Cyberprzemoc. Jak ustrzec przed nią dziecko?

CyberprzemocW dobie internetu dzieci i młodzież narażone są na nowy rodzaj przemocy, który jeszcze kilkanaście lat temu nie istniał. Mowa oczywiście o cyberprzemocy, którą określa się jako przemoc z użyciem mediów elektronicznych, przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.

To niewiarygodne, ale według danych Polskiego Centrum Programu Safer Internet, cyberprzemocy doświadcza ponad połowa młodych internautów w Polsce! O cyberprzemocy możemy mówić wtedy, kiedy użytkownik mediów elektronicznych spotka się z:

  • Wyzywaniem, straszeniem lub poniżaniem w Internecie lub przy użyciu telefonu,
  • Robieniem zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,
  • Publikowaniem w Internecie lub rozsyłaniem telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają,
  • Podszywaniem się pod kogoś w Sieci.

Takie działania wydają się nieszkodliwe i niewinne, jednak potrafią wyrządzić ogromną krzywdę, zwłaszcza młodym ludziom, którzy są szczególnie wrażliwi na krytykę i wyśmiewanie.

Dlatego w dzisiejszych czasach rodzice powinni wiedzieć, jak ochronić dziecko przed cyberprzemocą, by nie stało się ofiarą ani tym bardziej osobą, która stosuje taką formę przemocy.

Warto edukować dzieci w zakresie prawidłowego korzystania z Internetu, bo tylko w taki sposób staną się mniej narażone na cyberprzemoc. Oto kilka dobrych praktyk, które najlepiej wpajać dzieciom już od najmłodszych lat.

Uwaga na prywatność i dane personalne!

Liczne portale społecznościowe oferują utrzymywanie kontaktów ze znajomymi, a także poznawanie nowych osób. W ustawieniach konta zawsze należy maksymalnie zabezpieczyć dane osobiste, by tylko znajomi (świadomie dodani) mogli je widzieć. Najlepiej także ograniczać ilość podawanych informacji i nigdy nie ujawniać maila, numeru telefonu i adresu, a także używać bezpiecznego hasła, znanego tylko sobie.

Publikacja zdjęć

Zamieszczanie zdjęć na różnych portalach to codzienność wielu nastolatków. W ten sposób kreują swój wizerunek wśród znajomych. Przestrzegaj dziecko, że zdjęcie wrzucone do internetu może oglądać wiele niepowołanych osób, a w dodatku kopiować je i wykorzystywać w różny sposób. Dlatego jeśli syn czy córka zdecyduje się na opublikowanie swojej "fotki", niech w statusie prywatności zaznaczy opcję, która umożliwi oglądanie jej tylko przez znajome osoby.

Spotkania ze znajomym z sieci

Być może nie dowiesz się nawet, że twoje dziecko planuje spotkać się z osobą poznaną przez internet. W sieci łatwo podać się za kogoś innego, dlatego uświadom dziecko, że sympatyczna koleżanka Julka może okazać się 45-letnim Markiem, który ma nieuczciwe zamiary! Najlepiej nie zgadzać się na rzeczywiste spotkania z osobami poznanymi w internecie, a jeśli już - umawiać się w miejscach publicznych i udać się na nie z osobą towarzyszącą. Jeśli ma dojść do takiego spotkania, jako rodzic koniecznie musisz o tym wiedzieć!

Informacje wysyłane w sieci

Wszystko, co komentujemy w sieci ma charakter publiczny, dlatego nie można poddawać się emocjom - lepiej przeczytać to, co się chce opublikować dwa razy, niż puścić w Sieć coś, czego potem będziemy się wstydzić. Nauczyciele czy przyszli pracodawcy mogą przeglądać profile danej osoby i na podstawie publikowanych przez nią treści wyrabiać sobie o niej opinię. Dlatego tak ważne jest uważanie na słowa. Tak samo jak istotne jest nie podawanie nigdzie danych osobowych znajomych, np. poprzez rozsyłanie dalej maili z widocznymi adresami mailowymi.

Szacunek dla innych

Wpajaj dziecku szacunek dla innych. Skoro samo nie chce być hejtowane, niech odnosi się z szacunkiem do poglądów innych i nie komentuje w wulgarnych czy nienawistny sposób czyichś wypowiedzi. W przypadku, gdy dziecko poczuje się oskarżone o nieuprzejmy komentarz, powinno spokojnie wyjaśnić, co zrobiło nie tak i przeprosić za swoje zachowanie. Kiedy zaś będzie miało do czynienia z typowym trollem, koniecznie powinno go zignorować i nie dać się sprowokować!

Prośba o pomoc i kontrolowanie czasu spędzonego w internecie

Wszyscy powinniśmy czuć się w Internecie bezpiecznie, dlatego jeśli dziecko zgłasza ci, że zostało obrażone lub w jakiś inny sposób dotknięte w czasie korzystania z sieci, nie ignoruj tego faktu! Niech nie boi się zgłaszać takich sytuacji tobie, nauczycielom czy pedagogom.

Najważniejsze zaś jest to, by dziecko nie popadło w uzależnienie od internetu. Kontroluj czas spędzany przez nie w internecie oraz pokazuj, jak ciekawie i ekscytująco można spędzać czas w realu, z rodziną i przyjaciółmi!

Autor: www.ecam.ohp.pl.

Komentarze