Jak chronić komputer przed wirusami?

Ochrona komputerówW dzisiejszych czasach odpowiednia ochrona komputera przed wirusami jest niezwykle ważna, ponieważ praktycznie każdy komputer podpięty jest do globalnej sieci, przez co może być bez problemu wykorzystany do jakiegoś ataku. Obecnie hakerzy czują się bezkarni, ponieważ działają w sieci anonimowo, co niestety przekłada się na rosnącą cyberprzestępczość. Każdy komputer podłączony do sieci narażony jest na atak wirusów, dlatego też należy go w prawidłowy sposób zabezpieczyć. W jaki zatem sposób można ochronić komputer przed wirusami?

Antywirus to podstawa

Obecnie w sklepach można bez problemu zakupić różne narzędzia do ochrony komputera przed wirusami. Niektóre programy antywirusowe nie należą niestety do najtańszych, jednak pomagają niemal w 100% ochronić komputer przez różnego rodzaju wirusami. Wielu producentów daje możliwość przetestowania przez jakiś czas danego programu, dzięki czemu można sprawdzić, czy faktycznie jest on skuteczny. Oprócz instalacji dobrego programu niezwykle ważne jest to, aby z niego w odpowiedni sposób korzystać. Z tego też względu raz na jakiś czas należy aktualizować oprogramowanie antywirusowe, nie zapominając przy tym o zainstalowaniu firewalla w systemie operacyjnym. Czym jednak jest wspomniany firewall? To zapora sieciowa, która pomaga chronić komputer poprzez odmawianie żądań dostępu do stron, które uważane są za niebezpieczne. Korzystając każdego dnia z internetu, warto przynajmniej raz w tygodniu przeskanować antywirusem cały komputer, aby sprawdzić, czy nie został on zaatakowany przez jakiegoś wirusa. Niestety nie każdy program antywirusowy od razu informuje użytkownika o niebezpieczeństwie, a jak wiadomo ostrożności nigdy za wiele.

Nośniki zewnętrzne

Wiele osób kopiuje dane na tzw. nośniki zewnętrzne (pendrive, płyty CD i DVD), które mogą być umieszczane w każdym komputerze. Bardzo często do dokumentów znajdujących się na takim nośniku dołączane są złośliwe skrypty, dlatego też istnieje ryzyko przeniesienia ich na własny komputer. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dana osoba pożycza od znajomego nośnik, który wcześniej znajdował się w zarażonym wcześniej komputerze. W jaki zatem sposób można ochronić się przed atakiem wirusów? W takiej sytuacji niezwykle ważne jest to, aby wyrobić w sobie nawyk sprawdzania nośnika przed użytkowaniem plików. Wiele programów antywirusowych daje możliwość automatycznego sprawdzania zawartości nośnika przed jego otwarciem. Warto zatem bardzo dokładnie przeskanować nośnik a w razie wykrycia jakiejś infekcji należy go jak najszybciej usunąć z komputera. Wiele programów antywirusowych zauważając zainfekowany plik, przenosi go do kwarantanny i jeżeli jest taka możliwość, pomoże trwale usunąć infekcję z danego pliku.

Przeglądanie stron internetowych

Przeglądając strony internetowe, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ hakerzy umieszczają na portalach społecznościowych oraz forach linki do zainfekowanej witryny. Wielu nieświadomych użytkowników klikając w dany link, zostaje przeniesiony na stronę, która zawiera skrypty wykorzystujące luki w zabezpieczeniu sprzętu. W takiej sytuacji dochodzi do zainstalowania na komputerze złośliwego oprogramowania. Aby się przed tym ustrzec, nie należy klikać w linki, które przekierowują użytkownika na strony, które oferują darmową muzykę, czy też oprogramowanie. Z takich stron pod żadnym pozorem nie należy pobierać żadnych plików, jednak nie bez znaczenia jest również posiadanie odpowiedniego antywirusa.

Zainfekowana poczta elektroniczna

Każdego dnia na skrzynkę pocztową wiele osób otrzymuje różnego rodzaju maile, na które również należy uważać. Nie wolno otwierać podejrzanych wiadomości, a należy mieć świadomość tego, iż hakerzy mogą podszywać się pod firmy kurierskie lub telekomunikacyjne. Oczywiście niektóre osoby otwierają takie maile z czystej ciekawości, jednak należy pamiętać o tym, aby nie klikać w dodane do wiadomości załączniki. Zawierają one bowiem złośliwe oprogramowanie, które od razu zostaje zainstalowane na komputerze, a nie każdy antywirus potrafi je wychwycić.

Autor: www.itcenter.pl.