Jak działa internet światłowodowy i w czym jest lepszy od "klasycznego" łącza?

Internet światłowodowyW dzisiejszych czasach internet światłowodowy stał się standardem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Szybkie łącze jest wykorzystywane zarówno podczas pracy, jak i rozrywki czy relaksu. Nie jest to już „nowość” zarezerwowana wyłącznie dla wybranych.

Z omawianego rozwiązania mogą już korzystać mieszkańcy małych miejscowości czy wsi. Minusem jest fakt, że jakość połączenia nie zawsze jest satysfakcjonująca, więc przed podjęciem ostatecznej decyzji o podpisaniu umowy należy sprawdzić mapę zasięgu. Masz wątpliwości? Zapoznaj się z tym wpisem, gdzie znajdziesz zbiór pomocnych informacji!

Czym jest internet światłowodowy?

Niemal każdy słyszał o światłowodach, jednak nie każdy wie, w jaki sposób one działają. Internet światłowodowy funkcjonuje dzięki światłu poruszającemu się w przewodach. Na jakość łącza wpływa wiele czynników, jednak dużą rolę odgrywają zastosowane materiały. Niedoskonała konstrukcja światłowodu może być przyczyną wystąpienia zjawiska tłumienia, które powoduje opóźnienia. Technologia jest stale dopracowywana, tak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wad do absolutnego minimum.

Internet światłowodowy zapewnia imponujący zasięg. Dzięki wzmacniaczom optycznym wynosi on nawet kilka tysięcy kilometrów! Nie można również zapomnieć o wysokiej stabilności łącza, które nie jest uzależnione od czynników atmosferycznych czy nadajników. Możliwe jest osiągnięcie nieprzeciętnych prędkości wysyłania oraz odbierania danych. Jest to głównym powodem tego, że coraz więcej osób rezygnuje z „klasycznego” łącza, którego wydajność bywa niesatysfakcjonująca.

Czy każdy może mieć internet światłowodowy?

Światłowody znane są w Polsce już od kilku lat. Nie oznacza to jednak tego, że każdy może skorzystać z tego udogodnienia. Kluczową rolę odgrywa tutaj lokalizacja. Faktem jest, że sieć światłowodów jest niezwykle rozbudowana, jednak nie jest dostępna dla wszystkich. Na stronie Satelitarne Cyfrowe znajdują się wpisy analizujące oferty najpopularniejszych operatorów, takich jak na przykład UPC: https://satelitarnecyfrowe.pl/upc-swiatlowod-a-opinie-ceny-zasieg/. Warto jest również poznać opinie dotyczące zasięgu internetu światłowodowego.

Trzeba także pamiętać, że podłączenie światłowodu do domu lub mieszkania jest skomplikowane. Właśnie dlatego lepiej skorzystać z usług wykwalifikowanego montera. Czasami konieczne jest wykonanie prac ziemnych, jednak każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.

Dlaczego warto wybrać łącze światłowodowe?

Internet światłowodowy

Prawdą jest, że światłowód gwarantuje wysoki komfort korzystania z sieci. Uchodzi on za szybki, stabilny i niezawodny. Niewskazane jest jednak podejmowanie pochopnej decyzji o wyborze operatora. Nie zawsze jakość łącza jest zadowalająca, a w zdecydowanej większości przypadków konieczne jest podpisanie wielomiesięcznej umowy.

Do najważniejszych zalet łącza światłowodowego można zaliczyć:

  • Szybkie działanie – wysoka prędkość pobierania oraz wysyłania danych to główna motywacja do tego, aby zacząć korzystać ze światłowodu. Największą różnicę można zauważyć podczas gier online, streamingów, publikowania materiałów o dużej wadze, oglądania filmów i seriali.
  • Odporność na przeciążenia – „klasyczne” łącze kompletnie nie sprawdza się w domach, gdzie z internetu korzysta jednoczenie kilka, a nawet kilkanaście osób. Internet światłowodowy pozwala zapomnieć o licznych niedogodnościach.
  • Niska awaryjność – światłowody uchodzą za niezawodne, ponieważ nie są wrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne czy warunki pogodowe. Docenią to ci, dla których nawet krótka przerwa w działaniu łącza jest ogromnym problemem.
  • Stabilność – nie trzeba martwić się o uciążliwe skoki prędkości łącza. Liczba użytkowników sieci nie jest odczuwalna.

Komentarze