Jak zrobić karierę w IT?

Kariera w ITBranża IT to jeden z sektorów gospodarki, który na całym świecie rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W związku z tym, wiele osób zastanawia się jak zrobić karierę w IT.. O czym powinny pamiętać osoby, które chciałyby pracować jako programista? W poniższym artykule przedstawiamy cenne porady i wskazówki.

Czy warto zdecydować się na pracę w branży IT?

Branża IT od lat boryka się z brakiem rąk do pracy, dlatego firmy na całym świecie są w stanie zaoferować wykwalifikowanym fachowcom wyjątkowo wysokie wynagrodzenie. Jednym z trendów, który jest zauważalny w skali globalnej, jest stawianie na inwestycje w innowacyjne rozwiązania technologiczne, dlatego pracy dla specjalistów IT nie brakuje. Z racji tego, iż programistów cały czas brakuje, mogą oni przebierać w ofertach pracy.

Warto wiedzieć o tym, że w ramach IT istnieje cała masa specjalizacji. Liczba istniejących technologii programistycznych jest ogromna, a w każdej dziedzinie zauważalne są braki kadrowe. W ramach IT można być np. Java developerem, scrum masterem, analitykiem biznesowym, inżynierem technologii chmurowej, specjalistą ds. uczenia maszynowego itd. Liczba możliwości jest naprawdę ogromna, a decyzję odnośnie wyboru ścieżki kariery w ramach IT należy podejmować uwzględniając swoje własne umiejętności, kwalifikacje oraz predyspozycje. Jedno jest pewne - oferty pracy w branży IT są bardzo zróżnicowane i każdy fachowiec spełniający określone kryteria bez trudu znajdzie zatrudnienie.

Kariera w IT

Co trzeba zrobić, by zostać programistą?

Jakie wymogi musimy spełniać, by móc wykonywać zawód programisty? Liczba dostępnych możliwości jest spora. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się dedykowane kursy dla przyszłych programistów, tzw. bootcampy. Trwają one od kilku tygodni do kilku miesięcy. W trakcie takiego bootcampu można bardzo dokładnie poznać tajniki określonej technologii programistycznej. Osoby, które ukończą taki kurs, najczęściej posiadają bardzo szeroką wiedzę i umiejętności, dzięki którym są w stanie podjąć pracę w IT na stanowisku juniora.

Oprócz tego warto też postawić na samodzielne pogłębianie swojej wiedzy poprzez czytanie e-booków, oglądanie filmików poradnikowych, udzielanie się na forach czy tworzenie własnych projektów. Wielu początkujących programistów bierze też udział w praktykach i stażach. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na praktyczną naukę zawodu oraz przekonanie się, czy rzeczywiście profesja programisty to ścieżka kariery, która jest zgodna z naszymi predyspozycjami.

Niektórzy programiści są również absolwentami studiów informatycznych. Czy takie studia przygotowują do wykonywania zawodu specjalisty IT? Niestety nie. W trakcie studiów otrzymuje się przede wszystkim wiedzę teoretyczną, dlatego po 5-letnich studiach wiedza absolwentów jest zdecydowanie niewystarczająca do podjęcia pracy. Znacznie ważniejsze są bootcampy, kursy, praktyki i staże. Jednocześnie warto pamiętać, że mimo istotnych zmian, które zaszły na rynku pracy IT, w dalszym ciągu są pracodawcy, którzy premiują kandydatów posiadających tytuł magistra.

Kariera w IT

Wybór technologii programistycznej to podstawa

Na początku zawodowej drogi programista powinien podjąć bardzo ważną decyzję. Mianowicie: wybrać technologię programistyczną, której nauczy się na starcie. Liczba istniejących języków jest ogromna, dlatego opanowanie ich wszystkich jest absolutnie niemożliwe. Podejmując tę decyzję warto uwzględniać aktualne trendy i popularność poszczególnych technologii. Dzięki temu nasze szanse na znalezienie dobrze płatnego i stabilnego miejsca pracy będą jeszcze wyższe.

Według badania Stack Overflow, w którym wzięło udział 83 439 programistów ze 181 krajów na całym świecie, 10 najpopularniejszych technologii programistycznych to:

  1. JavaScript - 64.96% wskazań,
  2. HTML/CSS - 56.07% wskazań,
  3. Python - 48.24% wskazań,
  4. SQL - 47.08% wskazań,
  5. Java - 35.35% wskazań,
  6. Node.js - 33.91% wskazań,
  7. TypeScript - 30.19% wskazań,
  8. C# - 27.86% wskazań,
  9. Bash/Shell - 27.13% wskazań,
  10. C++ - 24.31% wskazań.

Jeśli opanujemy jedną z technologii, warto od razu uczyć się kolejnej. Specjaliści, którzy mogą pochwalić się znajomością kilku języków programowania, są chętniej zatrudniani przez firmy programistyczne.

Komentarze