Jaki skaner wybrać do domu?

SkanerSkaner to praktyczne urządzenie, które znajdzie zastosowanie, nie tylko w biurze lub firmie, lecz także w domu. W szerokim ofercie tych urządzeń znajdziesz praktyczne modele użytkowe oraz specjalistyczne, o dużym zróżnicowaniu cenowym. Jaki model wybrać do domu, by spełniał Twoje wymagania podpowiemy Ci w tym artykule.

Jakie parametry są ważne podczas zakupu skanera?

Podczas zakupy skanera warto zwrócić na kilka podstawowych paramentów takich jak jakość i prędkość skanowania, od których zależy funkcjonalność urządzenia.

Rozdzielczość mierzona w jednostka dpi, zależnie od przeznaczenia urządzenia może wynosić od 1200x1200 dpi nawet do 6400x9600 w profesjonalnym sprzęcie. To ona wpływa na jakość skanowania, odwzorowanie kolorystyki i szczegółów. Drugim parametrem jest prędkość skanowania, od której zależy szybkość kopiowania pojedynczego dokumentu. Ma to istotne znaczenie, szczególnie w sytuacjach kiedy mamy dużo dokumentów do zeskanowania.

Home office

Do domowego skanowania dokumentów wystarczy skaner płaski np. Epson Perfection V19 z technologią CIS wykorzystujący świtało LED, które jest odbijane i następnie odbierane przez czujnik CIS. Zużywa znaczenie mniej energii niż urządzenia z przetwornikiem CCD, jednak nie nadaje się do kopiowania zdjęć. Wadą skanera płaskiego jest potrzeba zmieniania ręcznie każdej pojedynczej kartki. Jeśli więc w twoim domowym biurze musisz dużo i często skanować wybierz skaner szczelinowy np. Plustek SmartOffice PS406U z podajnikiem dokumentów. Często stosowany w biurach umożliwi Ci szybkie skopiowanie dużej ilości kartek "bezobsługowo". Modele tego typu skanera mogą posiadać technologie CCD lub CIS.

Skaner

Modelem łączącym zalety obu typów skanerów może być Plustek Smart Office PL1530, posiadający podajnik zwiększający wydajność pracy a zintegrowana szyba pozwoli na dkanowanie delikatnych i małych dokumentów.

Skaner do odbitek i negatywów

Zajmujesz się fotografią hobbystycznie lub profesjonalnie? Używasz tradycyjnych aparatów fotograficznych na kliszę? Warto więc zakupić profesjonalny skaner, który umożliwi Ci nie tylko kopiowanie zdjęć lecz również i negatywów. Do tego typu zadań najlepiej się nadaje urządzenie z przetwornikiem CCD, którego źródłem światła jest lampa fluorescencyjna z zimną katodą, zaś matryca CCD jest światłoczuła. Jest on znaczenie czulszy i dokładniejszy od modeli z czujnikiem CIS, dlatego doskonale się nadaje do kopiowania grafik, zdjęć, ważnych dokumentów oraz negatywów. Kolejnym istotnym parametrem tego typu skanerów jest rozdzielczość, im wyższa tym lepsza, i nie powinna być niższa niż 2400x4800 dpi. W tego typu modele posiadają również specjalne uchwyty do klisz 35 mm.

Skaner

Mobilny skaner

W ofercie sklepów ze sprzętem elektronicznym znajdziesz skanery mobilne, które doskonale się nadają do pracy w terenie, np. Media-Tech ScanLine MT4090. Jego maksymalna rozdzielczość wynosi 600 dpi, zaś prędkość skanowania przy 200 dpi to tylko 4s. Zasilany przez dwie baterie typu AA, może być podłączony do komputera za pomocą łącza USB, obsługuje również karty micro SD. Jego kolejnymi zaletami są nieduże wymiary oraz niewielka waga, więc bez problemu zmieści się w torbie lub plecaku. Jeśli więc pracujesz jako agent ubezpieczeniowy, handlowiec, sprzedawca nieruchomości czy rzeczoznawca ten model skanera będzie idealny dla Ciebie.

Autor: www.euro.com.pl.

Komentarze