Jak wyjść z uzależnienia od komputera?

Uzależnienie od komputeraPodobnie jak w przypadku leczenia innych uzależnień, tak i tutaj kluczem do sukcesu jest uświadomienie sobie problemu uzależnienia, przyznanie się do niego oraz chęć leczenia.

Jednakże w tym wypadku całkowite wyeliminowanie z życia środka, od którego jesteśmy uzależnieni, może okazać się niemożliwe. Komputer bowiem zaczyna być wszechobecny w naszym życiu i może zdarzyć się tak, że w pracy zawodowej będziemy musieli z niego korzystać.

Uzależnienie od komputera - jak sobie z tym poradzić?

Można ograniczyć się do korzystania z komputera tylko w pracy lub wyznaczyć sobie godziny pracy przy komputerze i ściśle ich przestrzegać.

Dobrym pomysłem może być ustalenie jednego dnia w tygodniu bez siedzenia przy komputerze. Jeżeli jednak żaden z tych sposobów nie przynosi oczekiwanego rezultatu, należy skorzystać z pomocy psychologa.

W przypadku, gdy uzależnieniem zagrożone jest nasze dziecko rodzice powinni ustalić plan dnia, ściśle określić reguły korzystania z komputera, konsekwentnie stosować regułę najpierw obowiązki, później komputer, kontrolować, z jakich stron internetowych, gier i programów korzysta dziecko.

Jednak najważniejsze - to zainteresowanie dzieci innymi formami spędzania wolnego czasu, takimi jak jazda na rowerze, pływanie, siatkówka, gra w szachy czy brydża. Jeżeli jednak żaden z tych sposobów nie przynosi oczekiwanego rezultatu, należy skorzystać z pomocy psychologa i być może przejść terapię odwykową.

Komentarze

Alicja
Mój kuzyn leczył się w Ośrodku Terapii Uzależnień Nefo. To bardzo piękny ośrodek z ogrodem, cisza, spokój. Idealnie miejsce na leczenie. Fachowa kadra terapeutów sprawia, że po prostu nie można się nie zmienić... Marcin otrzymał profesjonalną pomoc i od kilku miesięcy jest zupełnie innym człowiekiem. Zdecydowanie warto zapoznać się z ich ofertą.