Informatyka z techniką w tle - popularne kierunki studiów

Automatyka i robotykaZapewnienie sobie świetlanej przyszłości dla uczniów klasy maturalnej staje się wręcz priorytetem. Chęć zdobycia zawodu marzeń często uzależniona jest od wyniku egzaminu maturalnego. Im wyższy wynik, tym większe prawdopodobieństwo dostania się na studia na kierunek marzeń. Dla większości uczniów jest to furtka do zdobycia umiejętności, które pozwolą uzyskać sukces i satysfakcję z osiągniętego zawodu.

Koniec kwietnia zazwyczaj kojarzony jest z zakończeniem edukacji w szkole średniej, jednak dla maturzystów nie jest to odpowiedni moment na odrzucenie książek w bok i spoczynek na laurach. Dla niektórych to ostatni dzwonek na powtórki, usystematyzowanie wiedzy czy złapanie głębokiego oddechu przed stresującymi wydarzeniami - w końcu egzamin dojrzałości to pierwszy, poważny egzamin w życiu tej młodzieży szkolnej. Dla osób, które mają skonkretyzowane plany co do swojej przyszłości, matura staje się jedynie potwierdzeniem wiedzy zdobywanej sukcesywnie przez lata. Większość maturzystów nie jest pewnych kierunku, w którym będą podążać. W takim przypadku z pomocą przychodzą oferty szkół wyższych, z których można się dowiedzieć więcej o niektórych kierunkach, a przede wszystkim przedmiotach, jakie należy zdawać na maturze. Niektóre osoby korzystają jeszcze z możliwości odpoczynku od edukacji w postaci "gap year" - jest to zawieszenie w edukacji (zazwyczaj na rok), podczas którego można realizować się na wszelaki sposób: najdłuższe wakacje w życiu, rozpoczęcie pracy zawodowej lub spełnianie swoich marzeń (np. prawo jazdy).

Poszukiwanie kierunku swoich marzeń bywa bardzo skomplikowanym zadaniem - odwieczna walka serca z rozumem widoczna jest także na tym polu. Zazwyczaj górę bierze myśl o zapewnieniu stabilnej pracy, która będzie w stanie dać zarówno satysfakcję, jak i odpowiednie zabezpieczenie pieniężne. W rzeczywistości nie jest tak prosto, że jeden kierunek może spełnić równocześnie dwie sprawy. Rozwój techniki i komputeryzacja naszego codziennego życia sprawia, że ciągle potrzebni są specjaliści z tego zakresu, więc można przypuszczać wysoki popyt w poniższych kierunkach.

Kierunki studiów z informatyką i techniką w tle

Jeśli chcesz zostać informatykiem lub pracować z maszynami - wybierz coś odpowiedniego dla siebie!

1. Informatyka

Świat komputerów jest dość mocno rozwiniętą gałęzią nauki, ale również przemysłu, biznesu - wszystkiego po trochu. Informatyczne systemy opanowały cały świat, dlatego też specjaliści z dziedziny informatyki są poszukiwani praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Jeśli czujesz oddziaływanie do właśnie tej dziedziny nauki, a przedmioty ścisłe są Twoim konikiem, to warto spróbować swoich sił na tym kierunku studiów.

Podczas studiowania tego kierunku studiów wzbogacisz wiedzę o ciekawostki z zakresu projektowania i analizowania systemów informatycznych, samodzielnego tworzenia baz danych oraz sieci komputerowych i ich eksploatacji. Jest to kierunek techniczny i praktyczny, na którym poznasz zasady budowy komputerów, urządzeń kompatybilnych oraz przede wszystkich nauczysz się je programować. Dużo matematyki i jej pochodnych, przez co żadna literka i algorytm z pewnością Ci nie umknie. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako:

 • informatyk w każdym przedsiębiorstwie,
 • twórca stron internetowych,
 • programista,
 • administrator sieci,
 • webmaster.

2. Automatyka i robotyka

We współczesnym świecie poziom zmechanizowania osiąga coraz to wyższe wskaźniki. Automatyczne sekretarki, sprzątające roboty - co nas jeszcze czeka w przyszłości? To dzięki innowacyjnym pomysłom personelu specjalizującego się w zagadnieniach robotów i zautomatyzowania procesów produkcji jesteśmy w stanie obserwować nieustanny rozwój tychże dziedzin. Jeśli interesujesz się nowymi technologiami, a jednocześnie Twoim konikiem są przedmioty ścisłe, to ten kierunek studiów może być dla Ciebie idealny.

Podczas studiowania tego kierunku studiów utrwalisz swoją wiedzę z zakresu informatyki, korzystania ze sprzętu komputerowego, rozszyfrowania najbardziej skomplikowanych programów inżynierskich, aplikacji i sterowników. Posiądziesz również wiedzę z zakresu analizy sygnałów i ich interpretowania, robotyki oraz algorytmów decyzyjnych i obliczeniowych, obsługiwania sieci komputerowych, przemysłowych. Ponadto udoskonalisz poziom władania językiem obcym, który z pewnością ułatwi odnajdywanie się w skomplikowanych komputerowych komendach. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako:

 • programista automatyk,
 • konstruktor,
 • inżynier robotyki,
 • automatyk przemysłowy.

3. Grafika komputerowa

Powstawanie przepięknych ulotek, plakatów, okładek czy pism nie byłoby możliwe, gdyby nie ciężka praca grafików przy pomocy przeróżnych programów komputerowych. Kreatywność, jaką cechują się graficy z pewnością jest czynnikiem zachęcającym do studiowania właśnie tego kierunku studiów. Jeśli jesteś zainteresowany graficzną obróbką dzieł sztuki, to może warto spróbować swoich sił w tej dziedzinie?

Studiowanie na tym kierunku zaopatrzy Cię w wiedzę z zakresu kompozycji obrazu, zarządzania barwą, programowania wirtualnej rzeczywistości oraz pojmiesz istotę grafiki reklamowej. Nauczysz się władać specjalistycznymi programami, które ułatwiają pracę każdego projektanta, jak: Photoshop, Illustrator czy programy do tworzenia grafiki 3D. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w:

 • agencjach marketingowych, reklamowych,
 • przeróżnych wydawnictwach,
 • drukarniach,
 • redakcjach,
 • założyć własną działalność gospodarczą.

4. Mechanika i budowa maszyn

Maszyny opanowały świat zastępując człowieka w większości dziedzinach, wciąż ulepszając pracę i skracając czas przypadający na daną czynność. Człowiek w niektórych działach wciąż jest niezastąpiony, jednak obecność ulepszaczy w życiu człowieka jest zbawienna i z pewnością nie jeden raz udowodniono nad zasadnością maszyn w procesie produkcji. Jeśli czujesz, że chciałbyś udoskonalać świat maszyn, a jednocześnie kusząco wabią Cię przedmioty ścisłe to znak, że ten kierunek może stać się najodpowiedniejszym wyborem dla Ciebie.

Studiowanie na tym kierunku studiów przyswoi Ci wiedzę z zakresu mechaniki, budowy maszyn, elektrotechniki. Dodatkowo nauczysz się interpretować procesy wytwarzania maszyn i urządzeń, poznasz tajniki projektowania procesów technologicznych a także konstruowania maszyn i przeróżnych urządzeń. Zajęcia z materiałoznawstwa sprawi, że będziesz wykształconym inżynierem gotowym do zajęć praktycznych, które tylko umocnią Twoje umiejętności i pozwolą pracować w zawodzie. Jako absolwent tego kierunku studiów możesz:

 • zostać pracownikiem przemysłu maszynowego,
 • pracować w jednostkach projektowych, organizacji produkcji, automatyzacją procesów technologicznych.

5. Bioinformatyka

Świat biologii, jak wszystkie dziedziny życia ludzkiego zmienia się i potrzebuje innowacji. Dzisiejsza informatyka to nie tylko świat komputerów, Internetu, ale ten dział przelewa się na inne dziedziny nauki znacznie ją udoskonalając i wprowadzając innowacje ułatwiające prace naukowcom jednocześnie pomagając w rozwoju nauk. Jeśli czujesz pociąg do nauk biologicznych, ale zajawka informatyka również nie jest Ci obca, to ten kierunek może stać się Twoim oczkiem w głowie.

Podczas studiowania tego kierunku studiów poznasz tajniki algebry liniowej, podstaw fizyki czy biofizyki. Wiele nauczysz się z zakresu nauk biologicznych takich jak: biochemia, biologia ewolucyjna, botanika, genetyka czy biologia molekularna. Dużo wiedzy informatycznej, jak: programowanie, zaznajomienie się z technologiami i narzędziami informatycznymi wykorzystywanymi w branży bioinformatycznej. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie jako specjalista z zakresu:

 • metod bioinformatycznych,
 • firm farmaceutycznych,
 • diagnostyki medycznej.

6. Mechatronika

Nowoczesność, świeże spojrzenie na ułatwienie sobie życia i zaoszczędzenie czasu z pewnością towarzyszy każdemu młodemu wynalazcy. Przemysł potrzebuje innowacji, by móc nieustannie się rozwijać i wzbogacać przy okazji inne gałęzie gospodarki. Mechatronika to połączenie kilku dziedzin, które razem daje możliwość rozwijania przemysłu na różną skalę - od lokalnej, po międzynarodową i kontynentalną.

Studiowanie na tym kierunku studiów poszerzy Twoją wiedzę z zakresu mechaniki technicznej, podstaw automatyzacji, robotyki i mechaniki, automatyki, poznasz napędy i serwomechanizmy czy też teorię sterowania. Poszerzysz znacznie swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych z zakresu matematyki, fizyki oraz chemii - procesowej i inżynieryjnej. Posiadanie wiedzy z tego zakresu sprawi, iż będziesz znać różnego rodzaju materiały, które są wykorzystywane do konstruowania specjalistycznych urządzeń. Oprócz ścisłych umiejętności poznasz także humanistyczną naturę - praca w grupie i inne socjologiczne cechy są potrzebne do sprawnego koordynowania pracą. Jako absolwent tego kierunku będziesz mógł znaleźć zatrudnienie jako inżynier mechatronik przypisany do poszczególnego etapu działania, jak:

 • projekt,
 • konstrukcja,
 • programowanie,
 • testowanie.

Wymagania przedmiotowe - z jakich przedmiotów zdać maturę, by dostać się na ww. kierunki?

Aby wziąć udział w rekrutacji na poszczególne kierunki, niektóre uczelnie wymagają przedmiotów, które mogą zapewnić pozytywne rokowanie co do procesu rekrutacji. Zazwyczaj są to przedmioty, które łączą się z charakterystyką kierunku, np.:

 • przedmioty techniczne - matematyka i fizyka;
 • przedmioty biologiczne - biologia, chemia lub geografia.

Biorąc pod uwagę pomyślność procesu rekrutacji dla przyszłego maturzysty, ważnym jest, by choć jeden przedmiot zdawać na poziomie rozszerzonym, ponieważ na niektórych uczelniach są to przedmioty premiowane niekiedy podwójnie!

Na kierunki studiów związane z techniką i informatyką należy wziąć pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • matematyka,
 • informatyka,
 • fizyka,
 • język obcy nowożytny,
 • a także biologia, chemia, niekiedy geografia lub język polski.

Warto wybrać przedmioty dużo wcześniej, niż termin egzaminu maturalnego, by dać sobie szansę lepszego przygotowania pod względem merytorycznym.

Komentarze