Jak poprawić prędkość internetu?

Szybki internetJeżeli szybkość internetu nie jest satysfakcjonująca, nie zawsze trzeba od razu składać reklamację do operatora. Najpierw warto sprawdzić kilka domowych czynników, które mogą mieć wpływ na wydajność sieci. Sprawdź, co może oddziaływać na prędkość internetu i dowiedz się, jak możesz ją poprawić!

Dlaczego internet zwalnia?

Przyczyn niedostatecznej szybkości internetu może być kilka. Czasami wina stoi po stronie użytkownika, a niekiedy wynika z czynników zewnętrznych. Do najpopularniejszych powodów wolnego łącza internetowego należą:

  • niekorzystna lokalizacja w przypadku internetu mobilnego,
  • źle dobrany sprzęt do możliwości łącza,
  • duża liczba użytkowników, korzystających z sieci w tym samym czasie,
  • słaby zasięg routera,
  • szkodliwe oprogramowanie.

Żeby zweryfikować swoje podejrzenia względem zwalniającego internetu, najpierw warto wykonać kilka pomiarów prędkości łącza. Można skorzystać z darmowych narzędzi typu Speed Test, które dokładnie wskażą, z jaką szybkością działa Twój internet. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, warto poszukać głębszej przyczyny.

Problemy z routerem

Większość użytkowników internetu mobilnego lub domowego rozprowadza internet po domu za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi. W praktyce oznacza to, że internet, dystrybuowany jest przez dodatkowe urządzenie, które może niekorzystnie wpływać na optymalne wykorzystanie łącza. Pierwszym sposobem na poprawienie jakości połączenia jest zatem sprawdzenie routera.

Najnowsze urządzenia tego typu działają na standardzie Wi-Fi 6, który zapewnia bardzo duże prędkości sieci. W przypadku starszych routerów, szybkość internetu może być drastycznie redukowana właśnie przez ograniczone możliwości urządzenia odpowiedzialnego za bezprzewodową sieć w domu. Czasami najprostszym rozwiązaniem jest połączenie przez kabel sieciowy. Bywa, że różnica w prędkości sieci Wi-Fi a szybkości połączenia przewodowego to nawet kilkadziesiąt Mb/s prędkości pobierania.

Kolejny aspekt to ustawienie odpowiednich częstotliwości routera. Większość urządzeń może nadawać z wykorzystaniem pasma 2,4 GHz oraz 5 GHz. Domyślnie Ywój komputer mógł połączyć się z częstotliwością o niższej prędkości przesyłania, dlatego jeśli dysponujesz szybkim internetem domowym albo światłowodowym, korzystniej wybrać opcję 5 GHz.

Za słabą jakość sieci w domu może odpowiadać też sam router. Jeśli sygnał nie dociera do odległych pomieszczeń, trudno uzyskać dobre połączenie. Dlatego warto zadbać o optymalne ustawienie urządzenia, zwłaszcza jeśli mieszkasz w domu piętrowym. Podobny problem może wiązać się z internetem mobilnym. Tutaj kluczowe jest właściwe ustawienie modemu (albo routera z modemem LTE/5G). W miejscach, w których występują problemy z zasięgiem internetu mobilnego, warto poszukać dobrej jakości sygnału na piętrze, na parapecie przy oknie lub skorzystać z anteny zewnętrznej. Więcej wskazówek na temat optymalizacji prędkości internetu znajdziesz w artykule: "Szybkie łącze. Jak poprawić prędkość działania internetu w pięciu krokach".

Kiedy problem z szybkością internetu tkwi w komputerze

Czasami internet działa z pełną prędkością, jednak kiedy pracujesz na komputerze, może wydawać ci się, że jest odwrotnie. W takich przypadkach, kiedy testy prędkości pokazują, że problem nie tkwi w łączach, warto poszukać przyczyny we własnym sprzęcie. Winowajcą może być złośliwe oprogramowanie, które "kradnie" internet, pobierając wirusy lub wykorzystując komputer do kopania kryptowalut. To naturalnie skrajne przypadki, które wymagają solidnego programu antywirusowego lub wizyty u specjalisty.

Zdecydowanie częściej "spowalniaczami" są gry oraz programy, które sami instalujemy na swoich komputerach. Spora część aplikacji uruchamia się przy starcie systemu, pobierając przy tym aktualizacje oraz inne pliki. Proces ten zużywa część dostępnego łącza. Jeśli nie są to programy, których używasz na co dzień, takie operacje spowalniają jedynie działanie komputera i zmniejszają szybkość internetu. Podobny efekt mogą wywoływać gry. Platformy typu Steam czy Origin również mogą uruchamiać się wraz ze startem oprogramowania i automatycznie pobierać kilkugigabajtowe paczki aktualizacji do gier w bibliotece. Takie operacje mogą wydatnie zwolnić łącze, nawet jeśli nie planujesz w najbliższym czasie rozgrywki.

Co z tym zrobić? W komputerach z systemem Windows warto wejść w "Menedżera zadań" i zajrzeć do zakładki "Uruchamianie". Tam znajdziesz listę programów, które zaczynają pracę wraz ze startem Windowsa, spowalniając nie tylko komputer, ale również internet.

Zamień internet mobilny na domowy

Z doświadczenia użytkowników wiadomo, że o ile internet mobilny zapewnia największą swobodę i można zabrać go ze sobą wszędzie, bywa również najbardziej kapryśny pod względem efektywności działania. Niekorzystne warunki atmosferyczne, złe ustawienie modemu, duży tłok użytkowników w okolicy - to wszystko wpływa na szybkość internetu mobilnego. Jeśli zatem korzystasz z sieci wyłącznie w domu i nie planujesz w najbliższym czasie przeprowadzki, stabilniejszym i szybszym rozwiązaniem będzie najpewniej wybór internetu domowego.

Tutaj, w zależności od infrastruktury, masz do wyboru dwie opcje: internet z sieci kablowej lub internet światłowodowy. Ten drugi gwarantuje obecnie najszybsze łącze na rynku, przekraczające nawet 1 Gb/s. Warto zatem rozważyć zmianę i cieszyć się bezproblemowym łączem.

Komentarze