Dziecko przy komputerze - jak dobrze wykorzystać czas przed monitorem?

Dziecko przy komputerzeW dzisiejszych czasach świat Internetu jest na wyciągnięcie ręki. To właśnie w wirtualnej rzeczywistości szukamy rozrywki, informacji czy kontaktu z innymi ludźmi. Nic więc dziwnego, że dzieci spędzają coraz więcej czasu przed komputerami i ekranami smartfonów. Wielu rodziców decyduje się wówczas wprowadzić liczne ograniczenia czy nawet zakazy korzystania z Internetu. Nie zawsze jest to jednak odpowiednie wyjście, tym bardziej że obecność w cyfrowym świecie można dobrze wykorzystać.

Zamiast zakazywać, trzeba edukować

Zabranianie dziecku zabawy przed komputerem może przynieść zupełnie inny efekt od zamierzonego. Wirtualny świat jest bowiem dla młodego człowieka niemal tak ważny, jak prawdziwe życie. Zakazy i ograniczenia mogą wzmóc w nim poczucie rezygnacji i frustracji, a w konsekwencji - wpłynąć na negatywnie na jego samopoczucie i pewność siebie. Na szczęście spędzanie wolnego czasu przed komputerem może nieść też szereg korzyści. W sieci łatwo znaleźć dziesiątki najróżniejszych kursów online - w tym te dedykowane dzieciom i młodzieży. Z drugiej strony, kontrola rodzicielska i zaangażowanie to dwa równie istotne elementy, pozwalające określić np. zasady bezpieczeństwa w sieci.

Należy też pamiętać, że dziecko, które spędza dużo czasu przed komputerem, potrzebuje do tego odpowiednich warunków. Mowa tutaj o prawidłowym ustawieniu monitora i biurka, a także wygodnym, wyprofilowanym fotelu. Pomiędzy nauką czy zabawą ważne są też przerwy, które dobrze poświęcić na aktywność fizyczną w formie, chociażby krótkiego spaceru. Takie połączenie da dziecku na tyle dużą swobodę, że będzie mogło w spokoju realizować swoje pasje, ale nie kosztem zdrowia czy kontaktu z rówieśnikami.

Jak twórczo spędzić czas przed komputerem?

Dzieci kochają gry komputerowe i to im poświęcają najwięcej czasu. Jeszcze kilkanaście lat temu mogłoby się wydawać, że jest to trwonienie cennych godzin życia, które lepiej spożytkować na cokolwiek innego. Tymczasem branża gier rozrasta się w zatrważającym tempie, a osoby, które je tworzą, zarabiają bardzo dobre pieniądze. Dlatego też warto dziecko zachęcać do nauki programowania, która może być świetnym startem w jego przyszłość zawodową.

Poza tym nauka programowania dla dzieci rozwija kreatywność, wyobraźnię, logiczne i analityczne myślenie, czy zdolność radzenia sobie z porażkami. Kodowanie uczy też wytrwałości, precyzyjności i cierpliwości. Co więcej, pierwsze efekty nauki widoczne są już po pierwszych zajęciach.

Inne propozycje dla dzieci w każdym wieku

Przed komputerem można kreatywnie spędzić czas na wiele sposobów. Programowanie to tylko jeden z kilku przykładów. Popularnością cieszą się też zajęcia z języków obcych prowadzone w formie kursów online, podczas których można poćwiczyć konwersację i słownictwo. Ciekawą alternatywą są też zdalne zajęcia graficzne z obsługi programów obróbki zdjęć i nie tylko. Kursanci uczą się wówczas tworzenia grafik 2D i 3D, choć to już zabawa dla nieco starszych dzieci.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://pixblocks.com/.

Komentarze