Czy szkolenie ISTQB to dobra inwestycja?

Szkolenie ISTQBOd jakiegoś czasu coraz głośniej mówi się o nowym zawodzie, jakim jest tester oprogramowania. Profesjonalne firmy szkoleniowe oferują kursy, w ramach których można zdobyć kwalifikacje potrzebne do uzyskania odpowiedniego certyfikatu. Czy jednak udział w takich szkoleniach jest konieczny?

Testowanie oprogramowania w firmach

Oprogramowanie dedykowane dla firm to coraz częściej standard, również w polskich przedsiębiorstwach. Specyfika organizacji pracy wielu z nich wymaga zastosowania aplikacji stworzonych z myślą o konkretnej firmie, lub też odpowiedniej konfiguracji systemów pozwalających na dostosowanie ich modułów. W związku z tym, pojawiło się na rynku zapotrzebowanie na specjalistów, którzy przeprowadzą testowanie oprogramowania.

Jednym z wymagań dotyczących prowadzenia tego rodzaju testów, jest posiadanie stosownego certyfikatu. Najczęściej wymaganym certyfikatem jest dokument poświadczający zdanie egzaminu prowadzonego przez jednostkę ISTQB (International Software Testing Qualifications Board).

Certyfikat ISTQB

Program proponowany przez ISTQB opiera się na specjalnie skonstruowanym sylabusie oraz słowniku, który jest niezbędny dla każdego, kto chce się płynnie poruszać w świecie testerów oprogramowania. Sylabus zawiera wypis wszystkich treści, które trzeba opanować, żeby zdać egzamin i otrzymać certyfikat. Warto pamiętać, że jest to jedynie spis wymagań, a nie gotowy podręcznik, z którego można by się przygotować do egzaminu.

Materiały dydaktyczne są dostępne na całym świecie, publikuje się je w wielu językach, również po polsku. Oznacza to, że w praktyce można się przygotować do takiego egzaminu, przyswajając sobie samodzielnie wiedzę z wymaganego w sylabusie zakresu. A jednak setki osób decyduje się na udział w kursach. Czy zwiększa to ich szanse na zdanie egzaminu? Na pewno, ale to nie wszystko.

Szkolenia przed certyfikacją

Podstawą szkolenia ISTQB jest oczywiście biegłe poruszanie się wśród zagadnień zaprezentowanych w opublikowanym sylabusie. W trakcie kursu, podzielonego na konkretne poziomy, poruszane są takie zagadnienia, jak podstawy testowania oprogramowania, typy i kolejność testów w rożnych fazach funkcjonowania aplikacji, metody statystyczne, projektowanie testów i dostosowanie ich do wymagań testowanej jednostki i wykorzystanie narzędzi, które mogą być pomocne w tej pracy.

To oczywiście tylko podstawa. Na bardziej zaawansowanym poziomie pogłębia się znajomość tych zagadnień i wprowadza nowe, takie jak budowanie zespołu testerów czy zarządzanie testowaniem. Poziom zaawansowany przeznaczony jest dla osób, które mają już podstawowy certyfikat, a są zainteresowane zdobyciem kolejnych kwalifikacji i powiększeniem swoich szans na rynku pracy.

Czy warto odbyć szkolenie ISTQB?

Certyfikacja ISTQB nie wymaga zaświadczenia i odbyciu szkolenia. Żeby podejść do egzaminu trzeba zgłosić się w jednostce certyfikującej, zapłacić za egzamin i stawić się w wyznaczonym terminie przed komisją. Jako że kursy przygotowawcze również są płatne, wiele osób zastanawia się nad sensownością udziału w tego typu szkoleniach.

Prowadzone przez profesjonalne firmy szkolenia ISTQB zwiększają oczywiście szanse na uzyskanie certyfikatu. Ale nie to jest ich najważniejszym atutem. Szkolenia takie zawierają również część praktyczna, podczas której prowadzący przedstawiają kursantom dziesiątki prawdziwych przypadków, na których mogą oni przećwiczyć swoje nowo nabyte umiejętności. Tego rodzaju praktyczna umiejętność sprawi, że po odbyciu szkolenia kursant ma nie tylko wiedzę teoretyczną, niezbędną do uzyskania certyfikatu ISTQB, ale dysponuje również praktyką, niezbędną w codziennej pracy w zawodzie testera oprogramowania. Jest to więc inwestycja, która zwraca się od razu, wraz z podjęciem pierwszej pracy.

Źródło: www.istqb.com.pl.

Ocena: 4.8

Komentarze