Co to jest model IaaS i jakie są jego zalety?

Model IaaSIaaS to infrastruktura obliczeniowa, która jest udostępniana i zarządzana za pośrednictwem Internetu. IaaS jest rozwiązaniem szczególnie przydatnym dla firm, które mogą za jego pomocą przenieść niewielką część lub całość danych do chmury. Chmura dla firm jest zwykle dostarczana przez operatora, który zarządza jej zawartością, a także zapewnia odpowiednie zabezpieczenia chroniące ją przed cyberatakami.

Jak działa model IaaS?

Model IaaS jest wykorzystywany najczęściej przez duże firmy, które chcą przenieść część swoich danych do chmury. IaaS gwarantuje bardzo dużą moc obliczeniową, pamięć masową, a także usługi bazodanowe, które oferuje dany dostawca usług. Dzięki temu firma korzystająca z pakietu nie musi wydawać pieniędzy na zakup własnego sprzętu i przede wszystkim, dysponować przestrzenią do jego przechowywania. Koszty usługi są zwykle rozliczane w tzw. modelu Pay-As-You-Go, czyli zgodnie z tym, ile tak naprawdę zostało wykorzystane w ramach pakietu.

Jakie są zalety modelu IaaS?

Model IaaS ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to znaczna redukcja kosztów. Ten model wykorzystywania mocy obliczeniowej oraz pamięci w chmurze pozwala zaoszczędzić pieniądze przez brak konieczności zakupu dodatkowego oprogramowania lub wyposażenia. Kolejnym atutem jest zwiększenie ciągłości biznesowej. Model IaaS zapewnia wyższy poziom bezawaryjności, jeśli porównywać go z metodami lokalnymi.

Co więcej, mocną stroną tego rozwiązania jest również dostęp do najnowszych technologii. Jest to możliwe, ponieważ duża liczba dostawców usług chmurowych stale wdraża nowy sprzęt, a także oprogramowanie czy mechanizmy sztucznej inteligencji oraz samouczenia się maszyn. To nieporównywalnie szybsze rozwiązanie niż opcja, w której firma korzystająca z modelu IaaS miałaby wdrażać te innowacyjne technologie samodzielnie.

Ostatnią, ale nie jedyną z zalet, którą warto jeszcze wymienić, jest znacznie szybsze skalowanie. Pomaga ono w obsłudze szczytowych obciążeń, na przykład w okresie comiesięcznego przygotowywania sprawozdań. W ramach modelu IaaS można skutecznie skalować infrastrukturę w ciągu zaledwie kilku minut. Pozwala to szybko wygenerować niezbędne raporty, a dzięki temu nasi pracownicy mogą koncentrować się na swoich najważniejszych obowiązkach.

Chmura dla firm - wybierz dobrego dostawcę modelu IaaS

Na polskim rynku dostępna jest duża liczba dostawców modelu IaaS. Jednym z nich jest firma INEA. W jej ofercie znajduje się między innymi nowoczesna chmura dla firm CloudPro. To wysokowydajna usługa, która udostępnia moc obliczeniową, a także przestrzeń dyskową w modelu IaaS. Taka chmura dla firm jest znakomitym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa, ponieważ zapewnia najwyższą skuteczność. CloudPro to gwarancja niezawodności, dzięki zastosowaniu najwyższej jakości komponentów, pochodzących od dostawców, takich jak Dell i Intel. Te wszystkie cechy wpływają na to, że usługa CloudPro od INEA dostarczana w modelu IaaS będzie dobrym wyborem dla firm.

Komentarze