. Dobrze trzymać się tego, że im więcej kopii, tym bezpieczniej. Dla zwiększenia bezpieczeństwa po pewnym czasie można robić "kopię kopii", by na starym nośniku nie przechowywać cennych danych.

Bodźcem, który może wywołać usterkę na płytach i innych nośnikach może być nawet upływający czas, czyli lata spędzone gdzieś głęboko w szufladzie biurka. Poza tym są one wrażliwe na działanie czynników takich jak wilgotność, wysokie lub niskie temperatury i promieniowanie słoneczne. Tu warto zwrócić uwagę m.in. na to, czy miejsce, w którym umieszczono nośnik nie jest np. blisko kaloryfera albo czy na pewno został wyjęty z plecaka przed pójściem na plażę lub na wycieczkę w góry.

Ponadto niemal każdy czasem zapomni o prawidłowym użytkowaniu nośników zewnętrznych. Skraca to ich żywotność, a czasem nawet jest bezpośrednią przyczyną awarii. Do takich czynności należy na przykład wyjmowanie karty pamięci czy kabla z komputera jeszcze przed zakończeniem wykonywanych operacji, wyłączenie aparatu fotograficznego zanim zapisze on zdjęcia na karcie albo wyjmowanie karty z wciąż uruchomionego aparatu.

Dyski zewnętrzne

Dyski zewnętrzne o dużej pojemności to stosunkowo nowy sprzęt, który należy do jednej z najpopularniejszych metod przechowywania zdjęć, dokumentów, materiałów filmowych i innych plików. Pozwalają mieć ogromna ilość danych w jednym miejscu. Dyski zewnętrzne dzielą się na HDD i SSD. Dyski HDD, czyli talerzowe mają większe pojemności, dlatego stanowić potężne magazyny archiwów. SSD nie są tak pojemne, ale pracują dużo i szybciej od HDD. SSD są nowocześniejsze i ich konstrukcja oparta jest tylko o elektronikę - nie ma w nich części ruchomych tak jak w dyskach talerzowych. W rezultacie dyski SSD charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości mechanicznej.

Przechowywanie w chmurach

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się wirtualne zasoby i możliwość przechowywania plików w tzw. chmurze internetowej. Takie rozwiązanie daje mnóstwo zalet - nie zajmuje miejsca w fizycznej pamięci, nie jest narażone na czynniki zewnętrzne, nie może się na nie wylać kawa i nie spadnie na podłogę. Dostęp do swoich plików można uzyskać z każdego miejsca na świecie. Wystarczy do tego internet oraz smartfon, tablet, laptop albo komputer stacjonarny. Najlepiej znane chmury to m.in. Google Drive, Dropbox, Microsoft OneDrive, Box, SpiderOak, czy dedykowana dla użytkowników Apple iCloud. Każda z opcji pozwala całkowicie bezpłatnie przechowywać w chmurze określoną ilość danych oraz dodatkowo daje możliwość wykupienia większej przestrzeni dyskowej.

Autor: www.sklep-presto.pl.

Komentarze