Jaki powinien być nowoczesny laptop?

Nowoczesny laptopKorzystanie z komputerów jest dzisiaj tak powszechne, że trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez ich dostępności. No bo wyobraźmy sobie, że nagle z dnia na dzień zaczyna ich brakować. Zapewne wielu z nas poczułoby się w tej sytuacji co najmniej dziwnie, ale pociągałoby to za sobą jeszcze większe komplikacje, i to dla całego świata. Przecież w każdej praktycznie branży są one niezbędne. Dawniej królowały komputery stacjonarne, dziś to jednak laptopy są ważniejsze. I choć niby wiemy o nich dużo, to ciągle zdarza się wybrać źle, kupić dany model, a później denerwować się z jego niemocy. Co jest więc ważne? Jakie są najważniejsze cechy nowoczesnego laptopa?

Procesor i dużo RAM-u

W nowoczesnym sprzęcie nie może zabraknąć wielordzeniowego procesora. Te najlepsze urządzenia mogą się poszczycić 2- lub 4-rdzeniowymi procesorami. Są wydajne i energooszczędne. Potencjał procesora może jednak nie zostać wykorzystany, jeśli laptop ma za mało pamięci RAM. Tutaj musi być minimum 4 GB, ale jak będziemy wykorzystywać sprzęt do gier i biznesu, to pamięć powinna być wyższa - min. 8 GB.

Ważne dyski

Jeszcze jakiś czas temu standardem był dysk HDD, ale dzisiaj coraz częściej dostępne są modele SSD. Są droższe, ale ten wyższy koszt to więcej zalet - cicho pracuje, mało się nagrzewa, a poza tym jest szybki i niezawodny. Przeważnie w laptopie dostępny jest albo jeden dysk SSD, albo dwa dyski SSD+HDD.

Nowoczesny laptop

Solidny wygląd zewnętrzny

Żeby te wszystkie nowoczesne podzespoły były bezpieczne, nienarażone na usterki i zniszczenia, powinny być zamknięte w wytrzymałej, wykonanej z wysokiej jakości materiałów (np. metalu), obudowie. W nowoczesnych laptopach równie ważne są zawiasy, dzięki którym można obrócić ekran o 360 stopni. Takie są konwertowalne laptopy 2 w 1, będące połączenie tabletów i notebooków.

Klawiatura i ekran na "piątkę"

Klawiatura w laptopie jest niezwykle ważna, bo zintegrowana z całością. Musi być wygodna, z odstępami między klawiszami i optymalnym skoku. Ciekawym rozwiązaniem są klawiatury podświetlane, szczególnie cenione przez graczy, ale i osoby lubiące pracować w nocy. Poniżej klawiatury zaś znajduje się touchpad, który ma tę samą rolę, co “myszka” w komputerach stacjonarnych.

Tak samo ekran jest zintegrowany z innymi częściami laptopa. Dzisiaj standardem jest rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli), choć jak mamy taką możliwość, wybierzmy większą. Zapewnia to dużą, wygodną przestrzeń roboczą, a także wysoką szczegółowość treści multimedialnych. Najlepsza matryca jest zaś matowa. Padające na nią słońce nie ogranicza widoczności obrazu.

Nowoczesny laptop

Inne ważne kwestie

Zwracajmy też uwagę na układ chłodzenia, dzięki któremu laptop nie będzie zbytnio się nagrzewał, a przez to lepiej pracował. Nie zakłóci też naszego komfortu, bo będzie chodził cicho. W większości nowoczesnych laptopów zastosowano systemy chłodzenia, które lepiej lub gorzej sobie z tym radzą. Istotny jest też pojemny akumulator, który pozwala na nieprzerwaną pracę przez wiele godzin.

To wszystko, co najważniejsze, aby wiedzieć, jakie są cechy nowoczesnego laptopa. To oczywiście podstawowa wiedza, a jak szukamy czegoś bardziej zaawansowanego, to zapraszamy do innych artykułów, między innymi: Hub USB aktywny czy pasywny? Poznaj różnice.

Komentarze