Czym jest dedykowane oprogramowanie dla firmy?

Dedykowane oprogramowanieW czasach, kiedy rozwiązania informatyczne stają się dla nas wszystkich codziennością, IT wkracza także coraz silniej w aspekty związane z prowadzeniem firmy. Wśród gotowych rozwiązań i systemów dostępnych na rynku praktycznie od ręki, znajdują się także dedykowane aplikacje dla biznesu.

Oprogramowanie dedykowane powstaje według indywidualnego pomysłu i jest stworzone tak, by odpowiedzieć na specyficzne potrzeby danej osoby bądź firmy. Niezależnie od branży, tego typu systemy są wsparciem w wielu sytuacjach. Poniżej wskazujemy kilka z nich.

Funkcjonalności, których jeszcze nie ma w innych systemach

Sporą przewagą oprogramowania dedykowanego nad gotowymi systemami jest to, że można w nich zaprojektować nowe, niespotykane dotąd funkcje. Dzięki takiej opcji mamy pewność, że w każdej sytuacji to aplikacja będzie dostosowana do nas, zamiast odwrotnego porządku. Pozwala nam to również nadążać za nowinkami technologicznymi - jeśli tylko jakieś rozwiązanie nam odpowiada, możemy je zaimplementować do własnej aplikacji i wyprzedzić konkurencję. Dodatkowo w aplikacjach dedykowanych szybciej jesteśmy w stanie dostosować się do zmian w prawie. Jest to istotne szczególnie w tych branżach, w których zgodność z przepisami jest najwyższym priorytetem.

Rozszerzamy możliwości gotowego oprogramowania

Dedykowane rozwiązania IT mogą być także częścią większej całości. Mogą stanowić moduł wcześniej używanego przez nas systemu, który w istotny sposób będzie poprawiać komfort korzystania z oprogramowania lub będzie zupełnie nowym dodatkiem. Programiści, oprócz dodawania nowego elementu, mogą także zmieniać kod źródłowy dotychczas istniejącej aplikacji tak, by dodać nową funkcjonalność lub zmodyfikować obecnie działającą. Idealnym przykładem takiej sytuacji jest na przykład możliwość zautomatyzowania procesów – jeśli nasz dotychczasowy program nie potrafił wygenerować automatycznie setek faktur w oparciu o umowy, dedykowany dodatek poradzi sobie z tym doskonale. Rozszerzanie oprogramowania, z którego już korzystamy może także być niezwykle przydatne w sytuacji, gdy firma się rozrasta i jej potrzeby także się potęgują.

Dopasowujemy się do istniejących systemów i maszyn

Oprogramowanie dedykowane, dzięki swojej elastyczności może być dopasowane do dowolnego systemu, który już działa w danej firmie, a także zintegruje się z używanymi maszynami i urządzeniami. Pozwala nam to zaoszczędzić sporo środków finansowych, ponieważ nie musimy wymieniać całego posiadanego już wyposażenia firmy w przypadku pojawienia się nowej lub innej potrzeby.

Oprogramowanie dedykowane jako wsparcie dla firmy

Systemy szyte na miarę doskonale sprawdzą się w przypadku tych biznesów, które są nietypowe lub gdy ich procesy biznesowe przebiegają w sposób niestandardowy. Dedykowane rozwiązania IT mogą także uratować biznes od wielomilionowych strat i ogromnych inwestycji w przypadku, gdy już istniejąca infrastruktura nie spełnia naszych oczekiwań. Aplikacje pod klucz świetnie sprawdzą się także u tych osób, które mają innowacyjne pomysły - mogą być one przyczynkiem do zyskania przewagi konkurencyjnej.

Należy pamiętać, aby proces tworzenia aplikacji poprzedzić bardzo dokładną analizą zagrożeń, uwzględnić istniejące ograniczenia (organizacyjne, czy finansowe) oraz jasno wyznaczyć nadrzędny cel, jaki oprogramowanie ma realizować. Dzięki takiemu podejściu projekt może być zrealizowany sprawniej, mniejszym kosztem i co najważniejsze - będzie służył rozwojowi firmy.

Artykuł przygotowany przez Kotrak S.A. - firmę specjalizującą się w tematyce ERP i dedykowanego oprogramowania.

Ocena: 5.0

Komentarze