Jakie elementy powinien zawierać profesjonalny sklep internetowy?

Nowoczesny sklep internetowyW debacie publicznej coraz częściej pojawiają się głosy, że sprzedaż produktów przez stronę internetową za maksymalnie kilkanaście lat całkowicie wyprze tradycyjne sklepy, które stracą po prostu rację bytu. Trudno nie zgodzić się z tezą, że przez internet wszystko odbywa się szybciej i wygodniej.

Nawet jeśli w ostatecznym rozrachunku sklepy stacjonarne przetrwają, to i tak znakiem współczesnych nam czasów jest sprzedaż i marketing internetowy, a firmy, które zrozumieją to zbyt późno, będą musiały prawdopodobnie liczyć się z nielichymi stratami. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić - jak zaprogramować i urządzić stronę w taki sposób, aby nasz sklep jawił się jako prawdziwie profesjonalny sklep internetowy? Warto przyjrzeć się tej kwestii i spróbować odpowiedzieć na to, wcale nie tak proste, pytanie.

Nie jest wielką tajemnicą poliszynela, że ludzie mimo wszystko lubią oceniać książki po okładce. Nie ma co się zbytnio dziwić - żyjemy wszyscy w czasach, które wymagają od nas niesamowitej aktywności. Dzień w dzień atakują nas tysiące różnych bodźców i siłą rzeczy większość z nich musimy w jakiś sposób spłycać, bo gdybyśmy przyjmowali do głowy pełny przekaz każdego z bodźców, prawdopodobnie niechybnie byśmy oszaleli. Właśnie z tego prozaicznego powodu zadbanie o profesjonalną oprawę graficzną strony jest tak bardzo ważne i nie warto na tym aspekcie oszczędzać, wręcz przeciwnie, należy zatrudnić do tego zadania profesjonalnego programistę i wesprzeć go równie profesjonalnym grafikiem. Nasz sklep internetowy musi być bowiem zachęcający już na pierwszy rzut oka - realia są bowiem takie, że jeśli potencjalnemu klientowi cokolwiek się nie spodoba, to po prostu odwiedzi inną stronę internetową. Jak powinna wyglądać strona internetowa? Przede wszystkim należy zadbać o to, aby była estetyczna i czytelna. Nie ma mowy o przeroście formy nad treścią i różnego rodzaju efektownych wodotryskach - strona internetowa w żadnym wypadku nie może swoim wyglądem przytłaczać czytelnika i sprawiać wrażenia, że trzeba się jej nauczyć, by wygodnie i finezyjnie z niej skorzystać.

Istotnym czynnikiem jest także umiejętne przedstawienie oferty. Cały wachlarz produktów powinien być przedstawiony w sposób jednolity, opisany według podobnych kryteriów. Bardzo dobrym pomysłem jest zrobienie wszystkim pozycjom z oferty profesjonalnych zdjęć na charakterystycznym tle. Zawodowemu fotografowi z pewnością uda się sprawić, że nawet najbardziej prozaiczne rzeczy wydadzą się na zdjęciu niezwykle zachęcające do zakupu.

Z ofertą wiąże się jeszcze jedna kwestia i jest nią odpowiednio zaprogramowana wyszukiwarka produktów z naszej strony internetowej. To element, którego nie można pomijać, bo wygoda i komfort przeglądania naszej strony internetowej naprawdę jest w stanie wpłynąć w intratny sposób na sprzedaż. Kluczem do zaprogramowania dobrej wyszukiwarki jest ustawienie możliwie największej ilości filtrów wyszukiwania: na przykład sklep odzieżowy powinien mieć możliwość ustawienia wyszukiwania ubrań wyłącznie w konkretnym rozmiarze, kolorze lub przedziale cenowym.

Mądrym rozwiązaniem jest także częste ustanawianie promocji na rozmaite towary - mało co zachęca w takim stopniu do zakupu, jak możliwość zaoszczędzenia kilku złotówek. Choć zarobimy na tym nieco mniej, warto to potraktować jako inwestycję, która będzie miała na celu pozyskanie lojalnego marce grona klientów, którzy, jeśli tylko jakość wykonania produktu będzie odpowiednio wysoka, z całą pewnością będą nasz profesjonalny sklep internetowy regularnie odwiedzać.

To są te najbardziej podstawowe kwestie, o które koniecznie trzeba zadbać, prowadząc swój własny sklep internetowy. Jest to oczywiście dopiero początek całej wędrówki, bo po założeniu trzeba oczywiście zadbać o marketing, ale z całą pewnością zaistnienie w sprzedaży internetowej nie jest zbyt trudne i sukces jest w zasięgu absolutnie każdego, kto zrozumie kilka podstawowych zasad, którymi się ona rządzi.

Artykuł napisany we współpracy z agencją interaktywną DesignBox - profesjonalne sklepy internetowe i strony www na wysokim poziomie.

Ocena: 5.0

Komentarze