Internet bezprzewodowy czy sieciowy - jaką mają jakość

Internet bezprzewodowyCo wybrać: LTE czy internet przez kabel sieciowy? Operatorzy mają coraz lepsze oferty, ale decyzja musi być uzależniona od kilku ważnych czynników. Najważniejszym z nich jest lokalizacja.

Wielki powrót internetu na kabel

Niektórzy pamiętają jeszcze charakterystyczny sygnał, który oznajmiał kilkanaście lat temu, że komputer łączy się z internetem przez kabel sieciowy. Później nastąpił szybki rozwój internetu WI-FI, a także kolejnych generacji sieci bezprzewodowych operatorów komórkowych. Dwóch z nich od jakiegoś czasu rozwija internet przez światłowód. Zapewnia prędkość nawet do 1 GB na sekundę.

Można powiedzieć, że sytuacja powoli się odwraca. O ile internet przez kabel sieciowy w ciągu ostatnich lat mocno tracił na rzecz nowoczesnych sieci LTE i bezprzewodowego WI-FI, tak dziś znów zyskuje w nowej postaci. Przeczytaj, co warto wiedzieć o internecie przez kabel sieciowy pod względem technicznym. Bo internet po kablu to nie tylko sieć, ale też łącza. Czasem złej jakości kable sprawiają, że mocno zwalnia, a za krótkie przewody utrudniają swobodne cieszenie się internetem w domu.

Internet bezprzewodowy

Co to jest internet przez światłowód?

Światłowód jest zbudowany z przezroczystego włókna, którym mknie światło przenoszące dane. Jego żywotność ma wynosić kilkadziesiąt lat, więc użytkownicy nieprędko zetkną się z awarią. Ceny pakietów początkowo były bardzo wysokie, ale dziś już nie odbiegają od kosztów innych rodzajów internetu przez kabel sieciowy czy WI-FI.

Dla kogo internet przez światłowód?

  • Dla graczy i fanów technologii - jeśli rzadko w domu korzystasz z internetu, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z ograniczeń prędkości w sieci LTE. Na rynek wchodzi jednak coraz więcej urządzeń, które do poprawnego działania potrzebują internetu. To między innymi konsole czy inteligentne lodówki. LTE nie udźwignie zapotrzebowania tak wyposażonego mieszkania. Lepiej sprawdzi się światłowód.
  • Dla firm - chwilowa awaria WI-FI w domu to nie problem. Wielu użytkowników nauczyło się z nimi żyć. W firmie przerwany przesył danych może oznaczać zerwanie rozmów czy utratę ważnych danych. W szkołach czy na infoliniach od dostępności sieci zależy często cała działalność firmy. W takich miejscach światłowód będzie lepszy, bo cechuje go stabilność.

Internet bezprzewodowy

Internet przez kabel sieciowy czy bezprzewodowy w domu?

Odpowiedź na pytanie, czy lepszy będzie internet przez kabel sieciowy taki jak światłowód, czy LTE, może wydawać się już oczywista. Komu zależy na szybkości przesyłu, ten powinien wybrać super prędki i coraz tańszy światłowód.

Tu jedna teoria brutalnie zderza się z prozą życia. Zasięg światłowodu Orange to kilkanaście największych polskich miast. Już na ich rogatkach mieszkańcy mogą mieć kłopot z doprowadzeniem do domu światłowodu. Od grudnia ofertę takiego internetu przez kabel sieciowy ma też Plus. Oficjalnej mapy zasięgu jeszcze nie ma, ale operator obiecuje dostęp do 2,6 mln domów, czyli mniej więcej co siódmego mieszkańca Polski.

Z pewnością ta technologia jest idealna dla mieszkańców miast i szybko będzie upowszechniać się poza nimi. Na razie jednak osoby z mniejszych miasteczek i wsi muszą się zadowolić raczej ofertami wolniejszego internetu przez kabel sieciowy lub WI-FI. Tam, gdzie infrastruktura jest słaba, a zasięg najgorszy, sprawdza się internet LTE z dodatkową anteną zamontowaną na ścianie domu. Obecnie prędkość przesyłu danych przez LTE to średnio ok. 20 Mbps.

Ocena: 5.0

Komentarze