Większość z nas używa laptopa do pracy i rozrywki od wielu lat, ale czy poza utartymi schematami udało ci się zgłębić wszystkie narzędzia i funkcje, które mogłyby usprawnić Twoje działanie? Zejdź z utartych szlaków i poznaj niektóre mniej znane opcje.
Laptop vs komputer stacjonarny
Laptopy są całkowicie przenośne, zużywają mniej energii i robią mniej hałasu niż modele stacjonarne. Ale często są nieco wolniejsze i mają mniejszą moc przetwarzania grafiki i dźwięku, chociaż te różnice mogą być zbyt drobne dla większości użytkowników, aby je zauważyć. Niektóre laptopy tak jak komputery mają możliwość rozbudowy pamięci i posiadają zdejmowane panele ułatwiające dostęp do modułów pamięci. Laptopy są droższe niż urządzenia stacjonarne. Różnica w cenie jednak się zmniejsza - ceny laptopów spadają szybciej niż ceny komputerów stacjonarnych.
Ogólnie rzecz biorąc, laptopy i komputery stacjonarne są bardzo podobne. Mają ten sam podstawowy sprzęt, oprogramowanie i systemy operacyjne. Zasadnicza różnica polega na tym, jak ich komponenty są do siebie dopasowane.
Komputer stacjonarny zawiera płytę główną, kartę graficzną, dysk twardy i inne elementy w dużej obudowie. Monitor, klawiatura i inne urządzenia peryferyjne są podłączane bezprzewodowo lub za pomocą kabli. Niezależnie od tego, czy obudowa jest ustawiona pionowo czy poziomo, jest dużo miejsca na karty rozszerzeń, kable i cyrkulację powietrza.
Laptop jest jednak znacznie mniejszy i lżejszy niż nawet najbardziej kompaktowa obudowa PC. Jego ekran jest zintegrowaną częścią urządzenia, podobnie jak klawiatura. Zamiast przestronnej obudowy z dużą ilością miejsca na cyrkulację powietrza, laptop wykorzystuje małą, płaską konstrukcję, w której wszystkie elementy ściśle do siebie przylegają.
Ze względu na tę podstawową różnicę konstrukcyjną oraz na nieodłączną przenośność laptopa, komponenty muszą:
- zmieścić się w kompaktowej przestrzeni;
- oszczędzać energię;
- wytwarzać mniej ciepła niż komponenty komputera stacjonarnego.
Sprawdź laptopy Lenovo na: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/seria_lenovo-legion-5
Zadbaj o swoje oczy
Włącz tryb ciemny systemu na urządzeniu, aby zadbać o dobrą kondycję wzroku i chronić oczy przed ostrym jasnym światłem. Tryb ciemny jest dostępny aktualnie w prawie każdej aplikacji i urządzeniu, także na laptopach. Da się to zrobić na Windows jak i na macOS.
Na macOS otwórz Preferencje systemowe, a następnie wybierz General i zdecyduj się na jedną z opcji: Light, Dark lub Auto - ta ostatnia zmienia ustawienie na podstawie pory dnia w twojej lokalizacji.
Jeśli korzystasz z systemu Windows, otwórz panel Ustawienia i wybierz Personalizacja, Kolory, a następnie kliknij rozwijaną opcję Wybierz swój kolor, aby zobaczyć dostępne opcje. Oprócz opcji Jasny i Ciemny, istnieje opcja Niestandardowy, która pozwala wybrać oddzielne ustawienia dla aplikacji i samego systemu Windows.
Zaoszczędź czas
Oprócz przypinania aplikacji do paska zadań, możesz także przypinać często odwiedzane witryny w tym samym miejscu, aby uzyskać do nich szybki dostęp - jest to swego rodzaju ulepszenie systemu zakładek, który jest już dostępny jako wbudowana funkcja przeglądarki internetowej.
Użytkownicy komputerów Mac mogą po prostu przeciągnąć adres URL z paska adresu Safari na prawą stronę doku. Jeśli korzystasz z Windowsa, najłatwiej zrobić to z poziomu Microsoft Edge. Otwórz główne menu przeglądarki (trzy kropki, u góry po prawej), następnie wybierz Więcej narzędzi i Przypnij do paska zadań.
Komentarze