Jak wybrać najlepszy dysk do monitoringu?

Dyski do monitoringuInstalacja monitoringu to jednorazowa inwestycja, z której korzyści czerpiemy przez wiele lat. Wykorzystują go nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby prywatne, które chcą zabezpieczyć swoje mienie. Monitoring jest przeważnie montowany w zakładach produkcyjnych, hurtowniach, sortowniach, biurowcach i budynkach użyteczności publicznej. Ponadto coraz częściej jest instalowany w lokalach usługowych i w szczególnie zatłoczonych miejscach.

Choć wydawać by się mogło, że podstawowymi elementami całego systemu są kamery, to równie istotną rolę odgrywa dysk do monitoringu. To przecież na tym urządzeniu jest zapisywany i przechowywany materiał. Czym powinien wyróżniać się taki sprzęt? Na co zwrócić szczególną uwagę przed jego zakupem?

Dysk do monitoringu - podstawowe informacje

Zdecydowana większość dysków przeznaczonych do współpracy z kamerami do monitoringu jest wykonana w standardzie SATA. Klasyczne modele talerzowe charakteryzują się najlepszą relacją ceny do pojemności. Dodatkowo, dzięki swojej konstrukcji, gwarantują długą żywotność i bezproblemowe użytkowanie. W jaki sposób wybrać pojemność dysku?

  • Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od konkretnych potrzeb i wymagań użytkownika. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę liczbę kamer. Im jest ich więcej, tym dysk musi być bardziej pojemny. Dodatkowo, trzeba sprawdzić w jakiej rozdzielczości i z jakim bitratem kamery rejestrują obraz. Te dwa parametry najbardziej wpływają na rozmiary pliku wideo.
  • Dysk do monitoringu służy do przechowywania materiału. Im dłużej ma to trwać, tym jego pojemność musi być większa.
  • Dodatkowo, należy przeanalizować przyszłe plany dotyczące całego systemu monitoringu. Jeśli w najbliższym czasie sieć kamer zostanie znacząco zwiększona, wówczas od razu warto wybrać pojemniejszy dysk.

Pod względem pojemności, dostępne są modele, które mogą przechować 1, 2, 3, 4, 6, 8, a nawet 12 TB danych.

Dysk do monitoringu

Dysk do monitoringu - najważniejsze cechy

Na początku warto sprawdzić czy konkretny model jest w pełni kompatybilny zarówno z rejestratorami sieciowymi typu NVR, jak i cyfrowymi, czyli DVR. Co jeszcze jest istotne?

  • Przede wszystkim warto szukać modelu, który producent rekomenduje do zastosowania w monitoringu CCTV. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że dyski tego typu zostały zaprojektowane do ciągłej pracy. Ponadto wyróżniają się niezawodnością, która jest szczególnie istotna w przypadku monitoringu.
  • Technologia RPM, czyli automatycznie dobierana prędkość obrotowa to kolejna przydatna cecha dysku do monitoringu. Wybierając konkretny model, należy sprawdzić czy producent zastosował w nim tę funkcjonalność.
  • Wysokiej klasy dysk powinien wyróżniać się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Każdy producent realizuje te wymogi w nieco inny sposób. Dobrze sprawdza się wzmocniona konstrukcja obudowy oraz czujniki wykrywające drgania rotacyjne.
  • Pamięć podręczna CACHE to kolejny parametr techniczny, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Wysokiej klasy dyski do monitoringu dysponują pamięcią o wielkości 64 MB.

Wybrane modele oferują dodatkowe technologie, które eliminują niepożądane zjawisko tak zwanego wypadania klatek. Dzięki takim funkcjom zarejestrowany obraz jest znacznie płynniejszy. Ostatnim ważnym parametrem jest zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wysokiej klasy dyski są wyposażone w technologię obliczania najlepszej prędkości wyszukiwania ścieżek. Takie urządzenia wyróżniają się też niskim zużyciem prądu. Oprócz tego są cichsze i nie powodują wibracji.

Komentarze