Współpraca z instytucjami finansowymi stanowi coraz powszechniejsze rozwiązanie wśród przedsiębiorców, którzy oferują klientom produkty lub usługi z długim okresem płatności. Z pomocą przychodzą wówczas podmioty zewnętrzne, proponujące szeroką gamę rozwiązań finansowych - od faktoringu, po tradycyjne kredyty i pożyczki bankowe. Jakie warunki należy spełnić, ubiegając się o dodatkowe finansowanie przedsiębiorstwa? Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Faktoring - najważniejsze informacje
Faktoring to usługa finansowa, w ramach której przedsiębiorstwo sprzedaje faktury z odroczonym terminem płatności firmie zajmującej się faktoringiem (faktorowi). W zamian za przekazane wierzytelności faktor płaci klientowi kwotę, stanowiącą zazwyczaj pewien procent wartości faktur. W zależności od wybranej formy faktoringu, faktor może dodatkowo przejąć odpowiedzialność za ściągnięcie długu od klientów - oznacza to że to firma faktoringowa zajmuje się egzekwowaniem płatności od dłużników. Jest szczególnie popularny model finansowania w branżach, gdzie długie okresy kredytowania są powszechną praktyką, np. w sektorze przemysłu produkcyjnego czy handlu detalicznego.
Kto może starać się o kredyt obrotowy?
Przedsiębiorcy, którzy szukają dodatkowych środków pieniężnych, mogą zdecydować się także na zaciągnięcie kredytu obrotowego. Ta forma finansowania udzielana jest firmom, które potrzebują wsparcia w pokryciu kosztów bieżącej działalności operacyjnej. Jest to rodzaj pożyczki krótkoterminowej - umowa kredytowa zawierana jest zwykle na nie dłużej niż rok, w przeciwieństwie do kredytów inwestycyjnych, które służą finansowaniu długoterminowych projektów. Kredyt obrotowy przeznaczany jest więc do pokrywania takich wydatków, jak zakup surowców, zapłata rachunków czy wynagrodzenie zespołu.
Faktoring a kredyt obrotowy
Zastanawiasz się, jaką formę finansowania zewnętrznego wybrać - faktoring czy kredyt obrotowy? Pożyczka bankowa dla przedsiębiorców wiąże się najczęściej z koniecznością spełnienia szeregu kryteriów formalnych, które pomagają ocenić instytucji bankowej ryzyko kredytowe wnioskodawcy. O kredyt obrotowy starają się najczęściej ci przedsiębiorcy, którzy mogą pochwalić się długim stażem rynkowym, regularnymi i dużymi wpływami na rachunek bankowy oraz rozbudowaną siecią kontrahentów.
Przekazanie faktur firmie faktoringowej stanowi więc znacznie mniej skomplikowany proces. Na współpracę z faktorem mogą zdecydować się nawet nowo powstałe firmy, których staż działalności wynosi zaledwie pół roku. Dopełnianie wszelakich formalności również pozostaje maksymalnie uproszczone - przedsiębiorca musi dostarczyć firmie faktoringowej wyciągi z 6 minionych miesięcy, przy czym ostatnia z transakcji powinna być wykonana maksymalnie 40 dni wcześniej.
Zastanawiasz się, jak bez zbędnych formalności zdobyć dodatkowe środki na pokrycie bieżących potrzeb firmy? Sprawdź ofertę marki Faktoria
Faktoria to spółka należąca do Grupy Nest Bank. W ofercie firmy dostępna jest szeroka gama rozwiązań finansowych, które dedykowane są zarówno dużym koncernom, jak i małym oraz średnim przedsiębiorstwom. Co jednak istotne, współpraca z faktorem opiera się na jasnych zasadach, a wszelkie formalności ograniczane są do minimum. Odwiedź stronę internetową faktoria.pl, skontaktuj się z doradcą i poznaj pełne korzyści faktoringu.
Komentarze