BLIK - jak zacząć z niego korzystać?

BLIKPolski system płatności zyskał dużą popularność wśród użytkowników operacji bezgotówkowych dzięki łatwości obsługi i szybkości realizowanych przelewów. Warto wiedzieć, w jaki sposób aktywować usługę, by móc w pełni wykorzystywać funkcjonalność BLIK-a.

Instalacja

Z systemu mogą korzystać właściciele urządzeń mobilnych. Aktywacja usługi odbywa się za pośrednictwem banku partnerskiego. Wystarczy uruchomić aplikację jednostki finansowej i zaznaczyć odpowiednią opcję w ustawieniach swojego konta. Usługę można również aktywować na stronie internetowej banku, w którym klient ma założony rachunek. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej https://www.przelewy24.pl/.

Działanie

Transakcja w ramach BLIKA-a realizowana jest pomiędzy użytkownikiem systemu a odbiorcą obsługiwanym przez agenta rozliczeniowego. Sześciocyfrowe kody, składające się z cyfr w przedziale 0-9 generowane są przez Polski Standard Płatności. Kombinacja traci swoją ważność po upływie dwóch minut. Klient może jednak poprosić o wygenerowanie nowego kodu, jeśli nie uda mu się wykorzystać poprzedniego ciągu cyfr. Po wprowadzeniu odpowiednich danych agent rozliczeniowy przekazuje do PSP prośbę o zweryfikowanie operacji, Po sprawdzeniu kodu, bank zarządza autoryzacją transakcji. Kolejny etap do przesłanie odpowiedzi do Polskiego Standardu Płatności. Ostatni krok to przesłanie środków na wskazany numer rachunkowy. BLIK jest wygodną usługą, umożliwiająca realizację transakcji w kilkadziesiąt sekund. Za pomocą systemu można również generować czeki, posiadające dziewięciocyfrowy kod. Operatorzy BLIK-a udostępnili dla użytkowników usługi opcję P2P. Umożliwia ona przelanie środków na wskazany numer telefonu. Klienci Banku Pekao SA oraz ING mogą ponadto korzystać z płatności powtarzalnych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej https://www.przelewy24.pl/metody-platnosci/blik.

BLIK jest prostym i intuicyjnym systemem, którego użytkownicy mogą korzystać z wielu udogodnień. Warto zatem zainstalować aplikację, by realizować transakcje w wygodny sposób.

Komentarze