Dlaczego warto wybrać druk UV?

Druk UVTechnologia druku UV oraz jego zalety powodują, że metoda ta stosowana jest w niemal każdej dziedzinie - od reklamy, przez przemysł, na branży meblarskiej kończąc.

Sprawdź zalety druku UV i dowiedz się, dlaczego powinieneś z niego skorzystać.


Druk UV to jedna z najpopularniejszych metod drukowania

Drukowanie światłem ultrafioletowym jest obecnie powszechnie stosowane przez firmy, które poszukują uniwersalności, najwyższej jakości i trwałości, a także znacznej swobody w zadrukowywaniu różnorodnych powierzchni. Ze względu na swoje zalety oraz specyfikę metody druk UV znajduje zastosowanie w niemal każdej branży - zwłaszcza w sektorze reklamowym. Dzięki korzyściom, jakie zapewnia, druk UV powoduje, że druk solwentowy czy lateksowy powoli odchodzą do lamusa.

Druk UV polega na aplikacji warstw ciekłych polimerów na zadrukowywaną powierzchnię, a następnie na ich utwardzaniu za pomocą światła ultrafioletowego emitowanego przez lampy UV umieszczone bezpośrednio przy głowicach drukujących. Utwardzone polimery mocno przywierają do materiału, tworząc cienką, kolorową warstwę plastiku.

Ta metoda druku może być stosowana do zadrukowywania niemal każdego materiału płaskiego, obłego, wypukłego oraz o nieregularnych kształtach. Druk UV może być stosowany m.in. na: szkle i ceramice, pleksi, płytach MDF i PCV, kartonach, papierze oraz wielu innych materiałach. Z metody druku UV można korzystać także do drukowania materiałów na rolach oraz drukowania na chropowatych powierzchniach. Metodą UV można nanosić druk zarówno na małe, jak i wielkoformatowe powierzchnie, co czyni go niezwykle przydatnym w branży reklamowej.

Dlaczego warto wybrać druk UV?

Poza wszechstronnością i możliwością zadrukowywania niemal dowolnych powierzchni, druk UV gwarantuje również wiele innych korzyści.

Jedną z kluczowych zalet druku UV jest możliwość uzyskania bardzo szerokiej gamy kolorystycznej drukowanych materiałów spośród całej palety barw CMYK (w tym kolor biały). Drukowane powierzchnie zapewniają mocną i głęboką barwę, a same drukarki UV gwarantują wysoką rozdzielczość druku. Poza tym metoda ta umożliwia zachowanie odpowiedniej jaskrawości i wyrazistości, a także rozdzielności kolorystycznej zadrukowywanych materiałów.

Naniesiony druk jest niezwykle odporny na promieniowanie UV, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne, a także utrzymuje swój pierwotny kolor przez bardzo długi czas, bowiem nie jest narażony na blaknięcie tak, jak druk solwentowy lub inne standardowe metody druku.

Warto również zwrócić uwagę na tempo druku UV. Jest ono o wiele szybsze od tempa druku solwentowego czy lateksowego. Nanoszenie powłok polimerowych oraz ich utwardzanie w świetle UV jest dość szybkie, a zadrukowana powierzchnia nie musi być zostawiana w celu osuszenia tak, jak ma to miejsce w przypadku druku solwentowego czy atramentowego.

Komentarze