Domowe drukowanie 3D - jaki materiał wybrać, ABS czy PLA?

Drukarka 3DNiskobudżetowe drukarki 3D, których wzrost popularności obserwujemy od 2013 roku, najczęściej korzystają z technologii FDM. Jednak, podobnie jak w przypadku drukarek atramentowych, nie wystarczy samo urządzenie, aby móc drukować. Tak więc i w przypadku drukarek 3D musimy mieć tworzywo do wydruków.

Tylko jaki materiał wybrać?

Technologia FDM

Zanim jednak o samym materiale, warto wspomnieć co nieco o technologii FDM. Jest to jedna z najpopularniejszych i najstarszych technologii druku 3D. Metoda ta wykorzystuje różne rodzaje plastiku do tworzenia modeli (m.in. PC, ABS, PLA). Maszyna przeznaczona dla tego systemu pracuje w wysokiej temperaturze, aby minimalizować skurcz liniowy materiału. Drukarki wykorzystujące metodę FDM tworzą modele poprzez nanoszenie roztopionego tworzywa (tzw. filamentu), warstwa po warstwie tak, aby spajać kolejne warstwy z poprzednimi. Do modelu dołączone są specjalne struktury podtrzymujące, które mogą być albo odłamywane albo rozpuszczane, gdyż zrobione są ze specjalnego tworzywa. Dzięki temu technologia FDM jest nie tylko dokładna i szybka, ale również stosunkowo tania.

Czym jest ABS i PLA

ABS i PLA to najpopularniejsze filamenty stosowane w domowych drukarkach 3D. ABS to akrylonitrylo-butadieno-styren, który powstaje przy produkcji ropy naftowej. ABS to główny składnik klocków LEGO, elementów wnętrz samochodów czy obudowy sprzętu AGD. Wydruk z ABS jest matowy, a jego kolory są mniej wyraziste. Natomiast PLA to polilaktyd, który jest wytwarzany z naturalnych składników, np. z mączki kukurydzianej, w związku z czym jest biodegradowalny. Używany głównie do celów biomedycznych. Wydruki z PLA są zdecydowanie bardziej błyszczące i gładkie. Ich kolory są żywsze i wyraźniejsze.

ABS czy PLA - cena

Wiemy już zatem dlaczego w domowych drukarkach 3D wykorzystano różne modyfikacje pierwotnej technologii FDM. Jeżeli kupiliście jedną z takich drukarek warto zastanowić się teraz jakie tworzywo wybrać. W małoformatowych maszynach producenci oferują nam wybór pomiędzy ABS a PLA. Czym one się różnią? Na pierwszy rzut oka są bardzo podobne. Zacznijmy od ceny. Szpula zawierająca ABS o wadze 750 gram kosztuje około 150-180 złotych. Natomiast taka sama waga PLA to koszt 120-150 złotych. To oczywiście ceny uśrednione, które mogą różnić się w zależności od jakości wykonania, grubości materiału lub po prostu strony, z której zamawiacie produkt. Niemniej PLA powinno kosztować nieco mniej niż ABS.

ABS czy PLA - sposób użytkowania

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma materiałami jest sposób ich użycia. ABS ma wyższą temperaturę pracy głowicy (240o) i wymaga nagrzanego stołu roboczego drukarki. Wskazana jest również komora robocza, podgrzewana i zamknięta. PLA natomiast jest zdolne do formowania w 200o i nie musi być utwardzane na blacie z grzałką. Materiał raczej nie kurczy się, choć może zawijać się na krawędziach. Nie emituje za to brzydkiego zapachu, tak jak ABS, ale również zaleca się pracę w wentylowanym pomieszczeniu, gdyż może dojść do zbyt dużego stężenia trujących substancji, właściwych dla palącego się plastiku. ABS jest zdecydowanie trudniejsze w druku niż PLA i zdecydowanie łatwiej początkującym obchodzić się z tym drugim tworzywem.

Zarówno PLA, jak i ABS nadają się idealnie do produkcji własnych wydruków na domowych drukarkach 3D. Mimo, że różnią się między sobą w kilku aspektach, to produkty wydrukowane na ich podstawie są estetyczne i równie satysfakcjonujące. Niemniej przy zakupie drukarki przestrzennej należy wziąć pod uwagę każdą z ich właściwości i wybrać to tworzywo, które najlepiej odpowiada naszym gustom.

Autor: www.3d-up.pl.

Komentarze

Tomasz
PLA jest popularniejszy, ale APS to kopolimer pochodzenia petrochemiczneg o, przy zastosowaniu odpowiednich parametrów gwarantuje powtarzalność i wysoką estetykę co jest zdecydowanie bardzo dużym plusem. Print-me mają znakomite ABS czy PLA