Czy seria A Samsunga jest warta swojej ceny?

Samsung galaxy ASmartfony Samsunga z serii Galaxy A cieszą się sporą popularnością w Polsce. Czy ta popularność jest jednak odbiciem rzeczywistej jakości urządzeń, czy jedynie mody? Bierzemy pod lupę smartfony Samsunga z “wyższej klasy średniej”!

Skąd wzięła się seria A?

Samsung oznaczał - i w pewnym stopniu wciąż oznacza - pewien prestiż. Od wielu lat koreański producent toczy zaciekły bój o portfele najbardziej wymagających użytkowników smartfonów z Apple. Flagowa seria Galaxy S w opinii wielu użytkowników  nie ma sobie równych na polu najbardziej wydajnych urządzeń z systemem Android.

Ogromny popyt i podaż na smartfony z logo Samsunga, który nastąpił po wybuchu popularności serii Galaxy S, stworzył na rynku niszę dla innych serii smartfonów koreańskiego koncernu. Trafiły one do kieszeni tych, którzy chcieli wejść w posiadanie elitarnego smartfona, nie musząc przy tym wydawać mnóstwa pieniędzy. Większość klientów z tej grupy wybierała smartfony z serii Galaxy A (to magiczne "Galaxy" w nazwie...) i stąd właśnie wzięła się popularność tej serii.

Smartfony z serii Galaxy A i Galaxy S - porównanie

Jaka jest podstawowa różnica między smartfonami z serii Galaxy S i Galaxy A? Te ostatnie znajdują się najbliżej flagowców Samsunga. Cały pomysł Samsunga na urządzenia z tej serii polegał na tym, aby stworzyć smartfony, które będą przede wszystkim ładne, wykonane z drogich materiałów, a kompromisów poszuka się we wnętrzu.

I tak w 2014 roku (początek serii Galaxy A) pojawił się na rynku Samsung Galaxy Alpha. Był to pierwszy telefon Samsung Galaxy, w którym przy tworzeniu obudowy wykorzystano aluminium. Jednocześnie był to też najcieńszy smartfon, jaki do tamtej pory udało się Samsungowi stworzyć (6,7 mm grubości nawet dziś nie jest złym wynikiem).

Nieco gorsze były natomiast parametry technologiczne w porównaniu z Galaxy S5 (odpowiednikiem Alphy z serii S). Szczególnie uderzająca była różnica w jakości ekranu (4,7”, 720p zamiast 5,1”, 1080p; był to jednak wciąż Super AMOLED!). Kompromis w sprawie obniżenia osiągów technicznych ekranu pozwolił jednak na znaczącą oszczędność - zastosowanie mniejszej baterii, bez znacznego spadku czasu pracy.

Całości dopełniały 2 GB RAM i 32 GB pamięci na dane. Parametry przyzwoite nawet dziś - ale brak obsługi dodatkowych kart pamięci rozczarowywał już wtedy. Aparat Alphy sprawdzał się poprawnie - pozwalał nawet rejestrować filmy w rozdzielczości 4K - i właściwie nie odbiegał jakością od tego dostępnego w Galaxy S5.

Opisany przykład jest reprezentatywny dla całej serii Galaxy A. Dzięki rozsądnym kompromisom w kwestii parametrów technicznych i sprytnym nowatorskim rozwiązaniem inżynierowie Samsunga byli w stanie tworzyć eleganckie i pięknie wyglądające smartfony, przy tym tylko nieznacznie technicznie gorsze (ale za to dużo tańsze!) od flagowców z serii Galaxy S. Chcesz przekonać się, w jakim stopniu inne modele z serii Galaxy A spełniają tę prawidłowość? Sprawdź szczegółową specyfikację obecnie dostępnych w sprzedaży smartfonów z serii Samsung Galaxy A na stronie: https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/smartfony/popularne-serie_samsung-galaxy-a.

Czy powinieneś kupić smartfon z serii Galaxy A, czy zdecydować się jednak na flagowca z serii S?

To zależy od tego, czego oczekujesz od swojego smartfona. Jeśli istotny jest dla ciebie przede wszystkim wygląd i jakość materiałów - to urządzenie z serii A będzie dla ciebie warte swojej ceny. Jeśli natomiast najważniejsze dla ciebie są parametry techniczne twojego urządzenia, powinieneś zdecydować się na "flagowca" od Samsunga. Chyba, że niewielki kompromis w kwestiach technicznych jest dla ciebie wart znaczącej obniżki ceny. W takim przypadku również Samsung z serii Galaxy A to urządzenie dla ciebie!

Komentarze