Czym jest Scrum i jak zostać Scrum Masterem?

ScrumW obecnych czasach, kiedy postęp technologiczny idzie do przodu w zadziwiającym tempie, każda firma musi w jak najlepszy sposób zoptymalizować proces dostarczania gotowego oprogramowania dla klienta. Wcześniej, projekt wyglądał w taki sposób, że podczas spotkania z klientem, wprowadzał on zespół projektowy w swoją wizję, przekazywał swoje potrzeby oraz wymagania nie interesując się zbytnio tym, w jaki sposób produkt zostanie wykonany. Po wielu tygodniach lub nawet miesiącach zespół projektowy przedstawia klientowi gotowy produkt, które niejednokrotnie nie znajduje uznania w oczach klienta. Powodów tego stanu rzeczy może być wiele, jednak najczęściej staje tak ze względu na fakt, iż pomiędzy spotkaniem początkowym a spotkaniem końcowym nie istniały żadne interakcje pomiędzy zespołem tworzącym oprogramowanie a odbiorcą finalnym. Te sytuacje sprawiły, iż coraz popularniejsze stało się wprowadzenie metodyk zwinnych do procesu zarządzania projektami.

Co to jest Scrum

By odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest Scrum, na początku należy wprowadzić się w temat metodyk zwinnych. Metodyki zwinne to zbiór zasad, zgodnie z którymi zespół tworzący oprogramowanie jest przez wszystkie fazy projektu na tyle elastyczny, iż może na każdym etapie reagować na zmianę koncepcji odbiorcy finalnego. Praca zgodnie z metodologią Agile jest podzielona na fazy. Każda faza ma swój priorytetowy cel, jak na przykład ukończenie pewnej jednej funkcjonalności bądź ulepszenie 2 następnych do stanu, kiedy finalny odbiorca zaakceptuje jakość. Po każdej fazie następuje ewaluacja, podczas której następuje spotkanie z klientem w celu zaktualizowania obecnych postępów w pracy.

Metodologia Agile ma wiele różnych odmian, z których Scrum jest najpopularniejszą i najczęściej stosowaną, szczególnie w projektach budowy oprogramowania.

Metodologia scrum polega na tym, iż produkt jest budowany w fazach zwanych sprintami. Każda faza ma z góry wyznaczony termin. W trakcie każdej fazy jedna funkcjonalność programu powinna być gotowa i dostępna dla klienta. Metodologia nie jest skomplikowana, jednak wymaga trochę czasu, by z powodzeniem wdrożyć ją w zespole. By ułatwić wdrożenie zespołu w metodologię Scrum, stworzono rolę, które mają wspomagać członków zespołu w trzymaniu się zasad Scrum. W skład zespołu projektowego wchodzi Product Owner, czyli odbiorca finalny produktu, który na każdym etapie prac jest dostępny i konsultuje proponowane rozwiązania. Jest też Scrum Master, który koordynuje pracę zespołu oraz wspomaga w kontaktach zespół z product ownerem.

Kim jest Scrum Master i jak nim zostać

Scrum Master jest swoistego rodzaju przewodnikiem zespołu, który uczy cały zespół samodzielności, ale też odpowiedniej samoorganizacji, która jest niezbędna w trakcie sprintu. Scrum Master jest osobą, która nie musi posiadać kompetencji technicznych jak programowanie. Niezbędne jest jednak, by taka osoba posiadała umiejętności miękkie takie jak empatia, dobre techniki komunikacji czy asertywność.

By zostać Scrum Masterem, niezbędna będzie doskonała znajomość metodyki Agile, zwłaszcza Scrum. Ważne, by ciągle doskonalić się zarówno w technikach miękkich, jak i meandrach metodologii. Obecnie na rynku dostępne są certyfikacje, które po ukończeniu egzaminu pozwolą Ci stać się certyfikowanym Scrum Masterem. Dla osób chętnych przygotowane są również specjalistyczne szkolenie wprowadzające w tę rolę.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center.

Komentarze