Jaką prędkość łącza wybrać do nowoczesnego domu?

Internet bezprzewodowy w nowoczesnym domuInternet towarzyszy nam na co dzień i nie ma co temu zaprzeczać. Dlatego też należy wybrać odpowiednio szybkie łącze, żeby móc cieszyć się komfortem korzystania z sieci. Jak to zrobić? Wciąż dominującym czynnikiem w kwestii wyboru prędkości internetu jest jednak cena. Decydujemy się na tego dostawcę, który zaproponuje nam najlepszą promocję, na tę ofertę, która - na pierwszy rzut oka - jest najbardziej opłacalna.

Ile jesteś w stanie zapłacić za internet?

Musisz jednak pamiętać, że internet nie ma być przede wszystkim tani, lecz spełniający swoje zadania. Przy wyborze konkretnej oferty należy zwracać uwagę przede wszystkim na szybkość internetu, dopiero potem poszukiwać najlepszej ceny wśród dostawców - nie odwrotnie. Prędkość łącza internetowego musi być dopasowana do Twoich (i Twoich domowników) indywidualnych potrzeb, w przeciwnym razie nigdy nie będziesz zadowolony z jego jakości.

Szybkość internetu w Twoim domu musi być dostosowana do ilości jego użytkowników oraz do ich aktywności w sieci. Na sam początek polecamy więc sprawdzenie aktualnej prędkości łącza w domu oraz określenie, jaka prędkość rzeczywiście jest Ci potrzebna. Prędkość internetu sprawdzisz na stronie www.orange.pl, natomiast poniżej znajdziesz wskazówki, jaka szybkość jest wystarczająca dla konkretnych sposobów wykorzystywania sieci.

Do czego używasz internetu?

Minimalna prędkość internetu, która daje możliwość swobodnego korzystania z niego przez dwie osoby to ok. 10 Mb/s – jednak będzie ona zadowalająca tylko dla osób, które sporadycznie przeglądają kilka ulubionych stron. Im więcej surfujesz i korzystasz z sieci, tym większej prędkości potrzebujesz.

Jeżeli oglądasz filmy i seriale online, potrzebujesz łącza o prędkości nie mniejszej niż 30 Mb/s, podobnie jest w przypadku przesyłania sporych plików oraz korzystania z programów do videotransmisji (Skype). Młodsi użytkownicy niejednokrotnie mają jednak dużo większe wymagania względem łącza: grają w gry wymagające połączenia z internetem, czatują ze znajomymi, ściągają różnorodne programy, po prostu spędzają w sieci większość wolnego czasu. Wtedy nawet internet o prędkości 50 Mb/s to może być zdecydowanie za mało.

Podsumowując: jeżeli korzystamy z sieci głównie do przeglądania stron www oraz używamy tylko jednego urządzenia, to nie ma sensu i potrzeby wybierania najszybszego dostępnego internetu. Jeżeli jednak urządzeń jest kilka, a aktywność większa, to im szybszy internet, tym swobodniej będziemy mogli z niego korzystać.

Komentarze