Czy opłaca się kupować zamienniki tuszu do drukarek?

Drukarka do domuDrukarki atramentowe cieszę się dużą popularnością ze względu na ich niską cenę zakupu. Często jednak okazują się bardzo drogie w eksploatacji - to z powodu kosztów, jakie trzeba ponieść przy zakupie wymiennych pojemników z tuszem.

Dlatego też wielu użytkowników decyduje się na tańsze zamienniki kartridżów. Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania!

Oryginalne tusze do drukarki - skąd bierze się ich cena?

Wydawać by się mogło, że zakup taniej drukarki atramentowej to strzał w dziesiątkę. Niestety już po kilku miesiącach, po intensywnym użytkowaniu, może okazać się, że koszt wymiennych tuszów znacznie przewyższa pierwotną cenę sprzętu drukującego. Skąd tak duża różnica?

Tusze do drukarek poddawane są bardzo skrupulatnym testom jakości. Producenci, zanim wypuszczą kartridż na rynek, chcą upewnić się, że ten pozostanie szczelny przed długi czas, a umieszczony w nim tusz nie wyschnie lub nie rozleje się. To właśnie za te testy konsumenci płacą później wysoką cenę - czas i koszt badań w laboratoriach odbijają się na cenie oryginalnego tuszu. Z tego też powodu, nabywając nowy markowy kartridż z barwnikiem do drukarki atramentowej możesz mieć pewność, że będzie on idealnie dopasowany do modelu, jaki posiadasz, a wykonany za jego pomocą wydruk będzie doskonałej jakości.

Drukarka do domu

Zamienniki tuszu do drukarek - czym są?

Skąd biorą się zamienniki do tuszu do drukarek atramentowych? Wbrew pozorom nie jest to podrobiony tusz - skład zawartości zamienników jest dokładnie taki sam, jak w oryginalnych kartridżach. Receptura ta nie jest bowiem opatentowana i produkcja tuszów zazwyczaj zlecana jest wielkim koncernom. Te często produkują więcej, niż są w stanie odsprzedać później producentom drukarek. Taką nadwyżkę pakują zatem we własne, nieoryginalne opakowania i wypuszczają na rynek jako zamienniki oryginalnych tuszów.

Zamienniki do tuszu i ich jakość

Skoro w nieoryginalnych kartridżach do drukarek atramentowych znajduje się dokładnie ten sam tusz, co w oryginalnych kasetach, można pokusić się o wniosek, że są one dokładnie tej samej jakości. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Nie są one bowiem poddawane tak skrupulatnym testom, jak oryginalne tusze. Z tego też powodu mogą częściej ulegać awariom - przeciekać, wysychać zawczasu lub rozlewać się podczas drukowania. Decydując się na zakup zamienników jesteśmy także narażeni na oszustwo - czasami bowiem obok produktu opartego na oryginalnej recepturze możemy spotkać całkowite podróbki, które bywają niebezpieczne dla zdrowia.

Drukarka do domu

Jakie są zalety zamienników tuszu?

Czy w takim razie opłaca się kupować zamienniki tuszu do drukarek atramentowych? Jak najbardziej tak, o ile zdecydujesz się na modele dostępne w renomowanych sklepach z elektroniką. Zamienniki warte zaufania najczęściej bowiem oferowane są na półkach tuż obok oryginalnych kartridżów. Ich niepodważalną zaletą jest zdecydowanie cena - potrafią być nawet o 50% tańsze. Przy tym producenci zamienników oferują bogatą paletę barw i kompatybilności z wieloma modelami drukarek. Zatem jeśli decydujesz się na zamiennik ze sklepu, od sprawdzonego producenta, zdecydowanie jest to dobry sposób na to, by zaoszczędzić.

Przeczytaj także o tym, jaką drukarkę warto kupić - atramentową, czy laserową!

Ocena: 5.0

Komentarze