Co to jest wirtualny spacer i jak go wykorzystać?

Wirtualny spacerWirtualny spacer opiera się na panoramach sferycznych. Są to prezentacje, które pozwalają nam "przemieszczać się" po danej okolicy. Możemy przybliżać detale, a także poruszać się w dowolnym kierunku. Jak to możliwe? Panoramy powstają poprzez wykonanie serii zdjęć ustalonego punktu, a następnie nałożeniu na nich sfery. To właśnie dlatego możemy przed ekranem komputera zwiedzać dane miejsce - zupełnie tak, jakbyśmy rozglądali się w rzeczywistości. Wirtualne spacery wykorzystywane są wielu branżach, jednak najczęściej jest to turystyka oraz nieruchomości. Poniżej przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące tej technologii.

Wirtualna rzeczywistość - jak to jest możliwe?

Jeśli chcemy lepiej zrozumieć pojęcie wirtualnego spaceru, musimy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest wirtualna rzeczywistość. To trójwymiarowa grafika, która pozwala na komputerowe wykreowanie rzeczywistości. Technologia pozwala odwzorować wizję przestrzeni, dzięki temu nie czujemy się tak, jakbyśmy oglądali zwykły obrazem. Nasze odczucia są takie, jakbyśmy byli tam naprawdę.

Wirtualna rzeczywistość zrewolucjonizowała świat. Ciężko wyobrazić sobie prezentowanie obiektów, czy też okolicy w sieci bez możliwości wirtualnego poruszania się po niej. Jest to standard każdej profesjonalnej strony. Wybierając się na wirtualna wycieczkę możemy dogłębnie poznać okolicę, dzięki czemu wiemy, czego się spodziewać. Wiele osób korzysta z map internetowych, które oferują wirtualne spacery. Jest to szczególnie praktyczne, gdy mamy problem z znalezieniem nieznanego nam punktu. Śmiało można więc powiedzieć, że wirtualny spacer ułatwia nam życie.

Podsumowując - wirtualny spacer nie jest niczym innym, niż połączeniem panoramy kilkunastu punktów. Nie jest to żadna magia, lecz naturalne następstwo postępu technologicznego. Po wirtualnym świecie możemy poruszać się nie tylko poprzez wybór panoramy z listy. Do dyspozycji mamy również tzw. hotspoty, czyli strzałki, które umożliwiają przesuwanie się o określoną jednostkę. Klikając na nie przemieszczamy się w konkretnym kierunku, w zależności od tego, jak skierowana jest strzałka.

Zwykle wirtualne spacery nie mają zbędnych dodatków, jednak obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnego typu funkcje. Mamy możliwość podłożenia m.in. głosu lektora, czy też muzyki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać również takie elementy, jak mapka, zdjęcia, filmiki, wiadomości tekstowe. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Gdzie wykorzystywane są wirtualne spacery?

Wirtualne spacery najczęściej spotykane są na stronach internetowych obiektów użyteczności publicznej. Mowa tutaj o m.in. galeriach handlowych, restauracjach, pensjonatach, hotelach, domkach wczasowych. W taki sposób przedstawiane są również najciekawsze obszary danego miasta. Poprzez wirtualną rzeczywistość możemy przedstawić wszelkie zabytki i okolicę. Często wykorzystywana jest ona do celów naukowych - poruszając się po mapie mamy okazję dowiedzieć się, jaka jest historia danego miejsca, a także, jakie obiekty warto odwiedzić. Odwiedzając kolejne obiekty w wirtualnym świecie wzbogacamy swoją wiedzę na ich temat. Ilość zastosowań omawianej technologii jest naprawdę dużą. Warto również podkreślić, że ciągły rozwój sprawia, że coraz więcej branż wdraża tę opcję na swoje strony internetowe.

Ciekawym jest również to, że wirtualne spacery wykorzystywane są w branży nieruchomości. Dzięki nim można dokładnie przedstawić lokal przeznaczony na sprzedaż lub wynajem. W ten sposób zwiększa się jego popularność - każdy, kto jest zainteresowany nabyciem lokalu woli "samodzielnie" obejrzeć go przez ekranem komputera, niż oglądać zdjęcia, które mogą zaginać rzeczywistość.

Wirtualny spacer w branży nieruchomości

Pamiętajmy, że wykorzystując wirtualną rzeczywistość w branży nieruchomości musimy wykazać się kreatywnością. W pierwszej kolejności potrzebny jest nam plan działania. Istotnym jest, aby zdjęcia do panoramy zostały wykonane w profesjonalny sposób. To połowa sukcesu. Istnieje szereg zasad mówiących o tym, jak stworzyć dobre zdjęcia. Nie ma tutaj mowy o przypadkowym klikaniu aparatem. Priorytetem jest to, aby wirtualny spacer wydobywał z danego obiektu wszystkie atuty. Nie możemy przedstawiać lokalu w sposób dla niekorzystny i nieciekawy, gdyż nikt się nim nie zainteresuje.

Warto również dodać, że lokal przeznaczony na sprzedaż, czy też wynajem musi być właściwie przygotowany. Należy wyeliminować wszelkie rozpraszające elementy, czyli np. rzeczy prywatne. Obiekt musi wydawać się przestronny i pusty. Wtedy będzie on wyglądał zdecydowanie najlepiej. Nie zapominajmy również o tym, że oświetlenie odgrywa ogromna rolę. W dużej mierze to właśnie ono odpowiada za to, że wnętrze obiektu prezentuje się o wiele efektowniej. Zwróćmy również uwagę na detale. Podczas robienia zdjęć drzwi powinny być otwarte, gdyż w inny sposób nie ma możliwości, aby płynnie przechodzić między pomieszczeniami. Dobrze jest również dodać zdjęcia panoramiczne okolicy, tak aby odbiorca mógł wyglądać przez wirtualne okno.

Artykuł powstał przy pomocy firmy Blue Sky Drafting - https://www.blueskydrafting.pl.

Komentarze