Jak skutecznie chłodzić peceta?

Chłodzenie pecetaAby pecet działał prawidłowo, należy regularnie dbać o jego odpowiednią wentylację niezależnie od pory roku. Jeśli to zaniedbamy, komputer może robić nam nieprzyjemne niespodzianki niezależnie od temperatury otoczenia.Po czym poznać, że komputer się przegrzewa?

Przegrzewanie się komputera bardzo łatwo poznać dzięki wielu objawom - przede wszystkim wentylatory chłodzące procesor i kartę graficzną pracują coraz głośniej i intensywniej. Trudno nie zwrócić na to uwagi, ale nie przeszkadza to w pracy peceta.

Bardziej uciążliwa jest niestabilna praca komputera, czyli nagłe resetowanie się sprzętu. Z kolei za wysoka temperatura układu graficznego wywołuje tzw. artefakty na monitorze, czyli przekłamania w obrazie. Jeśli praca systemu jest niestabilna, może dojść nawet do przegrzania kości pamięci RAM.

Warto korzystać z różnych programów mierzących temperaturę dzięki czujnikom umieszczonym na płycie głównej i karcie graficznej, ale pomocne będzie to ocenienie "na ucho", który z wentylatorów pracuje najciężej, czyli najgłośniej.

Chłodzenie komputera - jak się przygotować?

Po właściwej diagnozie czas na działanie - najpierw należy kupić nowe elementy chłodzące. Warto też uświadomić sobie, że na pracę komputera ma wpływ kurz, który zbiera się w obudowie. Po kilku lub kilkunastu miesiącach może on zatkać kanały wentylacyjne, dlatego też raz na pół roku warto przeprowadzić dokładne czyszczenie. Należy wtedy otworzyć obudowę i odkurzaczem pozbyć się kurzu z wnętrza komputera. Z kolei elementy elektroniczne usuwamy za pomocą sprężonego powietrza.

Różne konfiguracje wentylacji obudowy

Może się jednak okazać, że nasz pecet nadal nie pracuje płynnie, gdyż dokonaliśmy czyszczenia za późno. Wtedy należy poprawić cyrkulację powietrza w obudowie albo powiększyć układ chłodzenia o dodatkowe wentylatory.

W przypadku obudowy z górnym zasilaczem, wentylator z przodu może chłodzić dyski twarde i pamięć RAM. Wiatrak na tylnym panelu będzie wydobywał ciepłe powietrze poza obudowę, a pomocny może być dla niego dodatkowy wentylator na górnej ściance. Można też rozważyć wiatrak z boku obudowy, który będzie wdmuchiwał powietrze.

A jak chłodzić komputer w przypadku obudowy z dolnym zasilaczem? Najczęściej dodajemy wentylator na górny panel, aby wyciągał ciepłe powietrze. Warto rozważenia jest też dodatkowy wiatrak na spodzie obudowy.

Warto też pamiętać, aby sprawdzić średnicę dodatkowych wentylatorów - trzeba ją odpowiednio dobrać do otworów wentylacyjnych. Im większy wentylator, tym będzie ciszej pracował. Dla zaawansowanych dobrą opcją będzie też podłączenie wentylatorów do układu regulującego obroty, który znajduje się na przednim panelu obudowy.

Jak jeszcze wspomóc chłodzenie peceta?

Działania te powinny pomóc - właściwa cyrkulacja w pececie to kluczowa kwestia dla jego prawidłowej pracy. w większości przypadków, kończy problemy z przegrzewaniem peceta. Mimo to warto wiedzieć, że są też inne rozwiązania na obniżenie temperatury podzespołów. Ostatecznie można też wymienić układ chłodzący na większy cooler, pracujący efektywniej i ciszej. Czasami warto kupić również nowy układ chłodzenie karty graficznej oraz radiatory na kości pamięci. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że zastępczy układ chłodzący był kompatybilny ze sprzętem.

Jeśli Twój pecet się przegrzewa, przede wszystkim sprawdź, czy zapewniasz mu odpowiednią cyrkulację powietrza, a także dbaj o obudowę, gdyż czynności te - wykonywane regularnie - zapewnią najlepszy efekt.

Ocena: 5.0

Komentarze