Jak napisać dobre CV będąc informatykiem bez doświadczenia?

Dobre CVChoć branża IT to jeden z sektorów gospodarki, który wydaje się być odporny na wszelkiego rodzaju spowolnienia gospodarcze, to jednak nawet w tym obszarze liczba rekrutacji wyraźnie spadła w stosunku do lat poprzednich. Choć największy kryzys rynku pracy IT mamy już za sobą, poszukując swojej pierwszej pracy w firmie związanej z nowoczesnymi technologiami, nie zostaniemy zasypani dziesiątkami ofert.

Dlatego też, aplikując na jedno z nielicznych stanowisk opatrzonych tytułem "junior", przygotujmy swoje CV w taki sposób, by wadę w postaci braku doświadczenia przesłoniły nasze atuty. Jak to zrobić?

Czy praca w IT jest możliwa bez doświadczenia?

Branża IT jest wyjątkowo specyficzna pod względem wymagań i preferencji związanych z kompetencjami potencjalnych specjalistów. Z jednej strony wszędzie dookoła mówi się, że w IT bardzo łatwo o pracę od samego początku. Wystarczy znać jeden z popularnych języków programowania, a pracodawcy sami będą prosić nas o dołączenie do zespołu. Poniekąd taki scenariusz występuje, jednak w stosunku do specjalistów, którzy posiadają już doświadczenie zawodowe w IT.

Osoby, które nie mają doświadczenia, bardzo często odbijają się od ściany ofert, których wymogiem kluczowym jest rok, czy dwa doświadczenia zawodowego w programowaniu lub pracy z daną technologią. Takie przesycenie rynku młodych talentów nie jest jednak długoterminowe. Możemy prognozować, że firmy z branży IT, wzorem poprzednich lat, wznowią proces rekrutacji osób młodych, zdeterminowanych i chętnych do pracy w IT. Dla takich firm brak doświadczenia nie jest przeszkodą - kompetencje i życiowa praktyka programowania przyjdzie z czasem pracy w firmie. Obecnie jednak o takie stanowiska zabiega wiele osób pragnących przebranżowić się. Dlatego też zwróćmy uwagę na to, jak napisać CV, które będzie stanowić naszą przewagę nad innymi kandydatami.

Dobre CV

Wykształcenie i edukacja - warto podkreślić chęć dalszego rozwijania się

Brak doświadczenia w branży informatycznej musimy nadrobić zdobytymi certyfikatami, ukończonymi studiami oraz zaliczonymi kursami programowania. Rekruter IT, przeglądając nasze CV, musi zdobyć przeświadczenie, że nasze CV nie trafiło na jego biurko przypadkiem.

Wiele mówi się o tym, że w IT wykształcenie nie jest ważne, a liczy się jedynie doświadczenie. Taka teza jest zasadna w przypadku osób, które od kilku lub kilkunastu lat programują zawodowo. Brak doświadczenia i brak wykształcenia całkowicie dyskwalifikuje nas jako potencjalnych kandydatów na stanowisko w firmie IT. Dlatego też, chcąc zaimponować podczas rozmowy, pokażmy, że o karierze w IT myślimy na poważnie.

Studia Informatyczne to świetny początek, jednak dużą wadą tego wariantu jest długi okres ich trwania - przeważnie 5 lat. Możemy więc zapisać się na jeden z kursów programowania lub prestiżowych bootcampów, które przygotowują adeptów do pierwszej pracy w IT. Jeśli nie skończyliśmy kursu lub studiów, nie bójmy się zamieścić tej informacji w CV. To oznacza, że jesteśmy gotowi do dalszego kształcenia.

Dobre CV

Umiejętności IT - bądźmy uczciwi wobec pracodawcy

Jednym z najważniejszych elementów CV informatyka jest spis znanych technologii. Najczęściej na stanowiska programistyczne, oferta pracy wymaga od kandydata znajomości konkretnych języków programowania. Dlatego też dobrą praktyką jest spisanie naszych kompetencji programistycznych z dużą dozą uczciwości i zdrowego rozsądku. Jeśli któraś z technologii jest u nas na poziomie podstawowym, nie bójmy się zamieścić tej informacji. Rekruter może wyjść z założenia, że jest to dobra baza do dalszego rozwijania warsztatu, już na stanowisku Junior Developera.

Ogromnym atutem będzie przedstawienie projektów, które wykonaliśmy z pomocą danej technologii. Jeśli posiadamy repozytorium własnych projektów, koniecznie uwzględnij to w informacjach o umiejętnościach IT.

Umiejętności miękkie w IT również ważne

Kompetencje programistyczne to nie wszystko, co liczy się u kandydata na stanowisko w IT. Równie ważne są kompetencje miękkie, jak dobra organizacja pracy, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole lub odporność na krytykę. Warto uwypuklić nasze umiejętności miękkie w CV. Są one coraz ważniejsze w każdej branży, nawet w IT, dlatego mogą one stanowić punkt zaczepny, na podstawie którego rekruter zainteresuje się naszą aplikacją.

Warto pamiętać, że CV musi być doskonale zorganizowane i estetyczne. To w końcu nasza wizytówka, od której będzie zależała potencjalna współpraca z firmą. Jeśli nie masz odpowiedniego zmysłu projektowego, stwórz doskonałe CV dzięki kreatorowi.

Komentarze