Jak zwiększyć wydajność komputera?

Zwiększenie wydajności komputeraWydajność komputerów to niezwykle płynna kwestia, wystarczy jednie rok niekiedy dwa lata, aby nasz sprzęt, który w momencie zakup, był jednym z najlepszych modeli dostępnych na rynku, zmienił się w przeciętne urządzenia, które nie radzi sobie z obsługą najnowszych programów czy też gier.

O wydajności urządzeń szerzej tutaj: https://lenovozone.pl/blog/wydajnosc-komputera-co-ma-na-nia-wplyw Istnieje kilka rozwiązań w tej sytuacji. Jednym z nich jest zakup nowego urządzenia, jednak do dość droga inwestycja, która skutkować będzie prawdopodobnie tym samym efektem, po kolejnych dwóch latach. Można także zadbać o optymalizację pewnych ustawień i zwiększenie wydajności urządzenia.

Pierwszym sposobem, który potrafi przynieść naprawdę wymierne korzyści, jest wyłączenie wszelkiego rodzaju aplikacji systemowych, działających w tle i zabierających niekiedy naprawdę dużą ilość RAM-u. Wystarczy jedynie wejść w zakładkę menedżer zadań, gdzie wyświetli się nam lista wszystkich aktualnie wykonywanych przez komputer procesów. Dokładnie analizując pozycje, może się okazać, że niektóre z aplikacji niepotrzebnie jedynie obciążają komputer. Po ich zamknięciu powinniśmy zyskać na wydajności.

Kolejną metodą, kiedy zmniejszenie ilości działających aplikacji w tle daje niewielkie rezultaty, jest defragmentacja twardego dysku. Dzięki tej metodzie czas dostępu do zapisywanych na dysku dokumentów i plików znacznie skróci się.

Opcją, o której niewiele osób ma także świadomość, jest również zaktualizowanie sterowników na przykład karty graficznej. Kiedy dane element działa na przestarzałych sterownikach jego wydajność, może spadać nawet o kilkadziesiąt procent. Dlatego warto raz na jakiś czas śledzić informacje o pojawieniu się nowych sterowników, dla danych podzespołów.

Ciekawą metodą na zwiększenie wydajności komputera jest także stosowanie dedykowanych do tego celu programów, które pozwalają oczyszczać procesor z czynności wykonywanych w tle, które mają wpływ na spowolnienie jego działania. W internecie można znaleźć szereg tego typu programów. Posiadają one zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że korzystanie z nich nie przynosi żadnych efektów.

Komentarze