Domena z polskimi znakami, czyli wszystko o domenach IDN

Domena IDNDo tej chwili dość sporadycznie napotykaliśmy na domeny, jakie w nazwie zawierają znaki diakrytyczne. Skądinąd, nadal trudno je odnaleźć, chyba iż poszukujemy ich świadomie. Pomimo to takie domeny coraz powszechniej pojawiają się w sieci chociaż ich popularność nadal zostawia sporo do życzenia. Czym są adresy internetowe IDN? Jak możemy je kupić? Jak taki adres www będzie się wyświetlać odbiorcom z innych państw?

Domena IDN

Domeny IDN są domenami mającymi w nazwie litery spoza ASCII, czyli 7-bitowego kodu przyporządkowującemu liczby (0-127) literom alfabetu angielskiego, cyfrom lub symbolom. Znaki spoza tego klucza to symbole diakrytyczne. W języku polskim mamy więc do czynienia z literami ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź i ż. Takie adresy internetowe jesteśmy w stanie rejestrować już od 2003 roku, co może nieco zaskakiwać, gdyż nadal mamy małą świadomość działania tego rodzaju domen.

Sprawy technologiczne

Jeżeli, mowa o założeniu domeny IDN od części technicznej, musi ona posiadać dwie postaci - zewnętrzną oraz wewnętrzną. Metoda zewnętrzna to odpowiedni adres, mający znaki typowe dla określonego języka. Z kolei struktura wewnętrzna, czyli techniczna, odwzorowana jest przy pomocy algorytmu Punycode. Tą metodą potrafimy ją zmienić do formy, jaka możliwa jest do wprowadzenia do DNS. Struktura wewnętrzna domeny ma litery alfabetu łacińskiego, jednakże na wstępie musi być sekwencja "xn--". Dokładnie mówiąc, metoda zewnętrzna jest w formie unikodowej (garaż.dns.pl), a wewnętrzna przekodowana jest do znaków ASCII bez polskich liter.

Czy domeny IDN istnieją wyłącznie w naszym języku? Naturalnie, iż nie. Takie adresy mogą występować w wielu językach, ze względu od tego, ile znaków zarejestrowanych występuje w Unikodzie. Aktualnie zatem domenę IDN możemy zarejestrować w ok. 350 językach.

Czy domena IDN będzie wyświetlać się w innym państwie? Domeny IDN mogą, lecz nie muszą wyświetlać się odbiorcom z pozostałych regionów. Wszystko zależy od tego, czy konkretna przeglądarka indeksuje takie adresy. Jeszcze parę lat temu jedne spośród popularniejszych przeglądarek ciągle miały z tym kłopot. Musimy również pamiętać, iż cudzoziemcy raczej nie stosują polskich znaków diakrytycznych, chyba iż mowa o Polakach żyjących za granicą.

Do czego można zastosować domeny IDN?

Z jednej strony domeny IDN są doskonałym wyjściem, szczególnie wtedy, kiedy potrzebujemy posłużyć się w domenie unikatowym brzmieniem nazwy naszej marki. Zostaje natomiast pytanie, jak często domena z polskimi znakami jest wpisywana przez użytkowników? Statystyki dowodzą, iż nadal częściej wpisujemy w przeglądarkę adresy bez polskich znaków. Tak jest po prostu szybciej - nie potrzebujemy ponadto naciskać przycisku "alt", kiedy piszemy nazwę. Niska wiedza odbiorców powoduje, iż domeny IDN stanowią niecałe 2% wszystkich zarejestrowanych domen.

Czy warto zatem kupić domenę IDN? Ma to sens w wypadku, kiedy potrzebujemy uniknąć negatywnych poczynań konkurencji. Wtedy będziemy mieć gwarancję, iż nikt nie wykupi domeny IDN, żeby podszywać się pod naszą markę. Musimy się jednakże liczyć z dodatkowym wydatkiem, chociaż cena domen IDN jest aktualnie mniejsza aniżeli koszt standardowych domen.

Tekst powstał we współpracy z Cal.pl.

Komentarze