Dlaczego oferty pracy w IT są dobrze płatne?

Praca w ITKryzys zatrudnienia związany z pandemią koronawirusa dotknął wielu branż na całym świecie, jednak niektóre sektory nie odczuły tego zbyt mocno, a co więcej, część z nich przeżywa w tym czasie rozkwit. Jednym z nich jest szeroko rozumiana branża IT, której pracownicy mogą bez przeszkód wykonywać swoje zadania z domu. Sektor ten od lat przyciąga wiele utalentowanych osób, a do pracy w IT nie zawsze wymagane są specjalistyczne studia w kierunku technicznym.

Oprócz stabilności zatrudnienia, okazji do poznania wielu kreatywnych osób czy pracy nad projektami dla międzynarodowych firm branża IT ceniona jest przede wszystkim za wysokie zarobki, które znacząco przewyższają średnią krajową. Dowiedz się więcej o pracy w IT i sprawdź, skąd tak wysokie zarobki w tej branży oraz które specjalizacje są obecnie dobrze opłacane.

Kompetencje miękkie w pracy IT

Dlatego właśnie praca w IT jest tak dobrze płatna - kompetencje jakie musi posiadać przyszły deweloper czy programista ciągle się rozszerzają, a ograniczanie się do tylko jednej specjalizacji nie jest wskazane. Oprócz brania udziału w kursach czy wykładach warto również rozwijać swoje umiejętności pracy w zespole i inne kwestie związane z tzw. kompetencjami miękkimi. Dla rynku IT są to przede wszystkim gotowość do zmian, bycie wsparciem dla innych członków teamu, umiejętność wypracowania kompromisów czy możliwość pracy pod presją deadline’u. Proces rozwijania tego typu zdolności jest znacznie trudniejszy, niż w przypadku kompetencji twardych, ściśle związanych z rodzajem wykonywanej pracy, jednak dają większą szansę na znalezienie intratnej posady w wymarzonej firmie.

Praca w IT to nie tylko wiedza z zakresu nowych technologii - przydatne umiejętności przyszłego dewelopera czy programisty

Oczywiście wiedza z zakresu nowych technologii zdobyta w trakcie studiów czy własnego kształcenia podczas pracy nad własnymi projektami jest konieczna, jednak od przyszłych twórców wymaga się przede wszystkim bycia na bieżąco z nowinkami z branży IT. Osiadanie na laurach czy zaprzestanie rozwoju własnych kompetencji (np. ograniczanie się do jednego języka programowania) prowadzić może do utraty wartości na dynamicznie rozwijającym się rynku. Przeglądając oferty pracy IT znaleźć można informacje zarówno o formie zatrudnienia czy pensji, jak i wymaganiach stawianych przed przyszłym projektantem systemów czy programistą. Doświadczeni pracownicy z tego sektora wiedzą jednak, że to tylko część informacji, jaką umieszcza się w ogłoszeniu, ponieważ praca w IT wymaga wielu innych umiejętności niekoniecznie związanych z matematyką czy inżynierią.

B2B czy umowa o pracę - formy zatrudnienia w branży IT

Rynek kreatywny znacząco różni się od tradycyjnych miejsc pracy i nie dotyczy to tylko specyfiki wykonywanych zadań czy zarobków, ale również formy zatrudnienia. W branży IT dominują dwie formy porozumień dotyczących wysokości wypłacanych pensji oraz obowiązków przyszłego dewelopera. Oprócz standardowej umowy o pracę bardzo popularnym i chętnie wybieranym rozwiązaniem jest B2B, głównie ze względu na wyższe wynagrodzenie. Należy jednak pamiętać, że w ramach tego drugiego porozumienia to na pracownika spada obowiązek odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

B2B cenione jest jednak przede wszystkim za możliwości nienormowanego czasu pracy. Programista czy deweloper sam ustala, w jakich godzinach wykonana postawione przed nim zadania, co daje większą swobodę, która w branży kreatywnej, jaką jest sektor IT, stanowi dla wielu kluczowy benefit. Więcej o formach zatrudnienia w IT przeczytać można w artykule: Elastyczność formy zatrudnienia w branży IT. Rynek pracy zdalnej i zatrudnienia B2B programistów.

Programista, deweloper, Data Scientist czy może specjalista od cyberbezpieczeństwa - które sektory IT oferują dobrze płatne posady?

W ofertach pracy IT często można znaleźć sformułowanie “informatyk poszukiwany”, co tak naprawdę oznacza osobę mającą wspomagać swoją wiedzą i umiejętnościami mniejsze firmy czy urzędy będące częścią administracji publicznej. W takich wypadkach średnia pensja pracownika to około 4-5 tysięcy złotych brutto, jednak w zależności od miejsca zatrudnienia wartość ta wzrasta do nawet 10 tysięcy złotych brutto.

Jeśli chodzi o “prawdziwe” IT związane z programowaniem, pracą nad oprogramowaniem czy aplikacjami, wszystko zależy od specjalizacji oraz umiejętności danej osoby. W przypadku programisty średnie zarobki brutto to przedział od 5 do 20 tysięcy złotych, przy czym warto pamiętać, że pensja wzrasta wraz z liczbą opanowanych języków programowania. Do obecnie popularnych języków należą przede wszystkim JavaScript, Java, SQL, Python i C, a osoby planujące pracę jako deweloper stron www powinny poznać tajniki HTML-a czy CSS-a.

Przyszłościowym i dobrze opłacanym sektorem rynku IT jest również cyberbezpieczeństwo. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm i instytucji zaczęło korzystać z chmury obliczeniowej, co jednak negatywnie wpłynęło na poziom zabezpieczeń infrastruktury sieciowej takiego przedsiębiorstwa. Na brak zajęć w najbliższym czasie nie będą również narzekać analitycy Big Data i Data Scientist, których precyzyjne analizy wpływają na decyzje biznesowe międzynarodowych korporacji.

Deweloper RPA - wzrastające zapotrzebowanie na pracowników IT specjalizujących się w automatyzacji i robotyzacji

Robotic Proces Automation (RPA) to młoda gałąź rynku IT, jednak ze względu na rosnący popyt na usługi związane z automatyzacją działań danej firmy, coraz więcej software house’ów poszukuje deweloperów specjalizujących się w tym sektorze. Deweloperzy RPA zajmują się tworzeniem nowych rozwiązań, zgodnie z wytycznymi klienta, lub skupiają się na implementacji już gotowych produktów. Ich zarobki - w zależności od poziomu doświadczenia - szacuje się na 9-12 tysięcy złotych brutto.

Komentarze