Ile kosztuje certyfikat SSL?

Certyfikat SSLPodstawowym zabiegiem stosowanym w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa, jest wymuszanie szyfrowania połączeń pomiędzy urządzeniami. Niezwykle istotny we współczesnym marketingu jest także poziom zaufania klientów, a zweryfikowanie stanu szyfrowania jest proste i ogranicza się do sprawdzenia paska adresu przeglądarki.

Zabezpieczenie domeny jest kluczowe, jeżeli chodzi o ochronę danych osobowych klientów i wprowadzanych przez nich informacji. Certyfikaty SSL, w swoich najprostszych wersjach, nie są wielkim kosztem i idealnie sprawdzają się w niewielkich systemach. Droższe rozwiązania stosuje się dla witryn o wielu subdomenach.

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL jest narzędziem podnoszącym poziom bezpieczeństwa i zaufania do odwiedzanej witryny. Z technicznego punktu widzenia, certyfikat jest niewielkim, zakodowanym algorytmem BER plikiem binarnym lub tekstowym zakodowanym Base64. Składa się głównie z kontenera przechowującego właściwie dane certyfikatu. Znajdują się tam między innymi identyfikator certyfikatu, sygnatura algorytmu użytego do jego podpisania, dane Urzędu Certyfikacji wystawiającego certyfikat, data ważności, opis podmiotu dla którego certyfikat jest wystawiany oraz jego klucz publiczny. Protokół SSL, którego częścią jest certyfikat, działa w warstwie prezentacji modelu OSI, dzięki czemu wymusza szyfrowanie protokołów działających w warstwie aplikacji, takie jak HTTP, telnet czy POP3.

Certyfikat SSL dla kogo?

Certyfikat SSL przeznaczony jest głównie dla właścicieli serwerowych aplikacji i serwisów udostępniających swoje zasoby. Nie oznacza to jednak, że osoby chcące z nich korzystać nie mogą posiadać własnych certyfikatów. Prowadząc własną witrynę, szczególnie warto stosować certyfikaty SSL, ponieważ w znaczący sposób podnoszą poziom bezpieczeństwa i zaufania klientów. Najłatwiej można rozpoznać szyfrowanie za pomocą protokołu SSL po pasku adresu znajdującym się w przeglądarce. Zabezpieczone strony opatrzone są kłódką (często zieloną). Ponadto, zmienia się początek adresu. Zamiast protokołu HTTP wykorzystywany jest HTTPS. W szczególny sposób należy zadbać o zabezpieczenie tych elementów systemu, w których użytkownik wprowadza jakiekolwiek dane. Są to między innymi strony logowania, formularzy, rejestracji i wprowadzania komentarzy.

Certyfikat SSL - ceny

Ceny certyfikatów SSL w głównej mierze zależą od ilości domen, jakie można za ich pomocą zabezpieczyć oraz także jego jakość. Najtańsze oferty ochraniają pojedynczą domenę. Za niewiele ponad 500 złotych pod ochroną znajdą się także wszystkie subdomeny. Najdroższą opcją są certyfikaty Extended Validation, które zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa. W tym przypadku, pasek adresu przyjmuje zielony kolor. Najczęściej można spotkać się z takim rozwiązaniem na witrynach banków.

Autor: www.kylos.pl.

Komentarze