GPS nie tylko w nawigacji

GPSPraktycznie każdy z niego korzysta, natomiast wiele osób niekoniecznie zdaje sobie sprawę co to właściwie jest. Popularny GPS zawdzięczamy armii Stanów Zjednoczonych.

Stworzony na początku do celów wojskowych system satelitów został udostępniony wszystkim mieszkańcom naszej planety. Co więcej, GPS jest i będzie bezpłatny. Jeżeli odbiornik systemu GPS, którym może być nasz telefon, smartwatch czy system samochodowej nawigacji znajdzie się w zasięgu trzech satelitów wówczas można z dużą dokładnością ustalić jego położenie, prędkość i kierunek przemieszczania się. Z GPS-em współpracują różne urządzenia - lokalizatory GPS, a także aplikacje. Dzięki tym ostatnim jesteśmy w stanie wyznaczyć trasę, znaleźć adres najbliższego warsztatu samochodowego lub szpitala, a także przewidzieć czas niezbędny na dotarcie do celu.

Co to jest lokalizator GPS i gdzie można go dostać?

Samo urządzenie z modułem GPS nie jest jeszcze lokalizatorem. Lokalizator GPS przesyła dane dotyczące swojego położenia na serwer, skąd po przetworzeniu pobierane są przed odbiornik. Na stronie spy-center.pl można znaleźć różne rodzaje tego urządzenia, o różnych parametrach i zastosowaniach. Ceny lokalizatorów GPS wahają się od około 200 złotych do 2 tysięcy. Cena zależy od funkcjonalności urządzenia i ilości danych, które potrafi generować. Do lokalizatorów spy-center.pl dołącza abonament na specjalne oprogramowanie, dzięki któremu można śledzić obiekty na mapie, a także generować różne raporty na temat miejsca, prędkości i postojów obiektu. Platforma ta, nazywana Alfa-Track jest płatna, ale klienci spy-center.pl mogą używać również mniej zaawansowanego, ale darmowego oprogramowania GPS Trace 3.0.

Jakie są najpopularniejsze zastosowania lokalizatora GPS?

W biznesie najczęściej służy do monitoringu ruchu pojazdów firmowych. Dzięki nim można określić aktualną pozycję wszystkich należących do firmy pojazdów, a także kontrolować prędkość, styl jazdy, miejsca i czas postojów kierowców czy przedstawicieli handlowych.

W samochodzie prywatnym lokalizator GPS to skuteczne narzędzie przeciw kradzieży bądź używaniu pojazdu przez niepowołane osoby. Oprócz pojazdów GPS w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom starszym i dzieciom. Specjalne obroże wyposażone w lokalizator GPS pomogą odnaleźć zagubionego pupila.

Jeszcze inne zastosowanie tego typu urządzeń to sporty motorowe - dzięki szczegółowym raportom można prześledzić prędkość pokonywania poszczególnych odcinków trasy dosłownie co do metra i co do sekundy.

Komentarze